Planai D. Britanijoje didinti studijų mokesčius kelia studentų pasipiktinimą

Didžiosios Britanijos vyriausybės planai didinti mokesčius už studijas sukėlė visuotinį pasipiktinimą.

Pasisakantieji prieš tokius planus teigia, kad padidinus mokesčius iki 12 tūkst. svarų per metus milijonai jaunuolių iš vidurinės klasės neįstengs įgyti aukštojo išsilavinimo, skelbia britų dienraštis „The Daily Mirror“.

Akademinei visuomenei atstovaujanti Universitetų ir koledžų sąjunga tokius valdžios planus vadina „paskutine vinimi į įkandamo aukštojo mokslo karstą“. Jų teigimu, padidėję mokesčiai už studijas ir pragyvenimo išlaidos gali reikšti, kad du vaikus į universitetą išleisti norinti šeima turės sumokėti 136 tūkst. svarų sterlingų.

„Tokie planai mūsų aukštąjį mokslą padarytų brangiausią pasaulyje“, – sakė sąjungos pirmininkė Sally Hunt.

Antradienį prie Birmingamo universiteto prieš valdžios planus panaikinti 3290 svarų sterlingų mokesčių už studijas „lubas“ ir leisti aukštosioms mokykloms pačioms nustatyti mokesčių dydžius protestavo daugiau nei 200 studentų.

Teologiją studijuojantis devyniolikmetis Davidas Owenas sakė: „Tokie planai gali sukurti dviejų lygių universitetų sistemą. Dabartinis lygis yra tinkamiausias.“

„Dabartinė sistema suteikia galimybių studentams iš skirtingų socialinių sluoksnių. O naujoji sistema pakenks studentams iš to socialinio sluoksnio, kuriam priklausau aš, ir sumažins socialinį mobilumą“, – teigė fiziką studijuojantis James Saxonas.

Studentams pritaria ir Nacionalinė studentų sąjunga. Jos prezidentas Aaronas Porteris įspėjo: „Vienintelis dalykas, ką studentai ir jų šeimos gaus iš mokesčių didinimo, yra didesnės skolos.“

Remiantis Britanijos vyriausybės planais, kuriuos ketinama įgyvendinti 2012 metais, studentas už vienerius studijų metus mokėtų vidutiniškai 7 tūkst. svarų sterlingų, tačiau elitinės mokyklos galėtų reikalauti net ir 12 tūkst. svarų sterlingų. Kaip ir dabar, studentai neturėtų iš karto sumokėti už studijas, o gautų paskolą, kuri sudarytų iki 3750 svarų sterlingų per metus. Papildomą 3250 svarų sterlingų paskolą gautų studentai, kurių šeimos metinės pajamos neviršija 25 tūkst. svarų sterlingų. Baigusieji studijas paskolas pradėtų grąžinti tik tada, kai jų metinės pajamos pasiektų 21 tūkst. svarų sterlingų. Šiuo metu ši riba yra 15 tūkst. svarų sterlingų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių