- lrt lt.inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Antras pagal dydį Saturno palydovas Rėja turi iš deguonies ir anglies dvideginio sudarytą atmosferą, teigia mokslininkai.
Tačiau pažymima, kad ji nepaprastai plona. Ten deguonies tankis yra maždaug penkis trilijonus kartų mažesnis nei Žemę supančioje atmosferoje, praneša BBC.
Egzosferos egzistavimą patvirtino aplink žieduotąją planetą ir jos palydovus skriejančio kosminio zondo „Cassini“ prietaisai.
Deguonies egzosferos anksčiau aptiktos Jupiterio palydovuose Europoje ir Ganimede, tačiau tai pirmas kartas, kai tai pastebima Saturno sistemoje.
Beno Teoliso ir jo kolegų teigimu, plonytis apdangalas aplink Rėją palaikomas aukštos energijos dalelių, kurios nuolat bombarduoja ledinį palydovo paviršių.
„Kai magnetinis laukas sukasi aplink Saturną, į lauką patekusios dalelės įsirėžia į tuomet atsuktą Rėjos pusrutulį. Jos suskaido ant paviršiaus esančias vandens molekules. Tuomet atomai persigrupuoja ir sudaro deguonies molekules“, – „BBC News“ teigė San Antonijo Southwesto tyrimų instituto mokslininkas B. Teolisas.
Tai nuolat vykstantis procesas. Tačiau kad ir kaip sparčiai deguonis kuriamas, aplink Rėją vykstantys aktyvūs procesai nuneša jo molekules į kosmosą.
Procesas, kurio metu palydove susidaro anglies dvideginis, labiau miglotas, teigia tyrėjai. Dalis jo, kaip ir deguonis, gali būti sukuriamas vykstant didelės energijų dalelių susidūrimams. Tokiu būdu anglies dvideginis galėtų susidaryti tuomet, jei Rėjos paviršiuje yra organinių junginių.
Taip pat įmanoma, kad anglies dvideginis susiformavo giliai po paviršiumi vykstančių procesų metu ir dabar jis pamažu veržiasi iš palydovo gelmių.
Ankstesni bandymai naudojant Žemėje esančius teleskopus ir net nuotolinius „Cassini“ instrumentus, nustatyti, ar Rėja neturi egzosferos, nebuvo sėkmingi. Tai pavyko padaryti tik zondui priartėjus prie palydovo.
„Mums pavyko pasiekti, kad „Cassini“ praskristų pro šią atmosferą ir ją ištirtų – ją „pauostytų“ ir „paragautų“, nustatytų, iš ko ji sudaryta“, – teigia Andrew Coatesas iš Mullardo kosmoso mokslo laboratorijos Koledžo universitete Londone.
Zondas nustatė, kad didžiausias deguonies tankis siekia 50 mlrd. molekulių kubiniame metre, o didžiausias anglies dvideginio tankis – 20 mlrd. molekulių kubiniame metre.
„Visai tai leidžia manyti, kad tokios egzosferos gali būti plačiau paplitusios. Saturne ir Urane yra kitų palydovų, kurie yra pakankamai masyvūs, jog galėtų turėti atmosferą“, – teigė B. Teolisas.
Manoma, kad atmosferą labiausiai tikėtina aptikti Saturno palydovuose Dionėje ir Tetijoje. „Cassini“ misijos metu zondas prie Tetijos nepriartės, tačiau 2011 metų gruodį jis turėtų pakankamai priartėti prie Dionės, kad galėtų nustatyti, ar ten yra egzosfera.
„Cassini“ yra bendras JAV kosmoso agentūros NASA, Europos kosmoso agentūros ir Italijos kosmoso agentūros projektas. „Cassini“ misija pratęsta iki 2017 metų, o po to zondas bus sunaikintas – jis sudegs Saturno atmosferoje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Facebook“ leis naudotojams apeliuoti dėl įrašų pašalinimo
„Facebook“ antradienį paskelbė suteiksiąs galimybę naudotojams teikti apeliacijas, jei šiems pasirodys, kad jų nuotraukas, vaizdo klipus ar kitus įrašus socialinio tinklo administracija pašalino neteisingai. ...
-
Astronautai iš orbitos nuoširdžiai pasveikino naująjį NASA vadovą
Pirmadienį JAV viceprezidento Mike'o Pence'o (Maiko Penso) naujuoju NASA administratoriumi paskirtas Jimas Bridenstine'as (Džimas Braidenstainas) jau gavo sveikinimų iš orbitos. ...
-
Iš Tarptautinės kosmoso stoties sugrįš trys įgulos nariai2
Iš Tarptautinės kosmoso stoties (TKS) į Žemę birželio 3 dieną sugrįš trys jos įgulos nariai, pirmadienį pranešė vienas šaltinis naujienų agentūrai „Interfax“. ...
-
Iš makaronų pastatė daugiau nei 320 kilogramų atlaikantį tiltą
Jau septintą kartą vykusiame tiltų iš makaronų statymo konkurse „Makaronų tiltai 2018“ pastatytas rekordinis tiltas – moksleivių iš Vievio gimnazijos komandos 0,946 kg svorio iš makaronų ir klijų pastatytas tiltas...
-
Kosmose naudojamos technologijos – ir kasdieniame žmonių gyvenime
Sportininkų naudojami bateliai, dulkių siurblys, kompiuterio pelė, belaidės ausinės, telefono kameros ar smūgiams atsparūs akiniai. Šiuos daiktus sieja kosmosas – pirmiausia jie buvo sukurti specialiai astronautams, o vėliau tos pačios te...
-
Trys žingsniai, padėsiantys atsikratyti priklausomybės nuo telefono
Jau tikriausiai pastebėjote, kad eidamas per gatvę retas kuris žiūri į priekį. Šiais laikais dauguma žmonių yra pernelyg užimti atsakinėjimu į žinutes arba naršymu po socialinius tinklus, kad galėtų skirti dėmesio tam, kas vyksta a...
-
Intriga: 1863 m. sukilėlių tapatybės netrukus bus nustatytos
Mokslininkai imasi naujų metodų, siekdami išaiškinti Gedimino pilies kalne rastų 1863 m. sukilimo vadų palaikų tapatybes. ...
-
Kaip išsirinkti belaides ausines bėgimui?3
Daugelis neįsivaizduoja bėgimo ar kitos sporto rūšies be muzikos. Varle.lt ausinių specialistų teigimu, belaidės ausinės populiarumu rinkoje džiaugiasi jau kurį laiką, o šio produkto paklausa išauga šiltuojo sezono metu. ...
-
Mokslininkai mano radę Akmens amžiaus veterinarinės operacijos pavyzdį
Akmens amžiaus karvės kaukolėje rastą skylę greičiausiai prieš 5 tūkst. metų padarė žmogus, galbūt pirmykštis veterinaras arba savo įgūdžius lavinęs chirurgas, ketvirtadienį paskelbė mokslininkai. ...
-
Baltarusijoje įstatymu įtvirtinamas portalų komentatorių identifikavimas2
Baltarusijoje įvedamas privalomas portalų komentatorių indentifikavimas. ...