Pirkti rašto darbą neapsimoka – kaltas lieka tinginys

Kam vargti, kęsti nemigo naktis, jei magistro ar bakalauro darbą gali parašyti svetimomis rankomis. Atsargiai. Atskleidus klastą, gresia įspūdinga bausmė – gali tekti atsisveikinti su sunkiai gautu studento bilietu.

Už paslaugas – premija

Virtuali erdvė mirga siūlymais už atitinkamą sumą studentus išvaduoti nuo kančių – magistro, bakalauro, kursinių darbų ir referatų rašymo. Vieni "specialistai" šiam tikslui įkūrę net įmones, klientus vilioja kruopščiai atliktais vienetiniais darbais, kiti – stulbinamomis akcijomis.

"Suteikiame 100 litų nuolaidą asmenims, kurie kreipiasi pagal vieno iš klientų rekomendaciją. Vienu metu užsakant du darbus ar daugiau, už kiekvieną, neskaitant pirmo darbo, taikoma 200 litų nuolaida", – rašoma viename internetiniame puslapyje. Asmenims, rekomendavusiems naujus klientus, taip pat žadamas uždarbis – 100 litų, kuriuos perveda į asmeninę sąskaitą.

"Sveiki. Studijuoju viešąjį komunikavimą. Magistro darbo tema: "Tinklaraščiai kaip komunikacijos su rinkėjais ir įvaizdžio formavimo priemonė. Lietuvos politikų tinklaraščių analizė." Kiek laiko truks darbo rašymas ir kiek man tai kainuos?" – surinkusi vieną nurodytų telefonų numerių, teiravausi svarbiausio.

Atidžiai išklausiusi, moteris, kad rašymo trukmė, kaip ir galutinė kaina, priklausys nuo darbo sudėtingumo: metodinių reikalavimų, terminų, specifinių pageidavimų ir apimties. Preliminari kaina – 2500 litų. Detaliau aptarti visas detales ji pasiūlė susitikus.

Ginasi gauną pelno

Skambinu kitu internete rastu telefono numeriu. Kaina už tariamą mano magistrą čia gerokai šoktelėjo. "Preliminari suma – beveik 4 tūkst. litų. Viskas priklauso nuo sudėtingumo, papildomų schemų, lentelių ir t.t. Prašome užpildyti užsakymo formą ir atsiųsti ją mums. – Kitame laido gale liejosi jau girdėta melodija. – Kodėl pas mus brangiau? Todėl, kad garantuojame visišką anonimiškumą, lanksčias mokėjimo sąlygas, susitarimą patvirtinančią sutartį."

Sužinojusi, kad skambina ne studentė – potenciali klientė, o  žurnalistė, telefonu kalbėjusi mergina kiek sutriko. "Į visus klausimus rytoj jums atsakys įmonės vadovas", – atšovė pašnekovė. Kitos dienos laukti nereikėjo – vos po kelių minučių, vadovas paskambino pats.

"Ar sulaukiame daug studentų, už kuriuos rašome darbus? O kaip jūs galvojate, ar yra daug tokių, kurie negaili, tarkim 3,8 tūkst. litų už darbą?" – nuo klausimo ėmė suktis vyras.

"Jei dirbate nuo 2009-ųjų, verslas sekasi sėkmingai", – bandžiau spęsti įmonės vadovą į kampą. Šis atšovė dirbantis nuostolingai ir numetė telefono ragelį.

Atsakyti tenka pirkėjui

Kam tokiu atveju grėstų atsakomybė? Pardavėjui, kuris rašė darbą, ar tam, kuris iš jo pirko? Baudžiamojo kodekso 202 straipsnio 1 dalyje baudžiamoji atsakomybė numatyta tam, kas versliškai ar stambiu mastu ėmėsi ūkinės, komercinės, finansinės ar profesinės veiklos neturėdamas licencijos ar leidimo veiklai, kuriai jis reikalingas, ar kitokiu neteisėtu būdu.

Rašto darbų rašymas ir konsultavimas, pasak Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokurorės Vitalijos Songailienės, priskiriamas ekonominės veiklos rūšims. Minėtos ekonominės veiklos rūšys yra nelicencijuojamos ir nėra uždraustos.

"Todėl juridiniai ir fiziniai asmenys, pagal užsakymą parašę ir pardavę rašto darbus,  atsakomybę už jo panaudojimą perkelia rašto darbą įsigijusiam asmeniui. Šiuo atveju – studentui", – pabrėžė prokurorė.

Pastarasis, įsigijęs rašto darbą ir jį pateikęs aukštajai mokyklai įvertinti kaip savo, pažeidžia Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymą, tos aukštosios mokyklos statutą, studijų nuostatus ir akademinės etikos kodekso normas.

Išsisukti ne taip lengva

"Per visą mano darbo praktiką universitete tokių atvejų nėra buvę, – paklaustas, ar teko susidurti su studentais plagiatoriais, kalbėjo Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Zigmas Lydeka. – Tiesa, vienas incidentas buvo, tačiau ne dėl baigiamojo, o dėl namų darbo. Neakivaizdinių studijų studentui tąkart, kiek pamenu, teko atsisveikinti su universitetu. Be to, šis atvejis buvo paviešintas."

Ruošiant baigiamuosius darbus, šioje aukštojoje mokykloje yra numatytas etapiškumas: studentas privalo dirbti su vadovu, atlikus tam tikrą darbo dalį, gauti jo parašą.

"Tai savotiškas filtras, užkertantis kelią plagijuoti, pirkti darbus", – tikino rektorius. Be to, visi studentų baigiamieji darbai yra dedami į elektroninę duomenų bazę, todėl, kilus dvejonėms dėl vieno ar kito studento darbo, dėstytojas gali patikrinti, ar šis nėra plagijuotas.

"Noriu pabrėžti, kad šiuo klausimu itin aktyviai dirba studentų atstovybė. Jie nuolat platina skrajutes, rengia akcijas, per kurias ragina neplagijuoti ir nenusirašinėti", – akademinio jaunimo sąmoningumu džiaugėsi Z.Lydeka.

Darbų rašymo kainos internete:

Magistro darbas – 2,5–4,5 tūkst. Lt.

Bakalauro darbas – 1,8–3,5 tūkst. Lt.

Kursinis darbas – 590–1,8 tūkst. Lt.

Referatas – 90–400 Lt.


Šiame straipsnyje: rašto darbas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Kęstas

Kęstas portretas
Ką patarti mūsų jaunimui? Žema studijų Lietuvos universitetuose kokybė, aukšta studijų kaina, katastrofiško lygio bedarbystė verčia rimtai pagalvoti apie Lietuvos jaunimo parengimą studijoms užsienyje. Juk tas studijas pabaigę jauni žmonės gautų gerą darbą, atsiųstų ar atvežtų pinigų, kuriais paremtų ir tėviškės ekonomiką. Nelabai protinga būtų kepti bedarbius Lietuvai ar juodadarbius užsieniui iš mūsų gražaus ir gabaus jaunimo. Vidurinės mokyklos turėtų pagerinti konsultavimą, kaip ir kur geriau įstoti užsienyje. Svarbūs būtų ir patarimai apie pigesnes studijų vietas pasaulio universitetuose. Įstojus į vieną geriausių pasaulio universitetų École Normale Supérieure Prancūzijoje tektų mokėti tik £180 per metus, kai Didžiojoje Britanijoje panašus išsilavinimas kainuotų £9,000 per metus. Tiems, kurie nesimoko ir nenori mokytis prancūzų kalbos, taip pat yra didelis pasirinkimas ne vien tik Didžiojoje Britanijoje. Anglų kalba greitai tampa pasauline švietimo kalba. Maastrichte Niderlanduose aukštai vertinamos bakalauro studijos anglų kalba kainuoja 1 672 eurus arba £1,430 per metus. Universiteto koledže Maastrichte dėstoma platesnė programa, primenanti geriausius JAV humanitarinius universitetus. Vokietijoje bei Prancūzijoje studijos anglų kalba yra dar pigesnės. Turime pasirinkimą iš 2400 programų anglų kalba tik neangliškai kalbančiose Europos valstybėse. Galima studijuoti mediciną San Raffaele Universitete Milane, Italijoje, ekonomiką Aarhus Universitete Danijoje, jurisprudenciją Leidene, Niderlanduose, verslo vadybą IE Verslo Mokykloje Madride, Ispanijoje. Studentai iš Lietuvos gali paimti visus kursus anglų kalba Pekino universitete Kinijoje, užsirašydami papildomai nemokamiems kinų kalbos kursams. Pasirinkimas yra tikrai nemažas. Nemanau, kad mūsų valdžia rimtai apie jį pagalvojo, įvesdamą Lietuvos studentams riziką paskęsti tokiose žiauriose skolose, su kuria susiduriama, pasirenkant studijuoti Lietuvoje. Kam bausti lietuvius už tai, kad jie svajoja ir bando gauti išsilavinimą lietuvių kalba? Bet įstatymai jau priimti. Lietuvos studijų sistema jau pasikeitė. Laikas mums visiems prisitaikyti prie to, ką turime. Tai, ką turime, gana negražiai atrodo. Nusirašinėjimai ir kitos apgavystės yra dažni atvejai. Deja, jie turi rimtas pasekmes. Jei grupė, kurioje gerai mokaisi, puikiai nusirašinėja, arba pasamdo parašyti jiems puikius kursinius darbus, tai tavo gero mokymosi neužteks, nes rezultatai bus prastesni, negu tų apgavikų. Teks toliau Lietuvoje brangiai mokėti už studijas. Sukūrėme sistemą, kurioje kuo daugiau pinigų turi, tuo mažiau tau tenka mokėti. Tai kur tikroji nelaimė žmogui: studijuoti geriausiuose ar bent geruose pasaulio universitetuose, dirbti aukštos kvalifikacijos darbą už padorų uždarbį ar skursti Lietuvoje bedarbiu? Kodėl jūs bandote kvailinti laisvus jaunus žmones, slėpdami nuo jų emigracijos potencialą? Kodėl, taip naikindami lietuvių jaunimą, jūs dar drįstate vaizduoti pelėsiais padengtus patriotus?

to kestas

to kestas portretas
Kestai, jaunimas nenori mokytis-jiems reikia tik diplomo, todel studijos uzsienyje, kad ir kokios jos pigios bebutu, musu jaunimo nedomina!

Kęstas

Kęstas portretas
Bent netrukdykime tiems, kurie nori ir gali dirbti. Neapgaudinėkime jų. Nuo jų priklauso tautos ir kalbos ateitis. Lietuvių pasaulyje juk tiek nedaug.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių