B. Galdikas: kiekvienas iš mūsų gali padėti orangutanams išlikti

Lietuvoje viešinti pasaulinio garso gamtosaugininkė, antropologė Birutė Galdikas vakar Kauno Vytauto Didžiojo universitete dalinosi mintimis apie orangutanų išsaugojimą. Prie šio kilnaus tikslo ji kvietė prisijungti visus – tai padaryti daug paprasčiau, nei gali pasirodyti.

Viešoje paskaitoje-diskusijoje „Pasiryžote pasiraitoti rankoves, kad padėtumėte orangutanams? Savanorystė Indonezijoje“ lietuvių kilmės gamtosaugininkė B. Galdikas pasitelkė patirtį, sukauptą stebint, tyrinėjant orangutanus ir rūpinantis jų išsaugojimu. Antropologė beveik keturis dešimtmečius praleido Borneo džiunglėse Kalimantane (Indonezija) tyrinėdama paskutiniąją medžiuose gyvenančią didžiąją žmogbeždžionę – indonezietiškai „miško žmogumi“ vadinamą orangutaną.

Pasak B. Galdikas, orangutanai – šiandien itin pažeidžiama rūšis. „Jų išlikimui gresia didelis pavojus, visų pirma dėl to, kad Indonezijoje neįtikėtinais tempais naikinamos džiunglės – šių primatų namai. Indonezija – didžiausia pasaulyje palmių aliejaus gamintoja, o šio verslo magnatai masiškai naikina miškus, paversdami juos į nesibaigiančias palmių plantacijas“, – pasakojo gamtosaugininkė.

Mokslininkė ragino atsisakyti produktų, kurių sudėtyje yra palmių aliejaus. „Reikia atidžiau patyrinėti etiketes, nes palmių aliejus naudojamas daugelyje kasdieninio vartojamo produktų, net dažnoje dantų pastoje, šampūne ar kečupe“, – sakė B. Galdikas.

Antropologės teigimu, šioms beždžionėms pavojus išnykti gresia ne tik dėl naikinamos jų gyvenamosios aplinkos, bet ir dėl itin lėto jų dauginimosi. Orangutanų patelės subręsta būdamos 15–16 metų amžiaus, o pasirengusios poruotis būna tik kas 7–8 metus. „Tad galime konstatuoti, kad orangutanų dauginimasis yra nepaprastai lėtas“, – teigė mokslininkė.

Renginyje taip pat dalyvavo ir prie orangutanų išlikimo prisidėti kvietė ir žurnalistė Neringa Skrudupaitė – ji susirinkusiesiems papasakojo apie savanorystę tiek Indonezijoje, tiek Lietuvoje.

„Manau, buvau viena pirmųjų, atvykusių į Indoneziją iš Lietuvos. Džiaugiuosi, kad vis daugiau žmonių sužino apie šią veiklą, tačiau norėtume, kad vis daugiau jų vyktų į Borneo džiungles. Žinoma, kol kas daug ką lemia pinigai, tačiau turint svajonę viskas tampa įmanoma. Visgi noriu pasakyti, kad savanorystė pirmiausia prasideda čia, Lietuvoje, kur galite prisidėti įvairiausiais darbais. Mes ieškome aktyvių žmonių, kurie prisijungtų prie Birutės Galdikas fondo veiklos Lietuvoje – žadame vykdyti daug įvairių projektų“, – pasakojo N. Skrudupaitė.

Norintys pamatyti Borneo džiunglių grožį bei savo rankomis prisidėti prie orangutanų išsaugojimo kviečiami į trijų savaičių savanorystės programą Indonezijoje. Fondo savanorystės programa siūlo retą galimybę pakeliauti ir artimai patirti laukinės gamtos realybę, dirbant Orangutanų priežiūros centre Tanjung Puting parke Borneo saloje. Trumpalaikės trijų savaičių savanorių komandos padeda statyti įrenginius ir pastatus. Savanoriauti gali visi, nereikia turėti daug patirties.

Savanorystė Indonezijoje suteiks galimybę įgyti neįkainojamos patirties – gyventi Eco nameliuose (Eco Lodges) Tanjung nacionaliniame parke, stebėti laukinius gyvūnus jų natūralioje aplinkoje (orangutanus, gibonus, makakas ir kitus primatus), plaukti Klotok valtimis Kumai upe, aplankyti Birutės Galdikas įkurtas stovyklas, įskaitant garsiąją Leakey tyrimų stovyklą ir Orangutanų priežiūros centrą ir karantiną, kuriame gyvena daugiau nei 330 orangutanų našlaičių. Daugiau informacijos – B. Galdikas tinklalapyje www.birutegaldikas.lt/lt/.

 

 

Profesorė Birutė Marija Galdikas – visame pasaulyje garsi lietuvių kilmės antropologė, gamtosaugininkė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja, fizinės antropologijos ir biologijos daktarė. Ji yra šiuolaikinės primatologijos, gamtos apsaugos, etologijos specialistė, keleto knygų apie nykstančią orangutangų rūšį autorė. VDU garbės daktaro regalijos jai įteiktos 2010 m. Mokslininkės gyvenimas ir darbai aprašyti 6 knygose, apie prof. B. Galdiką sukurta dokumentinių filmų Indonezijoje, Japonijoje, JAV, Prancūzijoje, Italijoje, Australijoje. Žymiausia autobiografinė knyga „Atsiminimai apie rojų: mano metai Borneo saloje su orangutangais“ (1995) buvo išleista anglų, vokiečių, prancūzų, lietuvių kalbomis ir 2012 m. pristatyta VDU. Praėjusių metų pabaigoje „Globalios Lietuvos apdovanojimuose“ mokslininkė buvo apdovanota už pasiekimus mokslo ir technologijų srityje. B. Galdikas nuolat lankosi VDU ir dalinasi nepaprasta patirtimi, sukaupta tyrinėjant orangutanus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Emigrant

Emigrant portretas
žmonės nesvarbu tikriausiai svarbu tik bezdžionės

gebelsas

gebelsas portretas
siulau saugoti ir eukaliptus.... Pandos neturi kur gyventi....
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių