NASA atsiribojo nuo tvirtinimų apie nežemiškus mikrobus

NASA mokslininkai pareiškė, kad kolegos tvirtinimo apie meteorite rastus už Žemės ribų gimusius mikrobus negalima paremti jokiais moksliniais įrodymais.

JAV kosmoso agentūra formaliai atsiribojo nuo NASA mokslininko Richardo Hooverio penktadienį leidinyje „Journal of Cosmology“ paskelbto straipsnio, praneša naujienų agentūra AFP.

Reaguodama į tai žurnalo vyriausioji redaktorė Lana Tao užsipuolė „visiškai neprofesionalų ir nesąžiningą įvairių NASA dirbančių asmenų elgesį, kurie griebėsi melų, šmeižto ir argumentų prieš žmogų“.

„Mokslinė abejonė nesusideda iš isterijos ir melų. Tai ženklai, kad reikia gydytis“, – elektroniniame laiške rašė ji.

Atlikdamas tyrimą, R. Hooveris supjaustė keleto rūšių anglies chondritų meteoritus, kuriuose gali būti gana aukštas vandens ir organinių medžiagų lygis, ir per galingą mikroskopą pažvelgė į vidų.

Ten jis aptiko į bakterijas panašių gyvių, kuriuos pavadino „tenykštėmis fosilijomis“. Jos, mokslininko manymu, atsirado už Žemės ribų, ir čia nepateko po to, kai meteoritas nukrito.

„Tai reiškia, kad gyvybė yra visur, ir kad gyvybė į Žemę galėjo atkeliauti iš kitų planetų“, – teigiama tyrime.

NASA Astrobiologijos instituto vadovas Carlas Pilcheris apibūdino R. Hooverį kaip „NASA darbuotoją“, dirbantį Alabamos valstijoje esančiame laboratorijos Saulės fizikos skyriuje.

„Tą R. Hooveris tvirtino jau keletą metų. Man nežinomi jokie kiti meteorito tyrimai, galintys paremti šį gana keistą teiginį, kad mikrobų pėdsakų meteorite buvo dar prieš tai, kai jis nukrito į Žemę, ir kad tai nebuvo užterštumo pasekmė jam nukritus“, – kalbėjo C. Pilcheris.

„Paprasčiausias paaiškinimas – kad meteorituose yra mikrobų ir tai Žemės mikrobai. Kitais žodžiais tariant, tai užteršimas“, – sakė jis.

Anot C. Pilcherio, meteoritai, kuriuos R. Hooveris tyrė, į Žemę nukrito prieš 100–200 metų ir buvo intensyviai čiupinėjami žmonių. „Taigi šiuose meteorituose tikiesi aptikti mikrobų“, – teigė NASA mokslininkas.

NASA mokslo misijos direktorato Vašingtone vyriausiasis mokslininkas Paulas Hertzas taip pat išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad NASA neremia R. Hooverio radinių.

„Nors vertiname laisvą keitimąsi idėjomis, duomenimis ir informacija, kuris yra mokslinio ir techninio tyrinėjimo dalis, NASA negali stovėti už ar paremti mokslinių teiginių, kol jų neperžiūrėjo ar atidžiai neištyrė kiti kvalifikuoti ekspertai“, – tvirtino jis.

Pirmieji tyrimai, teigiantys, kad iš kosmoso tolybių atkeliavusių mikrobų galima rasti meteorituose, pasirodė dar septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, tačiau mokslinėje bendruomenėje jie vertinami gana skeptiškai.

„Nebent jis suklastojo šias nuotraukas, kuo abejoju, negaliu įsivaizduoti, kad tai galėtų būti teršalai. Žinau, kad yra skepticizmo, nes tai nepaprastas atradimas, jei jis bus patvirtintas“, – kalbėjo „Journal of Cosmology“ redaktorė Chandra Wickramasinghe.

„Jei tai bus priimta, tai reikš, kad didžioji dalis visuotinai priimtų žinių apie tai, kaip Žemėje gimė gyvybė, turės būti peržiūrėta“, – pridūrė ji.

Ch. Wickramasinghe teigimu, tyrimą peržiūrėjo keturi geleologai ir geochemiškai iš Rusijos ir Europos, iš trijų sulaukta teigiamos reakcijos.

Žurnalas pakvietė ekspertus pateikti savo argumentus dėl R. Hooverio tvirtinimo, o pirmadienį žurnalo interneto puslapyje pasirodė ir skeptikų, ir rėmėjų komentarai.

„Turint omenyje šių rezultatų svarbą, būtina toliau ieškoti kriterijų, kurie būtų tvirtesni nei vizualinis panašumas, ir nustatyti šių nepaprastų struktūrų kilmę“, – rašė Michaelas Engelis iš Oklahomos universiteto.

NASA finansuotas tyrimas gruodį paskelbė, kad Kalifornijos ežero gilumoje rasta iki šiol nematytos formos bakterija, kurios išgyvenimui reikia arseno. Taip prie šešių, mokslininkų manymu, esminių gyvybės sudedamųjų dalių pridėta dar viena.

 Šis tyrimas sulaukė daug kritikos, ypač po to, kai NASA tai pavadino nežemiškos gyvybės atradimu. Mokslininkai dabar bando šiuos rezultatus atkartoti.


Šiame straipsnyje: NASAmeteoritas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Ar gyvūnai išties padeda išgyti?
  Ar gyvūnai išties padeda išgyti?

  Savo naujoje novatoriškoje knygoje „The Animals Among Us: How Pets Make Us Human“ („Gyvūnai tarp mūsų. Kaip naminiai gyvūnai daro mus žmonėmis“) antrozoologas Johnas Bradshaw rašo: „Įdomiausia tai, jog visuome...

 • Iš kur atsiranda vorų ir gyvačių baimė?
  Iš kur atsiranda vorų ir gyvačių baimė?

  Vorų ir gyvačių paniškai bijo tikrai ne visi, tačiau tikrai galima sakyti, kad dideliam vorui perropojus ekraną dabar išsigąstų daugelis skaitytojų. Tačiau kodėl taip yra? Kaip išsiaiškinti, ar žmonių vorų ir gyvačių ...

 • Ką NASA darytų galimos apokalipsės atveju?
  Ką NASA darytų galimos apokalipsės atveju?

  JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) darbas yra tirti kosmosą ir apie atradimus pranešti visuomenei – net jeigu tas atradimas įspėtų apie artėjančią pasaulio pabaigą. Taip LRT.lt sako NASA „Jet propulsion ...

 • Šiuolaikinis mokslininkas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį
  Šiuolaikinis mokslininkas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

  Mokslininko portretas dažnai suvokiamas stereotipiškai – tarp knygų ar mėgintuvėlių laboratorijoje užsidaręs fanatikas ir ribotą socialinį gyvenimą gyvenantis intravertas. Pasak Lietuvos mokslo ir verslo atstovų, toks įsivaizdavimas ja...

 • Lietuviai norėtų skaityti daugiau elektroninių knygų, bet jų neranda
  Lietuviai norėtų skaityti daugiau elektroninių knygų, bet jų neranda

  Elektroninių skaityklių privalumus žino visi, tačiau ištikimais jų vartotojais tapę žmonės sutaria: knygų lietuvių kalba pasirinkimas skaitymo mylėtojams – labai mažas. Daug skaitanti Rima Aukštuolytė sako taip pripratusi prie ...

 • „Apple“ kuria pigesnę „iPhone X“ versiją
  „Apple“ kuria pigesnę „iPhone X“ versiją

  Jungtinių Valstijų technologijų milžinė "Apple" kuria pigesnę jubiliejinio išmaniojo telefono "iPhone X" versiją, teigia Japonijos technologijų tinklaraštis "Macotakara". ...

 • Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?
  Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

  Gyvename technologijų amžiuje. Auga karta, kuri greitai perpranta skaitmeninių įrenginių programas, o valdyti jas išmoksta lengvai ir intuityviai. Ar negalėtume įgimtą vaikų smalsumą nukreipti ne vartojimo, o kūrybos kryptimi? Ar negalėtų j...

 • TKS įgula baigė kibernetinio manipuliatoriaus remonto darbus
  TKS įgula baigė kibernetinio manipuliatoriaus remonto darbus

  Du JAV astronautai penktadienį baigė itin svarbius Tarptautinės kosminės stoties (TKS) kibernetinio manipuliatoriaus remonto darbus, likus mažai laiko iki planuojamo naujos krovininės kapsulės atvykimo lapkričio pradžioje, pranešė NASA. ...

 • Panika: bevielis ryšys tapo nesaugus?
  Panika: bevielis ryšys tapo nesaugus?

  WPA2 protokolas buvo laikomas saugiu beveik 13 metų. Bent jau iki šio savaitgalio, kai šiame protokole buvo atrastos kelios saugumo spragos, dėl kurių programišiai gali stebėti visą informacijos srautą tarp WiFi maršrutizatori...

  1
 • Įspėja: informacija socialiniuose tinkluose gali pakenkti karjerai
  Įspėja: informacija socialiniuose tinkluose gali pakenkti karjerai

  Į pozicijas, kurioms nereikalinga specifinė darbinė patirtis, dažnai aplikuoja šimtai pirmo darbo ieškančių studentų. Visų jų gyvenimo aprašymai atrodo gana panašiai: aktyvi veikla studentų organizacijose, darbas kavinėje...

Daugiau straipsnių