Žydų paveldo įamžinimas Lietuvoje - paskaita apie daugiakultūriškumą

Žydų paveldo įamžinimas Lietuvoje šiemet minint Holokausto atminties metus tapo puikia pamoka jaunimui apie daugiakultūriškumą, teigia kultūros ministras Arūnas Gelūnas.

Tai ministras sakė penktadienį sostinės centre atidarant Vilniaus žydų viešąją biblioteką, kurią jis pavadino vienu iš svarbiausių įvykių Holokausto aukų atminties metų programoje.

„Šiandien dar būtų labai drąsu teigti, kad lietuviai žydų paveldą priima kaip savą. Bet daug žmonių, ypač jaunų, kurie visiškai nežinojo, kad toks paveldas egzistuoja, gauna puikią edukacinę progą susipažinti ir pamąstyti, ar buvimas vien tik parapiniame savo kieme su išskirtinai tik lietuviška nacionaline tematika gali toli nuvesti 21-ajame amžiuje“, - BNS sakė ministras.

Lietuvos Seimas 2011-uosius buvo paskelbęs Holokausto aukomis tapusių Lietuvos gyventojų atminimo metais. Ta proga šalyje ir užsienyje vyko specialūs renginiai pagerbti holokausto aukas, žydų gelbėtojus, atkurti ir įamžinti Lietuvos žydų istorijos ir kultūros paveldą.

„Manau, kad akademinis jaunimas gavo puikią paskaitą ir pamoką“, - sakė kultūros ministras.

Penktadienį sostinės centre atidarytai Vilniaus žydų bibliotekai pradžią davė privataus knygų kolekcininko, keliautojo ir humanisto iš Amerikos Wymano Brento iniciatyva į Vilnių atvežta ir Lietuvai perduota daugiau kaip 5000 vertingų knygų kolekcija.

Kolekciją sudaro žydų autorių ir autorių, rašančių apie judaizmą knygos. Kol kas dauguma knygų yra anglų kalba, bet tikimasi, kad bibliotekoje ateityje bus nemažai kūrinių jidiš, vokiečių, rusų, lietuvių kalbomis.

W.Brentas sakė, kad Lietuvą savo knygų kolekcijai pasirinkti jį paskatino tiek turtingas žydų kultūros paveldas, tiek visa Lietuvos istorija.

„Vilnius buvo Šiaurės Jeruzalė. Šalis turi nuostabią šimtmečių istoriją. Labai gerbiu tai, kad Lietuva pirmoji išsilaisvino iš Sovietų Sąjungos“, - BNS sakė W.Brentas.
Paklaustas apie žydų kultūros paveldo Lietuvoje įamžinimą, kolekcininkas sakė matantis teigiamų poslinkų.

„Biblioteka yra aiškus ženklas, kad reikalai keičiasi į gera. Manau, kad Lietuvos žmonės yra atviri įvertinti visą Lietuvos paveldą ir istoriją“, - kalbėjo W.Brentas.
Bibliotekos atidaryme dalyvavęs Lietuvos premjeras Andrius Kubilius sakė, kad įamžindama žydų paveldą Lietuva susigrąžina didelį turtą.

„Nežinoti, koks Vilnius buvo XIX-XX amžiuje, iki Holokausto, tai nežinoti koks Vilnius yra iš tikrųjų. Šita biblioteka reiškia didelį džiaugsmą, tragediją ir įvairovę. Susigrąžinam savo didelį turtą“, - sveikindamas susirinkusius sakė Vyriausybės vadovas.

Biblioteka kaups žydų kultūros, istorijos, mokslo bei meno literatūros ir dokumentų fondą, ji taip pat taps vieša erdve kultūrinės įvairovės bei kultūrinio dialogo skatinimo iniciatyvoms įgyvendinti. Bibliotekoje planuojama rengti parodas, kūrinių pristatymus, susitikimus, edukacinius ir kultūrinius renginius.

Ypatingas dėmesys bus skiriamas naujai žydų literatūrai, turinčiai sąsajų su litvakų kultūra ir tradicija, sakoma Ministro pirmininko tarnybos pranešime.

Žydai Lietuvoje įsikūrė maždaug 14 amžiuje ir ilgus šimtmečius dažnai turėdavo daugiau teisių nei jų tautiečiai kituose kraštuose. Prieš Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje buvo daugiau nei 200 tūkst. žydų, tačiau nacių okupacijos metais per Antrąjį pasaulinį karą daugiau nei 90 proc. iš jų buvo nužudyta.


Šiame straipsnyje: žydaiholokaustas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių