Atėjo laikas įrengti paukščių lesyklas

Kiekvieną rudenį paukščiai patys mums primena, kad atėjo laikas įrengti lesyklą. Jau spalio pradžioje pirmosios zylės, bukučiai, geniai ima lankytis prie namų, ypač gausiai sugrįždami į tas vietas, kuriose buvo lesinami praėjusiais metais. Lesykla paukščiams bent 4-5 mėnesiams taps jų gyvenimo centru, todėl jau dabar svarbu apsispręsti, kur ir kokią lesyklą įrengti.

Aplinkos ministerija sulaukia daug gyventojų klausimų, kaip reikia įrengti lesyklas, kokį maistą į jas berti. Į dažniausiai užduodamus klausimus atsako ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius.

- Kokia turėtų būti lesyklos konstrukcija?

- Iš tikrųjų visai nesvarbu, kokia lesykla įrengiama paukščiams - jeigu ji jų nebaido ir naudojamas tinkamas lesalas, sparnuočių visada bus daug. Jos konstrukciją apibrėžti sunku, nes nustatyto lesyklų tipo nėra. Tai gali būti visų įsivaizduojama klasikinė, namelį be šoninių sienų primenanti lesykla. Dažniausiai lesyklos konstrukciją nulemia turimos medžiagos bei vieta, kurioje ji bus pritvirtinta. Ne mažiau svarbus akcentas - paukščių rūšys, kurios gali joje lankytis.

Prie lango, namo sienos tvirtinama lesykla turėtų būti lengva, deranti prie aplinkos. Ji gali būti su stogeliu, tačiau puikiai tiks ir be stogo - paprasta, plokščia, su krašteliais. Tačiau nuo tokios lesyklos gali tekti kasdien valyti sniegą. Plati atvira lesykla patraukli daugeliui paukščių, kuriems svetima uždara erdvė - juodagalvėms sniegenoms, svilikams, šiaurės kikiliams, geltonosioms startoms.

- Iš kokių medžiagų turėtų būti pagaminta lesykla?

- Geriausia, kad ji būtų medinė. Lesyklas galima gaminti ir iš plastmasinio vamzdžio ar butelio. Kai kas lesyklai panaudoja tuščią kartoninę pieno pakuotę, kuri, nors ir nėra graži, savo funkciją atlieka. Svarbiausia - tokias trumpaamžes lesyklas nepamiršti surinkti atėjus pavasariui ar joms visiškai suirus.

- Parduotuvėse yra pagamintų įvairių lesyklų. Kaip išsirinkti geriausią?

Iš tiesų dabar galima nusipirkti pačių įvairiausių lesyklų. Jos patogios, patvarios, tačiau tai - ne mūsų rankomis daryta paukščių globos priemonė. Ji suteiks mažiau džiaugsmo tiems, kurie mėgsta pritaikyti buityje panaudotą tarą ar kitokį nebereikalingą daiktą, kurie mėgsta patys meistrauti.

- Kaip įrengti miške paukščių lesinimo aikštelę?

- Atviroje, bet nedaug nuo krūmų ar medžių nutolusioje vietoje gali būti įrengiama paukščių lesinimo aikštelė. Nuvalytoje bent keturių kvadratinių metrų aikštelėje pilamos pabiros, sėklos, žiemą šis maistas paįvairinamas saulėgrąžomis. Tokioje aikštelėje mėgsta lankytis daugelis atvirus plotus mėgstančių paukščių, kai kada net kurapkos. Jose paukščius dažnai puola paukštvanagiai, todėl kraštuose galima pastatyti eglutes, į sniegą įsmeigti spygliuočių šakų.

- Kokį lesalą galima duoti paukščiams?

- Paukščių lesalas turi būti kuo natūralesnis, nesupelijęs, nesugedęs, be jokių prieskonių ar priemaišų. Daugelis paukščių mielai lesa pakabintus riebalus. Medžiotojai tam naudoja šviežiai nuluptus šernų kailius, kuriuos paukščiai greitai taip nuvalo, kad juos galima vežti išdirbti.

Daugelis paukščių žiemą lesa skaldytus grūdus, kruopas, tačiau geriausia berti kuo įvairesnį jų mišinį, kuriame galėtų būti ir kanapių, neapdorotų sorų grūdų. Jei nėra tokios galimybės, galima pagaminti batono ir nesūdytų riebalų mišinį, kurį paukščiai mėgsta.

Pats didžiausias skanėstas paukščiams - saulėgrąžų sėklos, kurias lesa visi be išimties lesyklų lankytojai. Saulėgrąžos galva taip pat gali tapti savotiška lesykla.


Šiame straipsnyje: paukščiailėsykla

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių