Aiškinamasi, ar šunų agresyvumas slypi genuose

Lietuvoje netyla diskusijos dėl agresyvių veislių sąrašo ir apribojimų, kurie turėtų būti skirti agresyvių veislių šunis auginantiems šeimininkams. Tiesą sakant, aktualijomis nedaug atsiliekame nuo kitų šalių, nes, pavyzdžiui, Merilendo (JAV valstija) apeliacinis teismas neseniai pripažino pitbulių ir jų mišrūnų šunis kaip „iš prigimties pavojingus“.

Tai sukėlė gyvūnų gerovės organizacijų bei kai kurių šunų augintojų pasipiktinimą. JAV mokslininkai pradėjo tyrimus kuriais siekiama išsiaiškinti, ar šunų genuose iš tiesų gali būti užkoduotas agresyvumas, praneša tinklalapis discovery.com.

„Iš prigimties pavojingas“ reikštų, jog šuo jau gimsta su tam tikrais genais, lemiančiais jo piktumą, agresyvumą. Mokslininkai nėra linkę palaikyti tokio aiškinimo.

Aršūs mažiausieji

Pavyzdžiui Pensilvanijos universitete atliktas šunų tyrimas parodė, jog pirmąsias tris pozicijas tarp dažniausiai žmonėms kandančių šunų užima daug mažesnių veislių atstovai: taksai, Či hua hua ir Džeko Raselo terjerai.

Tačiau kodėl žiniasklaidos praešimuose vietoj šių mažylių mirga pitbulių ir panašių šunų veislių pavadinimai? Pranešama, kad  žmogų sužalojo arba netgi mirtinai sukandžioj pitbulio ar panašių agresyviomis laikomų veislių šunys?

Jie ne visuomet turėjo tokią prastą reputaciją. XX amžiaus pirmojoje pusėje šie šunys buvo labai madingi ir gan populiarūs kaip „šeimos draugai“. Tuo metu JAV netgi buvo kuriamas linksmas serialas „Mažasis nenaudėlis“, kuriame su vaikais filmavosi būtent pitbulių veislės šuo. Ar šių šunų elgesys per kelis dešimtmečius pasikeitė?

Tiesą sakant, taip, tačiau ne be žmonių įsikišimo.

Šunis erzina kiti šunys, mažiau - žmonės

„Veisiant šunis įmanoma suteikti ar panaikinti kai kuriuos veislės bruožus. Kai kurie šios veislės šunys yra tyčia veisiami kovoms“, - teigė veterinarė bei San Francisko prieš smurtą prieš gyvūnus kovojančios organizacijos atstovė Jeniffer Scarlett.

Tačiau ji teigė, jog tyrimai atlikti su lapėmis parodė, kad tam tikri elgesio pokyčiai gali pasireikšti tik antroje ar trečioje kartoje.
Visgi tokiu būdu veisiami pitbuliai bus agresyviai nusiteikę prieš šunis, nebūtinai prieš žmones.

„Juk kovos ringe žmonės patys bėga atverti šuns nasrų, - teigia su Merilendo teismo sprendimu nesutinkanti moteris. - Daugybė tokios veislės šunų JAV yra gerai ištreniruoti, socialūs ir niekuomet nėra niekam įkandę ar kitaip nuskriaudę.“

Ji įsitikinusi, jog kiekvienos veislės šuns agresija gali būti valdoma. Šiek tiek agresijos yra kiekvieno šuns prigimtyje, tačiau tam ir skirtos paklusnumo treniruotės.

„Ar bet koks šuo gali bėgioti parke be pavadėlio? Ne“,- priminė J. Scarlett.

Prie agresyviųjų greit priskirsime ir vokiečių aviganius?

Taigi akys krypsta į šunų šeimininkus, o čia, veterinarų bei mokslininkų nuomone, ir slypi problema.

J. Scarlett teigia, jog netrukus pasaulį pasieks tyrimas, kuriame bus išaiškinta ar skirtingų rajonų, miesto dalių gyventojai turi skirtingą riziką būti užpulti šuns.

Veterinarų skaičiavimais, daugiausia liūdnų įvykių įvyksta namuose, tais atvejais, kai šeimininkas augina mažą pitbulio, rotveilerio, mastifo šuniuką ir kartu – kokį nors kitą šunį. Be priežiūros palikti augintiniai neretai susipjauna.

Organizacijos kovojančios prieš smurtą prieš gyvūnus atstovė Jennifer Lu teigia, jog tuomet, kai pitbuliai įgavo prastą reputaciją – prieš kelis dešimtmečius - Vokiečių aviganių bei dobermanų veisėjai ėmė skatinti būtent šių veislių šunų agresiją. Kodėl? Jie reagavo į gyventojų paklausą.

Geidžiamiausias - obuolgalvis Či hua hua

J. Lu atskleidžia, jog šunų veisėjai, siekdami daugiau pelno tenkina kartais ir į iškreiptus klientų prašymus. Kai kuriems amerikiečiams neužtenka tiesiog šuns. Jis turi būti kažkuo išskrtinis. Pavyzdžiui paskutiniu metu Amerikoje itin populiarūs Či hua hua šuneliai su obuolio formos galvomis.

„Žmonės nesuvokia, jog veisėjai naudojasi genetiniu defektu. Tokių šunų dauginimas lemia apsigimimus, kai šuns kaukolėje lieka nesuaugęs kaulas, kitaip tariant, kaukolė lieka atvira“, - apie galimas veisimo bandymų pasekmes kalba Jennifer Lu.
Būtent dėl šios priežasties pitbuliai ir Či hua hua yra tos veislės, kurioms šiuo metu dažniausiai taikoma eutanazija JAV.

Betsy McFarland, Humaniškos visuomenės JAV viceprezidentė baiminasi, jog po tokio Merilendo teismo nutarimo kils problemų šeimininkams, kurie nuomojasi butus ir augina pitbulius ar kitus agresyviems priskirtus šunis. Prognozuojama, jog šie šunys papildys ir taip nuo keturkojų neužsiveriančias prieglaudas.

„Tai – svarbus sprendimas, todėl jis turėtų būti pagrįstas visais įmanomais moksliniais darbais, ekspertų išvadomis, remtis faktais, o ne emocijomis“, - teigia B. McFarland.

Skaitykite daugiau: http://www.grynas.lt/gyvenimas/mokslininkai-tiria-ar-sunu-genuose-gali-buti-uzkoduotas-agresyvumas.d?id=58745141#ixzz1vEGGAHKt


Šiame straipsnyje: šuoagresyvumasgenai

NAUJAUSI KOMENTARAI

lotos seimininke

lotos  seimininke portretas
Mano lota dobermano ir rotvelerio misinys. du baisus zverys viename.Jeigu nebutu auklejama butu problemu.Siuo metu ji saugoja ir priziuri visciukus, saugo kaimynus ir aisku savo seima.Prie visciuku niekas negali prieiti tol kol negauna paredymo ,kad leisk paziureti .Labai protingas suo gavosi.bet reikia labai viska mokinti ,aiskinti ,dresiruoti.tikra seimos nare.

Ernesta

Ernesta portretas
Vakar su dviem savo vaikais (17 ir 7m. amziaus) nusprendeme pasivazineti dviraciais. Vyresnysis uz pavadelio nusprende paimti ir savo augintini - spanieliu veisles suni. Isvaziavus i vieskeli is neaptvertos sodybos musu link gresmingai atbego vilksunis ir puole draskyti musu suni. Patyrem didziuli siauba - labiausiai issigando vaikai. Vilksunio seimininkas tik aimanavo, kad nesupranta, kaip taip galejo atsitikti, juk jo suo toks geras. Yra didele beda, kad kas antras turime po suni, bet dauguma elgiasi neatsakingai, neivertina, kad tai zveris, ir kad ir koks jis geras savo seimos nariams - svetimiems jis nera malonus. Linkiu, kad niekam neatsitiktu taip kaip musu semai - gyvenam ne gudziais viduramziu laikais, kai reikia saugotis gresmingu keturkoju. Laikykite sunis aptvertose teritorijose, vedziokite uz pasaiteliu ir su antsnukiais - kodel turiu pergyventi del saves ir savo vaiku, kai siaurame take prasilenkiu su nors ir uz pasaitelio, bet be antsnukio vedamu rotveileriu?...

pirštas

pirštas portretas
Žmogus - baisiau už šunį
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių