Privati JAV krovininė kosminė kapsulė atsiskyrė nuo TKS

JAV bendrovės „SpaceX“ kosminė krovininė kapsulė „Dragon“ ketvirtadienį paryčiais sėkmingai atsiskyrė nuo Tarptautinės kosminės stoties (TKS), pradedant grįžimo į Žemę procedūrą, kuri užbaigs istorinę šio kosminio aparato misiją, pranešė Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA).

„Dragon“ oficialiai atsiskyrė nuo Tarptautinės kosminės stoties. Įgula pašalino visus varžtus ir jungtis", - šios institucijos atstovas sakė NASA televizijai.

Dabar ši krovininė kapsulė bus atitraukta nuo orbitinės stoties manipuliatoriumi ir paleista laisvai skrieti apie 5 val. 35 min. JAV Rytų pakrantės (12 val. 35 min. Lietuvos) laiku, kai įsijungs galingi „Dragon“ raketiniai varikliai.

Įskriejusi į Žemės atmosferą kapsulė turėtų nusileisti nepažeista į Ramųjį vandenyną netoli nuo Kalifornijos krantų 14 val. 44 min. Grinvičo (17 val. 44 min. Lietuvos) laiku, užbaigiant misiją, kuri tapo svarbiu privačių bendrovių žingsniu į kosminių skrydžių sektorių.

„Dragon“ buvo paleista gegužės 22 dieną, o jos 521 kilogramo krovinį sudarė orbitinei stočiai skirta įranga, maisto ir kitokios atsargos, kompiuteriai ir medžiaga moksliniams eksperimentams. Kapsulė turėtų grąžinti į Žemę 660 kilogramų krovinį.

Gegužės 25 dieną „Dragon“ tapo pirmuoju visiškai privačiu kosminiu aparatu, susijungusiu su TKS.

Jeigu kapsulė ketvirtadienį sėkmingai grįš į Žemę, „Dragon“ taps vieninteliu krovininiu laivu, galinčiu pargabenti krovinių iš TKS, nes kitų šalių kapsulės, atlikusios savo misiją, sudega atmosferoje, nurodė NASA.

Jungtinės Valstijos pernai baigė savo daugkartinio naudojimo erdvėlaivių „Space Shuttle“ eksploataciją", todėl krovinių skraidinimą organizavo tik Rusijos, Japonijos ir Europos kosmoso agentūros.

Kol privačios JAV bendrovės nesukurs aparato, galinčio skraidinti žmones į 100 mlrd. kainavusią orbitinę laboratoriją, Amerikos ir kitų šalių astronautams į TKS ir atgal tenka skraidyti dar Sovietų Sąjungoje sukurtais kosminiais laivais „Sojuz“, o kiekvienam iš jų „bilietas“ kainuoja 63 mln. JAV dolerių.

„SpaceX“, prikausanti milijardieriui interneto verslininkui Elonui Muskui, siekia pradėti skraidinti žmones į TKs nuo 2015 metų.


Šiame straipsnyje: TKSSpaceXKosmosas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių