„Google“ ir „Facebook“ centrai elektros suvartoja daugiau, nei miestai

Pasirodo, energijos suvartojimas – tai ne tik mobiliųjų įrenginių, priverstų taupyti kiekvieną vatą, problema. Gigantiški duomenų centrai, kuriuose saugoma „Google“, „Facebook“ ir kitų interneto gigantų informacija, kenčia nuo tos pačios problemos, tačiau jau kitame lygmenyje. Jei duomenų centrai netaupytų energijos, jie savo reikmėms turėtų „pavergti“ ištisų regionų energetines sistemas.

Faktų toli ieškoti nereikia: naujasis duomenų centras, kurį didžiausias pasaulyje socialinis tinklas „Facebook“ statosi Oregono valstijos Kruko apygardoje, suvartos iki 28 megavatų. Iki šio duomenų centro pasirodymo visa Kruko apygarda, visi žmonės ir kompanijos, kurie ten reziduoja, suvartodavo 30 megavatų. Tokiu būdu, galima konstatuoti, jog „Facebook“ atėjimas apygardos energetinį apetitą praktiškai padvigubino.

Jei galvojate, kad tai tik milijardą vartotojų turinčio „Facebook“ įgeidžiai, klystate. Korporacija „Google“ taip pat neatsilieka: štai 2011 metais bendras visų „Google“ duomenų centrų galingumas buvo įvertintas 220 megavatų.

Visą tai žinantiems visiškai nekeista, jog technologijų kompanijos vis daugiau dėmesio skiria alternatyvios energetikos projektams. Juk kiekvienas dabar gali įsivaizduoti, kokias sąskaitas už elektrą tokiems technologijų gigantams tenka apmokėti. Saulės arba vėjo elektrinės, kurios pamaitintų bent dalį iš 900 000 „Google“ serverių, reikštų, kad išlaidos elektrai sumažėja ne vienu milijonu JAV dolerių.

Ši problema turi ir kitą medalio pusę. Štai HTTP užklausos visai nėra tokios nemokamos ir nematomos, kaip gali atrodyti. Kiekvieno puslapio užklausos per „Google“ paiešką generacija į atmosferą išmeta nuo 0,2 iki 7 gramų anglies dvideginio (skirtingi šaltiniai pateikia skirtingus skaičius). Ką tai reiškia, matyt, geriausiai apibūdino futurologas ir rašytojas Bruce Sterling, kuris dar prieš dešimt metų puikiai apibūdino esamą situaciją: „Kiekvieną kartą, kai mes paspaudžiame mygtuką „Enter“, mes turėtume įsivaizduoti nedidelį dūmų debesėlį, kuri pakyla virš monitoriaus“.


Šiame straipsnyje: Facebookgoogle

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių