Mokslininkai aptiko planetą, kurios paviršius sudarytas iš deimantų

Britų ir amerikiečių astronomų komanda aptiko pirmąją planetą, kurioje ypač didelė anglies koncentracija.

Anot tyrėjų, šis atradimas paremia teoriją, tvirtinančią, kad gali egzistuoti daug anglies turinti uolinga planeta, kurios paviršius sudarytas iš deimantų arba grafito.

„Galima tikėtis pamatyti žemes ir kalnus, sudarytus iš deimantų“, – „BBC News“ teigė tyrimo vadovas Nikku Madhusudhanas.

Žurnale „Nature“ paskelbtas tyrimas kelia naujų klausimų apie tai, kaip planetos formuojasi.

Tyrimą atlikę mokslininkai, naudodami NASA Spitzerio kosminį teleskopą, aptiko už 1,2 tūkst. šviesmečių esančios planetos skleidžiamą terminę radiaciją. Turėdami šią informaciją jie apskaičiavo, iš ko susideda planetos atmosfera, aiškina Karališkos Grinvičo observatorijos Londone mokslininkas Marekas Kukula.

„Nuostabu, kad šie mokslininkai sugeba pamažu išgauti detales apie tai, iš ko sudarytos aplink kitas žvaigždes esančios planetos“, – kalbėjo jis.

„Planeta yra tūkstančius kartų blyškesnė nei žvaigždė, aplink kurią ji skrieja. Taigi mokslininkai turi atlikti nepaprastai tikslius skaičiavimus, kad gautų bet kokią informaciją. Faktas, kad jie gali kažką pasakyti apie šios konkrečios planetos sudėtį, yra tiesiogine prasme nežemiška“, – pridūrė M. Kukula.

Iki šiol astronomai aptiko daugiau kaip 500 aplink kitas žvaigždes skriejančių vadinamųjų egzoplanetų. Tačiau tik neseniai prietaisai ir analizės metodai tapo pakankamai galingi, kad būtų galima nustatyti jų sudėtį.

Naujoji planeta, Wasp 12b, yra pirmoji, turinti daugiau anglies nei deguonies. Tai taip vadinamoji dujinė milžinė, tokia, kaip Jupiteris, ir ji daugiausiai sudaryta iš vandenilio dujų.

Tačiau planetos branduolys gali būti sudarytas iš kokių nors deimanto, grafito ar kitų anglies junginių formų, greičiausiai – skystų.

Šis atradimas leidžia manyti, kad mūsų galaktikoje gali būti daugybė Žemės dydžio planetų, turinčių daug anglies. Tačiau šie pasauliai nebus panašūs į mūsų planetą: „Teoriniai tyrimai leidžia manyti, kad juose galėtų vyrauti deimantų ir grafito uolienos“, – teigia N. Madhusudhanas.

„Tai reikštų, kad kalnuose didžioji dalis uolienų masės iš tikrųjų galėtų susidėti iš deimantų, o jų galėtų būti gausu ir žemėje. Žymiai daugiau, nei matome Žemėje“, – pridūrė jis.

Šiose planetose greičiausiai nebūtų vandens, taigi jei temperatūra būtų pakankamai aukšta, jų paviršiuje esantis skystis susidėtų iš daug anglies turinčių junginių, tokių kaip derva, tvirtina mokslininkas.

Kaip dažnai šios deimantinės planetos pasitaiko? Atsakymas paprastas – astronomai paprasčiausiai nežino. Tačiau faktas, kad jie aptiko vieną, reiškia, kad dabar jie gali bandyti atsakymą sužinoti. N. Madhusudhanas mano, kad jos plačiai paplitę.

„Mano stipriu įsitikinimu, nemaža dalis atrastų egzoplanetų gali turėti daug anglies. Labai įdomu, kad tokioje uolėtoje planetoje smėlis būtų retenybė, o deimantų būtų daugybė. Tačiau daug svarbesnis klausimas – kaip šios planetos galėtų susiformuoti“, – kalbėjo jis.

Klausimas, kurį kelia šis atradimas, yra kodėl Wasp 12b planetoje anglies dvideginio yra žymiai daugiau nei kitose žinomose planetose.

Vyraujanti teorija teigia, kad formuojantis Saulės sistemos planetoms, buvo daug vandens ledo. To greičiausiai nebuvo, kai formavosi Wasp 12b.


Šiame straipsnyje: NASAplaneta Wasp 12 b

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Mėnulyje atrastas didžiulis urvas, kuriame galėtų gyventi astronautai
  Mėnulyje atrastas didžiulis urvas, kuriame galėtų gyventi astronautai

  Japonijos kosmoso agentūros mokslininkai atrado Mėnulyje didžiulį urvą, kuriame kada nors galėtų būti įkurta bazė astronautams, apsauganti nuo pavojingos spinduliuotės ir didžiulių temperatūros svyravimų, ketvirtadienį pranešė pareigūn...

 • Kodėl žmonių plaukai tokie keisti?
  Kodėl žmonių plaukai tokie keisti?

  Tiesiog neįtikėtina, kokie mes plaukuoti. Žinoma, palyginti, pavyzdžiui, su šimpanzėmis, galime atrodyti beveik pliki. Tačiau iš tiesų visas mūsų kūnas, išskyrus delnus ir padus, yra plaukuotas. Žmogus turi apie 5 milijonus foli...

 • Mokslininkas: kompiuteriai gali atnešti ir sunkumų
  Mokslininkas: kompiuteriai gali atnešti ir sunkumų

  Tikimės, kad kito dešimtmečio pabaigoje mūsų kompiuteris prižiūrės erdvėlaivius, kurie bus siunčiami į tolimąsias Saulės sistemos planetas, 1969 m. žurnalistui Jurgiui Blekaičiui sakė profesorius Algirdas Antanas Avižienis. Jo vadovaujam...

  1
 • Išmanusis laikrodis „Xiaomi Amazfit“: kuo ypatingas?
  Išmanusis laikrodis „Xiaomi Amazfit“: kuo ypatingas?

  Varle.lt mobiliųjų įrenginių specialistų teigimu, išmanieji laikrodžiai yra šiek tiek kitoks įrenginių žanras nei išmanieji telefonai. Ką siūlo „Huami“ kompanija, pagal „Xiaomi“ užsakymą „Xiaomi A...

 • Sudegusi Rusijos kosminė krovinių kapsulė sukūrė įspūdingą reginį
  Sudegusi Rusijos kosminė krovinių kapsulė sukūrė įspūdingą reginį

  Arabijos pusiasalyje pirmadienio vakarą padangę nušvietė atgal į Žemę krentanti nepilotuojama Rusijos kosminė krovinių kapsulė, žiūrovų nuo Dubajaus iki Rijado akivaizdoje subyrėjusi Žemės atmosferoje ir nukritusi į Indijos vandenyną. ...

 • Kodėl Nobelio komitetas nenorėjo įteikti premijos M. Kiuri?
  Kodėl Nobelio komitetas nenorėjo įteikti premijos M. Kiuri?

  Jeigu kas nors paprašytų jūsų įvardinti bent vieną pasaulyje garsią moterį mokslininkę, kokia pavardė jums pirmiausia šautų į galvą? Tikėtina, kad pirmiausia pagalvotumėte apie radioaktyvumo tyrinėtoją ir dviejų Nobelio premijų ...

 • Perka kompiuteriukus penktokams: lėšų surinkta pusei mokinių
  Perka kompiuteriukus penktokams: lėšų surinkta pusei mokinių

  Šių metų pavasarį gimusi iniciatyva „Kompiuteriukai vaikams“ įgauna pagreitį. Anot, projekto organizatorių, šiuo metu Lietuvos penktokams jau yra nupirkta daugiau nei 13 tūkst. „Micro:bit“ kompiuteriukų. Prie inici...

 • Skirs daugiau nei 14 mln. dolerių būsimoms darbo kartoms ugdyti
  Skirs daugiau nei 14 mln. dolerių būsimoms darbo kartoms ugdyti

  „Dell“ iki 2018 m. vasario mėn. ketina skirti 14 mln. JAV dolerių ir prieigą prie technologijų, kad būtų remiamos būsimos darbuotojų kartos mokslo, technologijų, inžinerijos ir matematikos srityse (MTIM). ...

 • Išmanieji įrenginiai senųjų telefonų iš rinkos neišstums?
  Išmanieji įrenginiai senųjų telefonų iš rinkos neišstums?

  Absoliuti dauguma mobiliojo ryšio operatorių klientų perka išmaniuosius telefonus. Vis dėlto nesitikima, kad jie iš rinkos visiškai išstums paprastus funkcinius telefonus. Reaguodami į tokių aparatų poreikį, kai kurie ...

 • Kaip tapti saugesniems kibernetinėje erdvėje?
  Kaip tapti saugesniems kibernetinėje erdvėje?

  Įsivaizduokite, kad kolega jums atsiuntė elektroninį laišką su prisegtu failu. Nieko bloga nenujausdamas, jūs šį failą atsidarote. Tuo tarpu jums nežinant kompiuteryje jau pradeda veikti kenksmingos programos ir netrukus programiši...

Daugiau straipsnių