Žolinę švęs Trakai ir Merkinė (programa)

Sostinėje Žolinės renginių nebus, tačiau greta Vilniaus įsikūrusiuose miesteliuose - jų neturėtų trūkti. Ypatingai paskutinei vasaros šventei ruošiasi Trakai ir jubiliejų mininti Merkinė.

Kopūstinės salos debiutas

Pirmą kartą per Žolinių dieną Trakų Kopūstinės (kitaip dar vadinamoje Karaimų, Karvinės) saloje šurmuliuos Kopūstinės kermošius. Pietryčių Lietuvoje Žolinės dar buvo vadinamos Kopūstine, tad šeštadienį, rugpjūčio 15 d. 12 val. teatralizuotos šventės personažai – Kopūstinės gaspadinė, Kopūstinės pasakorė, Vyriausiasis Trakų ežerų Rybokas ir Mergelės Nendrelės – atvers žolynais apkaišytą tiltą į prieš pilį esančią Kopūstinės salą, kur ir vyks kermošius.

Šventės dalyvius linksmins žymiausi rajono liaudies meno kolektyvai, amatininkai siūlys savo dirbinius, kavinės – užkandžius, Kopūstinės gaspadinė nemokamai visus vaišins kopūstų sriuba, Pasakorė žmones plukdys po Galvės ežerą ir seks Trakų ežerų legendas, o Mergelės Nendrelės siūlys stebuklingų žolelių sveikatai taisyti.

Tradicinė amatų šventė

O Trakų salos pilyje šeštadienį ir sekmadienį savo išmonę demonstruos senųjų amatų meistrai. Ši šventė rengiama jau penktus metus iš eilės.

Bus galima daug ko išmokti: išsivirti muilo, nužiesti puodynę. Taip pat paragauti  pagal senuosius receptus pagamintų pilėnų valgių bei gėrimų, išbandyti viduramžių pramogas.

Šiais metais itin turtingą programą parengė nuolatinis amatininkų šventės dalyvis – Vilniaus puodžių cechas. Jis atveš rekonstruotų Vilniaus Žemutinės pilies krosnių koklių ekspoziciją.

"Šventės svečiams demonstruosime šių koklių gamybos technologiją. Taip pat rodysime kaip buvo gaminama gotikinė raugo keramika, žiesime renesanso epochos taupykles. Ne viena tokia taupyklė su pinigais buvo rasta archeologinių kasinėjimų metu Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose", – nreginių žadėjo Vilniaus puodžių cecho direktorius Dainius Strazdas.

Žiūrovai galės ir pasikauti

Pirmą kartą senųjų amatų šventėje Trakų pilyje dalyvaus senųjų muzikos instrumentų meistrai. Lietuvos muzikos akademijos Liaudies instrumentų eksperimentinės laboratorijos vedėjas Egidijus Virbašius demonstruos, kaip buvo dirbdinami ragai, birbynės, lumzdeliai ir kanklės.

Šventės svečiai taip pat galės susipažinti su senąja knygrišyste, žvejybos įrankių gamyba, kaulo apdirbimu, kalvyste, stebėti kaip buvo siuvami drabužiai, kaldinamos monetos, gaminami papuošalai.

Mažiesiems šventės dalyviams bus surengti du konkursai – "Lipdau kunigaikštį Vytautą" ir "Nuspalvink riterį", organizuojami žaidimai. Suaugusieji irgi turės galimybę ne tik vieno ar kito amato pramokti, bet ir papramogauti – išbandyti jėgas viduramžiškose rungtyse, pamiklinti ranką šaudydami iš lankų ir arbaletų, pramokti senovinių šokių žingsnelių.

Svečius linksmins bei šokdins senosios muzikos ir šokio ansamblis "Alta danza", šokio ir ugnies pasirodymus surengs studija "Čiutyta", šurmulį kels dėl širdies damų palankumo kovojantys viduramžių riteriai ir dvaro juokdarys, triukšmaus smuklininkai ir ubagai.

Triukšmingas Merkinės jubiliejus

Rugpjūčio 15–16 d. Merkinės miestelis, XV-XVIII a. buvęs vienas iš dešimties didžiausių Lietuvos miestų, švęs gana solidų jubiliejų – savo vardo rašytiniuose šaltiniuose paminėjimo 650-metį. Tačiau dar labiau šis dzūkų miestelis didžiuojasi tuo, kad čia po oficialaus Lietuvos krikšto 1387 m. viešėdamas Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Jogaila pasirašė Magdeburgo teises Vilniaus miestui. Šį įvykį ir svarbius miestelio jubiliejus primins gausybė renginių.

Merkinės jubiliejaus programa

Rugpjūčio 15 d.

10.00–14.00 val. – futbolo varžybos, skirtos Merkinės miestelio 650-ųjų metinių jubiliejiniams prizams laimėti.

11.30–13.00 val. – Šv. Mišios Šv. Mergelės Marijos Ėmimo Dangun bažnyčioje. Šv. Mišių metu bus pašventinta Merkinės vėliava, kurią miestelio seniūnas renginio metu įteiks Vilniaus miesto atstovams.

13.30–16.00 val. – Dailės mokyklos diplomantų darbų paroda (Bakšio g.), tautodailininkų mugė, senųjų amatų demonstravimas Dariaus ir Girėno aikštėje.

14.30–16.00 val. – koncertas, kuriame dalyvauja: operos solistas Laimonas Pautienius, aktoriai Tomas Vaisieta ir Olita Dautartaitė, Muzikos akademijos studentas Šarūnas Šapalas, Merkinės folkloro ansamblis „Kukumbalis“, kaimo kapela „Vienaragis“, gimnazijos tautinių šokių kolektyvas „Sukčius“, muzikos mokyklos moksleiviai ir Žiežmarių kapela „Žiežmara“.

20.00–22.00 val. – koncertas-vakaronė prie Merkinės piliakalnio. Dalyvauja: Lazdijų raj. Kučiūnų laisvalaikio centro etnografinis ansamblis, Alytaus „Dzūkų versmės“ kaimo kapela ir etnografinis ansamblis, Daugų kultūros centro Punios filialo folkloro ansamblis „Levandra“, Druskininkų kultūros centro folkloro ansamblis „Stadalėlė“, Kaišiadorių kultūros centro liaudiškos muzikos kapela.

22.00 val. – „Viduramžių pasiuntinių“ programa: šokio istorija, riterių turnyras, ugnies misterija. Vakaronėje gros Merkinės kapela „Vienaragis“, Senosios Varėnos kapela, muzikantas Stasys Junda, „Žiežmara“.

Rugpjūčio 16 d.

12.00–14.00 val. – Šv. Mišios Šv. Mergelės Marijos Ėmimo Dangun bažnyčioje. Per Mišias giedos Kauno Valstybinis choras (vadovas Petras Bingelis).

14.00 val. – eisena prie koplytstulpių ir jubiliejinio akmens, kuriame skulptorius Kęstutis Lanauskas iškals istorinius įrašus.

15.00–15.45 val. Krašto apsaugos ministerijos orkestro koncertas Dariaus ir Girėno aikštėje.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių