Panevėžyje mažės darželių?

Kitąmet kiekvienas lopšelį - darželį lankantis vaikas atsineš ikimokyklinuko krepšelį. Planuojama, kad jis bus apie 2555 litų. Tačiau iš dabar Panevėžyje esančių 30 lopšelių-darželių kitais metais gali likti keliais mažiau.

Visų nebeišlaiko

Kad miestui pakaktų maždaug 25 ikimokyklinio ugdymo įstaigų, dar kartą prabilta ketvirtadienį vykusiame jų darbuotojų susitikime su miesto valdžios bei Švietimo ir mokslo ministerijos atstovais. Jame buvo aptariama dabartinė vargana darželių finansinė padėtis ir nauja jų finansavimo tvarka, įsigaliosianti nuo kitų metų.

Šios kadencijos Taryba, kaip patikino miesto meras Vitalijus Satkevičius, rankų uždarydama darželius nesiteps. Tačiau kita galbūt bus priversta tai daryti.

Panevėžio savivaldybė nepajėgia išlaikyti visų 30 ikimokyklinio ugdymo įstaigų, jose vaikų lankomumas siekia tik 60–70 procentų. Taigi dalis darželių yra neužpildyti.

Savivaldybė darželių darbuotojų darbo užmokesčiui pinigų surado tik 11 mėnesių. Nedidelius atlyginimus gaunančios auklėtojos ir kiti darbuotojai priversti eiti nemokamų atostogų, taupyti vandenį, elektrą.

Ketvirtadienį miesto Finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Ona Chomentauskienė piktinosi, kad trys lopšeliai-darželiai – „Rugelis“, „Vaivorykštė“ ir „Puriena“ – ignoravo prašymą taupyti, t. y. darbuotojai visai nėjo nemokamų atostogų ar jų pasiėmė per mažai, todėl dabar pritrūko lėšų lapkričio mėnesio algoms.

Iš šios trijulės daugiausia pylos gavo „Rugelio“ vedėja Jūratė Lekštienė. „Sekundė“ jau rašė, kad šios ikimokyklinės įstaigos darbuotojai metė iššūkį Savivaldybei ir nė vienos dienos nemokamai neatostogavo.

„Mes jaučiame, kokį darželį valdo šeimininko ranka, o kokį – ne“, – viešai gėlė O.Chomentauskienė. J.Lekštienė atsikirto – paprašė pasakyti, kur jos vadovaujama įstaiga švaistė lėšas.

Darželių darbuotojai klausė Savivaldybės atstovų, kokiomis priemonėmis, išskyrus nemokamas atostogas, jie dar gali taupyti. Administracijos direktorė Kristina Vareikienė postringavo apie darbo dienos sutrumpinimą.

O.Chomentauskienė pareiškė: jei darželiai atsisako taupyti, nematanti kitos išeities, kaip tik mažinti jų skaičių.

Miesto Tarybos Švietimo, mokslo ir jaunimo komiteto pirmininkas Dainius Ožalas pritarė, kad tiek darželių, kiek yra dabar, miestui nereikia, o ir ne pagal kišenę.

Nauja finansavimo tvarka

Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Grigaravičienė ramino, kad nuo kitų metų įvedamas ikimokyklinuko krepšelis, kaip tikimasi, pagerins vaikų lopšelių-darželių finansinę padėtį.

Pasak jos, tas krepšelis sudarytų maždaug 2555 litus ir finansuotų keturias ugdymo valandas per dieną, arba 20 valandų per savaitę. Kitą ugdymo dalį ir ūkio išlaidas turėtų skirti darželio steigėjas.

Iš savivaldybių biudžetų bus išimta apie 200 milijonų litų ir sugrąžinti joms atgal kaip dotacija. Tokį krepšelį gaus visos valstybinės, savivaldybių ir nevalstybinės ikimokyklinio ugdymo įstaigos.

Priešingai nei yra dabar, krepšelio dydis vienam vaikui nepriklausytų nuo grupės dydžio ir vietovės. Pasak I.Grigaravičienės, dabar išlaidos vienam vaikui išlaikyti savivaldybėse skiriasi kelis kartus – nuo 2 tūkstančių iki 16 tūkstančių litų.

Ministerijos atstovės teigimu, ikimokyklinuko krepšelio įvedimas leis lopšeliams-darželiams tiksliau apsiskaičiuoti savo biudžetą. Be to, nauja finansavimo tvarka skatins kurtis privačius darželius, tai padidins pasirinkimo galimybę tėvams.

I.Grigaravičienė tikino, kad savivaldybių merai, dar neseniai skeptiškai vertinę krepšelio įvedimą lopšeliuose-darželiuose, dabar nuomonę pakeitė.

Tačiau V.Satkevičius prisipažino, kad naujoji finansavimo tvarka kelia nerimą, nes, mero manymu, ji neigiamai atsilieps Savivaldybės biudžetui.

Miestas nori rajono vaikų ir pinigų

Miesto Savivaldybės vadovai ir darželių vedėjos ministerijos atstovės prašė padėti išspręsti rajono vaikų išlaikymo miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigose klausimą. Miesto ir rajono savivaldybės dėl to pačios nesugeba susitarti.

Nemažai rajono gyventojų savo atžalas leidžia į miesto vaikų lopšelius-darželius, tačiau miesto Savivaldybė iš rajono pinigų negauna. I.Grigaravičienė pažadėjo pasiūlymus ir pastabas perduoti naująją finansavimo tvarką rengiančiai darbo grupei.

Pasak jos, siekiama, kad kuo daugiau vaikų, ypač iš kaimo, lankytų ikimokyklines ugdymo įstaigas.

Dabar esą jas lanko tik 56 procentai vaikų, iš jų apie 75 procentus mieste ir 20 procentų kaime. Šiuo atžvilgiu Lietuva smarkiai atsilieka nuo Europos Sąjungos šalių vidurkio.

ES ikimokyklines įstaigas lanko 80 procentų vaikų.


Šiame straipsnyje: darželis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • „Bitė Lietuva“ ruošia televiziją telefone
  „Bitė Lietuva“ ruošia televiziją telefone

  „Bitė Lietuva“ vadovas Pranas Kuisys sako, kad bendrovė rengiasi netrukus supurtyti rinką naujomis paslaugomis ir produktais – tarp kitais metais numatomų Lietuvoje pristatyti naujovių pašnekovas mini „Bitės“ televizi...

 • Kas mūsų laukia, jei įvyktų avarija Astravo AE?
  Kas mūsų laukia, jei įvyktų avarija Astravo AE?

  Atominė elektrinė – tai labai sudėtingas ir daugybę sistemų turintis elektros gamybos įrenginys, kuriam pagaminti ir surinkti reikalinga itin aukšta darbo kultūra. Deja, arti Lietuvos sienos kylančios Astravo AE statybos vyksta su trikdži...

  9
 • Astronautai Padėkos dieną atšvęs sočiais pietumis
  Astronautai Padėkos dieną atšvęs sočiais pietumis

  Tarptautinėje kosmoso stotyje (TKS) esantys astronautai ketvirtadienį Padėkos dieną atšvęs sočiais pietumis su tradicine kalakutiena. ...

  1
 • Ar Kaunas taps medicinos mokslo Meka?
  Ar Kaunas taps medicinos mokslo Meka?

  Prieš du mėnesius Kaune, LSMU Endokrinogijos institute ir klinikoje lankėsi keletas garsiausių pasaulio mokslininkų:  profesoriai Corinas Badiu (Rumunija), Florinas Grigorescu (Prancūzija), Nielsas Erikas Skakkebaekas (Danija)  ir moksl...

  1
 • „Skype“ – nauja Kinijos juodojo sąrašo narė
  „Skype“ – nauja Kinijos juodojo sąrašo narė

  Pokalbių tinklas „Skype“ prisijungė prie vis ilgėjančio Kinijoje uždraustų komunikacijos priemonių sąrašo – „Apple“ trečiadienį teigė gavusi įsakymą iš savo programėlių parduotuvės panaikinti aplikaci...

 • Naujas ekstremalių nuotykių herojus – „GoPro HERO6 Black“ <span style=color:red;>(apžvalga)</span>
  Naujas ekstremalių nuotykių herojus – „GoPro HERO6 Black“ (apžvalga)

  Ankstesnę žymaus „GoPro“ gamintojo veiksmo kamerą „HERO5“ daugelis pavadino idealia, tačiau visi žino, kad tobulumui ribų nėra. Dėl šios priežasties „GoPro“ vėl pavyko nustebinti tuos, kurie mėgsta filmuoti...

 • Tyrimas atskleidė, kad išmanieji prietaisai vaikams nežada nieko gera
  Tyrimas atskleidė, kad išmanieji prietaisai vaikams nežada nieko gera

  Laikas, praleidžiamas prie išmaniųjų prietaisų, susijęs su vaikų nerimu ir stresu, LRT RADIJUI sako Vilniaus universiteto Bendrosios psichologijos katedros profesorė Roma Jusienė. Be to, pabrėžia psichologė, jei vaikystėje tėvai savo dėmes...

 • Dirbtinio intelekto galimybės telefone – neribotos
  Dirbtinio intelekto galimybės telefone – neribotos

  Jeigu manote, kad jūsų išmaniojo telefono sparta priklauso tik nuo procesoriaus galingumo ir operatyviosios atminties, labai klystate. Specialistai teigia, kad įdiegus koprocesorių, kuris palaiko dirbtinio intelekto algoritmus, galima labai neįpras...

 • Mažeikiškis kviečia išmaniai skaičiuoti likusias dienas iki 100-mečio
  Mažeikiškis kviečia išmaniai skaičiuoti likusias dienas iki 100-mečio

  Artėjant Valstybės atkūrimo šimtmečiui mažeikiškis Donatas Vaičiurgis drauge su žmona ir artimais draugais sukūrė specialią programėlę „Švęskime Lietuvą“ mobiliesiems telefonams, kuri skaičiuoja likusias dienas i...

 • Genetinės informacijos valdymas – Lietuvos studentų rankose
  Genetinės informacijos valdymas – Lietuvos studentų rankose

  Vilniaus universitetas skelbia, kad jo studentų komanda „Vilnius-Lithuania iGEM“ perrašė Lietuvos gyvybės mokslų istoriją. Prestižiniame didžiausiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ Vilniaus universit...

Daugiau straipsnių