Ko labiau bijo paukščiai - sniego ar lietaus?

Sniegas spalio mėnesį nėra nelauktas – jį esame matę ir kur kas anksčiau: buvę metų (kad ir 1992 – siais, spalio 11 – 12 dienomis ), kai šlapias sniegas, iškritęs ant medžių lapų laužė šakas, vertė stulpus ir traukė elektros linijų laidus.

Pirmojo sniego paprastai tikimės lapkričio pradžioje, ypač – Visų Šventųjų dieną ir per Vėlines. Po to tikrasis sniegas iškrinta negreitai – tik po mėnesio ar dar vėliau. Nežinoma tokio dėsningumo prigimtis, tačiau ja tikėti galima.

Šiemet sniego sulaukėme dar spaliui nesibaigus, keliomis dienomis anksčiau, nei to tikėjomės. Pirmasis šių metų sniegas iškrito gausiai – kai kur susidarė 5-8 centimetrų danga. Tai, kad jis ilgai netirpsta, yra tik šiam rudeniui būdinga ypatybė. Žinoma, pirmasis sniegas visada ištirpsta, jis neturi jokio ryšio su būsima žiema - iki jos dar mėnuo ar daugiau laiko.

Į daugelį gamtos reiškinių, taip pat – ir į pirmą snigimą, žiūrėdami mūsų, žmonių akimis, mes dažniausiai klystame: šiam įvykiui suteikiame išskirtinumo, manome, kad tai yra gamtos anomalija. Pačioje gamtoje tai suprantama labai paprastai, dėsningai: sniegas yra krituliai, jie turi iškristi ir žemei padovanoti drėgmės. Prieš žiemą jos labai reikia. Beje, bet kuriuo atveju sniegas yra daug geriau, nei lietus.

Lietaus, ypač staigaus, vanduo nuteka upeliais, o sniegas tirpsta palengva ir jo tirpsmo vanduo susigeria į dirvą.Dažnai mes sniegą, ypač pirmąjį, suprantame kaip grėsmę, pavojų ir jo prisibijome. Nieko keista – keliauti tampa sunkiau, atsiranda poreikis saugiai avalynei, šiltiems rūbams.

Gamtoje gyvūnai sniegą sutinka tam pasiruošę. Tiesa, niekas nesiruošia specialiai – jau nuo rugsėjo galo žvėrys keitė kailius, ne tik užaugino tankią povilnę, bet ir tapo kitokios spalvos – daug pilkesni, ne tokie pastebimi.

Panašūs pokyčiai ir paukščių, liekančių čia žiemoti, apdaruose – jų pūkų sluoksnis tapo tankus ir gausus. Kol kas nėra jokių problemų dėl maisto – štai kėkštai ir strazdai iš po sniego trauko lapus, prie kurių prilipę sliekai, zylės, lipučiai, bukučiai keliauja per miškus iš žievės plyšių, nuo šakelių rinkdami vabzdžius.

Vabzdžių dar labai daug – štai ant lapų gali pamatyti ne tik žiemoti pasiruošusių lėliukių, bet ir visai aktyvių lervučių ar vikšrų, ore skraido uodeliai. Dar paprasčiau grūdlesiams paukščiams – dagiliai, žaliukės, sniegenos turi neaprėpiamus plotus dirvonų, kuriuose žolių sėklų galvutės net braška

.Nuo seno mėgiama sakyti, kad žvėrys vengia pirmojo sniego, keletą dienų kiūto savo guoliuose, nes bijo išsiduoti, palikti savo pėdsakus.

Reikia pripažinti – šią „tiesą“ taip neišradingai galėjo sugalvoti tik žmogus. Iš tikro, gamtoje pėdsakai turi labai svarbią reikšmę, tačiau, ko gero, tik žmonės juos „skaito“ akimis. Visi kiti vadovaujasi uosle, tad visai nesvarbu, sniegas ar plika žemė, samanos - ką tik reikia, galima surasti visada. Orų pokyčiai, ypač slėgio svyravimas, gali veikti visus gyvūnus, sotūs ir po rudens sukaupę daug riebalų, jie ilgiau būna savo nakvynvietėse, guoliuose.

Todėl žmonėms gali susidaryti nuomonė apie atsargumą ir pėdsakų slėpimą.Nors keturių metų laikų ciklas mūsų platumose gyvuoja seniai, tačiau to laiko, matyt, nepakako esminiams pokyčiams – tik keletas rūšių prieš žiemą kardinaliai pakeičia spalvą.

Balti tampa šermuonėliai, žebenkštys, baltieji kiškiai, baltas plunksnas rudens gale turėdavo žvyrė (arba baltasis tetervinas), kuris Lietuvoje išnyko daugiau kaip prieš 50 metų. Visos minėtos rūšys mūsų gamtoje yra pačios seniausios, taigi – jų pasiruošimas žiemai yra tobulas. Visi kiti derina savo biologiją ir įpročius prie bet kurios žiemiškos apraiškos. Prie pirmojo sniego – taip pat.

Pirmasis sniegas niekada ilgai nesilaiko. Tokių snigimų iki tikrosios žiemos bus ne vienas, ilgainiui mes nustosime tuo stebėtis. Gamta tuo nesistebi niekada.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių