Grėsmingasis „Raudonojo spalio“ virusas Lietuvoje užfiksuotas nebuvo

Į koduotų Europos Sąjungos (ES) ir NATO dokumentų vagystes nukreiptas virusas „Red October“ (lietuviškai - Raudonasis spalis) Lietuvoje nebuvo užfiksuotas, teigia BNS kalbinti Lietuvos institucijų ekspertai.

Informatikos ir ryšių departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktorius teigia, kad pastaruoju metu plačiai aptarinėjamas virusas nei vidaus reikalų sistemos, nei Lietuvos diplomatinių atstovybių kompiuterių tinkluose nebuvo užfiksuotas.

Ryšių ir informacinių sistemų tarnybos prie Krašto apsaugos ministerijos specialistai teigia, jog viešai pateiktos informacijos nepakanka „Red October“ susieti su KAM saugos sistemų aptinkamais virusais.

Savaitės pradžioje pasaulio žiniasklaida pranešė, kad Rytų Europos šalyse plinta virusas, kuris renka dokumentus, užšifruotus keliose ES ir NATO institucijose naudojama programine įranga. Naujienų agentūrų pranešimuose teigiama, kad „Red October“ pavadintą virusą nustatė Rusijoje įsikūrusi antivirusinės programinės įrangos gamintoja „Kaspersky Lab“.

„Mes stebime informacines sistemas turimomis priemonėmis. Su šiomis priemonėmis tokio viruso savo informacinėse sistemose nesame fiksavę ir jo padarytos žalos atitinkamai taip pat. Kaip minėjote, fakto, kad nutekėtų ES ar NATO dokumentai, mes nematome, nes toje sistemoje, kurią aš nurodžiau, nėra NATO ir ES dokumentų“, - BNS sakė Informatikos ir ryšių departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktorius Gintaras Čiurlionis.

Jo vadovaujama žinyba prižiūri apie 15 tūkst. kompiuterizuotų darbo vietų.

„Jų pranešime yra minimos diplomatinės atstovybės. Mes bendraujame su Užsienio reikalų ministerija, neturime jokių duomenų, kad būtų užfiksuota“, - teigė G.Čiurlionis.

Eksperto teigimu, surinkti duomenų apie Lietuvoje esančių užsienio diplomatinių atstovybių sistemas negalima, nes jas prižiūri užsienio specialistai, bet interneto ryšį teikiančių operatorių duomenys įtarimų nesukėlė.

„Esame bendravę su operatoriais, klausę, šiomis dienomis bandėme fiksuoti momentinę būseną, - tokių duomenų nefiksavo ir operatoriai“, - kalbėjo Informatikos ir ryšių departamento vadovas.

G.Čiurlionio teigimu, riboto naudojimo arba slaptumo žymas turintys nacionaliniai, ES ar NATO dokumentai saugomi tokiose informacinėse sistemose, kurios viešais tinklais arba internetu praktiškai yra nepasiekiamos.

„Automatizuotose įslaptintos informacijos apdorojimo sistemose ir tinkluose nėra jokių sujungimų su išore. Tai uždaros sistemos, iš išorės absoliučiai nieko negalima įdėti. Įdiegti žalingo kodo programas labai sudėtinga, tai būtų dirbančių žmonių nusikaltimas, pažeidžiant visas procedūras. Tos sistemos yra pakankamai apsaugotos, jos neturi daugybės funkcijų, kuriomis iš principo virusai plinta. Laikmenų prijungimo, kompaktinių plokštelių, elektroninio pašto prasme. Visos jungtys yra sužymėtos, užantspauduotos, prieiga yra apribota iki minimumo. Bet koks vartotojo veiksmas yra fiksuojamas“, - pasakojo VRM informacinio saugumo vadovas.

Pasak jo, jei žiniasklaidos pranešimuose kalbama apie įslaptintų duomenų nutekėjimą iš viešų tinklų, tai turėtų būti vertinama kaip klaidinanti informacija.

Tačiau G.Čiurlionis pažymėjo, jog kibernetinis saugumas yra sritis su daug nežinomųjų, todėl niekada negalima visiškai atmesti galimybės susidurti su naujais virusais.

„Su IT kaip ir su žmogaus sveikata: jei neaptikai ligos, nesi 100 proc. tikras, kad jos nėra. Praktika yra parodžiusi, kad naudojant specialias diagnostikos priemones aptinkami virusai, kurių nefiksuoja du trečdaliai visų žinomų antivirusinių sistemų“, - teigė specialistas.

„Jeigu “Kaspersky Lab„ paskelbta informacija techniškai pagrįsta įrodymais ir jei yra tokia viruso arba žalingo kodo programa, tai ji yra nepigi, ir jos įdiegimas yra nelengva užduotis. Apie įslaptintas sistemas labai nedaug galiu pasakyti viešai negaliu kalbėti, bet atsakingai galiu pasakyti - jos yra saugomos ir jos yra uždaros“, - kalbėjo G.Čiurlionis.

Kartu jis pridūrė, jog kibernetinio saugumo srityje yra ir „labai daug propagandos“.

„Aš labai skeptiškas pranešimo apie vienos kurios nors antivirusinės programinės įrangos kūrimo kompanijos tyrimą atžvilgiu ir pačio tyrimo atžvilgiu. Dirbu dvidešimtus metus IT saugos srity ir bet kurios antivirusinę programinę įrangą kuriančios kompanijos nelaikau vieninteliu kibernetinės saugos autoritetu“, - teigė jis.

Krašto apsaugos sistemos informacinių technologijų specialistai pastaruoju metu aptinkamų virusų taip pat nebuvo linkę sieti su „Red October“.

„Krašto apsaugos sistemos tinkluose taikomi gerokai griežtesni nei įprastiniai saugos reikalavimai, todėl kompiuterių virusų patekimo atvejai yra ypatingai reti. “Kaspersky„ pateikta informacija apie “Red October„ yra nepakankama, kad ją būtų galima susieti su KAM IT saugos sistemų aptinkamais virusais“, - rašoma BNS atsiųstame ministerijos atsakyme.

Pasak pirmadienį išplatinto kompanijos „Kaspersky Lab“ pranešimo, virusas „Red October“ yra aktyvus nuo 2007 metų. Jis daugiausia buvo nukreiptas į Rytų Europos šalis, buvusias sovietines respublikas ir Centrinės Azijos valstybes, nors buvo aptiktas ir Vakarų Europoje, bei Šiaurės Amerikoje.

Kaip teigia kompanija, viruso tikslas buvo rinkti „jautrius dokumentus“, susijusius su geopolitine žvalgybine informacija ar priėjimu prie uždarų kompiuterinių sistemų.Komentarai 0 Rašyti komentarą
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Mokslininkai: arkliai gali išsakyti savo nuomonę
  Mokslininkai: arkliai gali išsakyti savo nuomonę

  Norvegijos mokslininkai sako, kad arkliai yra pakankamai protingi, kad žmogui sugebėtų išsakyti savo nuomonę apie tai, kas jiems patinka ir ko jie nori. ...

 • Kinai sukūrė „iPhone 7 Plus“ kloną
  Kinai sukūrė „iPhone 7 Plus“ kloną

  Prieš maždaug 5-6 metus Kinijos išmaniųjų telefonų rinka buvo žinoma dėl čia pagaminamų klonų. Pastarieji metai viską pakeitė, tačiau vis dar atsiranda gamintojų, kurie pristato vieno ar kito populiaraus išmaniojo telefono klo...

  1
 • Gėlė mokslininkui – darbo įrankis
  Gėlė mokslininkui – darbo įrankis

  Daugumai mūsų selekcininko profesija tokia pat paslaptinga kaip Tarptautinės kosminės stoties įgulos narių ar naftos platformose nugaras lenkiančių žmonių darbas. Jaunasis mokslininkas Edvinas Misiukevičius apie selekcininkus galėtų kalbėti i&sca...

  1
 • Kibernetinė ataka pavogė 500 mln. „Yahoo“ vartotojų duomenis
  Kibernetinė ataka pavogė 500 mln. „Yahoo“ vartotojų duomenis

  Interneto paslaugų bendrovė „Yahoo“ ketvirtadienį paskelbė, kad 2014 metais prieš jos tinklą surengta kibernetinė ataka, sukėlusi pavojų mažiausiai 500 mln. vartotojų duomenų saugumui, galbūt buvo „remiama valstybės lygmen...

 • Mokslininkai: žmonių DNR byloja apie vienintelį išėjimą iš Afrikos
  Mokslininkai: žmonių DNR byloja apie vienintelį išėjimą iš Afrikos

  Ne Afrikoje gyvenančių žmonių genetinę kilmę galima beveik visiškai susieti su vieninteliu, labai seniai įvykusiu žmonių išėjimu iš šio žemyno, rodo naujos studijos. ...

  2
 • Didžiausiam vertikaliajam saulės laikrodžiui Lietuvoje – 10 metų
  Didžiausiam vertikaliajam saulės laikrodžiui Lietuvoje – 10 metų

  „Domėjimąsi saulės laikrodžiu galėčiau palyginti su dangaus stebėjimu pro teleskopą. Kiekvienas, kas bent kartą stebėjo naktinį dangų, žino tą jausmą – kai pajunti, kad gyveni kosmoso viduje“, – teigia Kauno technologijos...

 • Kaip šiais laikais sudaromi žemėlapiai?
  Kaip šiais laikais sudaromi žemėlapiai?

  Vykdami į svečią šalį ar naują vietovę dažniausiai naudojamės interaktyviais žemėlapiais arba navigacija. Šiandien sukurti žemėlapį paprasta, bet anksčiau jie buvo braižomi rankomis, o apdoroti apie vietovę surinktą informaciją ...

 • 5 būdai apsisaugoti nuo sukčių socialiniuose tinkluose
  5 būdai apsisaugoti nuo sukčių socialiniuose tinkluose

  Neseniai Lietuvoje nuaidėjęs skandalas neva apie vaiko mirtį melavusią ir kitų žmonių sąskaita pasipelniusią moterį iškėlė diskusinį klausimą – kodėl taip paprasta pakliūti į sukčių pinkles socialiniuose tinkluose? ...

 • Didieji duomenys – menkaverčiai tik iš pirmo žvilgsnio
  Didieji duomenys – menkaverčiai tik iš pirmo žvilgsnio

  Kiekvienas žmogaus judesys, kiekvienas įprotis – tai informacijos klodai, kuriuos gauti trokšta nemažai kompanijų. Nemažai jų tai ir daro – kaupia įvairiausius duomenis. Dar daugybė bendrovių iš tų duomenų padeda gauti konk...

 • Programišiai toliau tobulina išpirkos reikalaujantį virusą „TorrentLocker“
  Programišiai toliau tobulina išpirkos reikalaujantį virusą „TorrentLocker“

  ESET saugumo tyrėjai nustatė, kad duomenis šifruojantis ir išpirkos reikalaujantis virusas „TorrentLocker“ buvo patobulintas, todėl tapo dar sunkiau jį nustatyti ir analizuoti. Saugūs gali jaustis tik 7 šalių vartotojai. ...

Daugiau straipsnių