Žmonės neskuba pirkti brangių vaistų nuo gripo

Gydymo įstaigose - ligonių antplūdis, tačiau antivirusiniai vaistai dar tik keliauja į vaistines ir į ligonines. Kauno medicinos universiteto klinikos (KMUK), kuriose mirė vaikas, šių vaistų neturėjo.

Bijo pirmadienio

Trylikamečio kauniečio mirtis nuo naujojo gripo pacientų skaičių Kauno miesto gydymo įstaigose didina žaibine forma, kaip ir juodą darbą žmogaus organizme neretai atliekantis  A(H1N1) virusas.

"Daugėja ligonių, ypač vaikų. Pastarosiomis dienomis gydytojams per darbo dieną tenka po 10-12 iškvietimų pas ligonius į namus, kai anksčiau jų būdavo 1-2", - nuogąstaudama kalbėjo Kauno Šančių poliklinikos direktorė Zita Česnavičienė.

Ji prisipažino su baime laukianti pirmadienio: kas bus po poilsio dienos? Šeštadieniais miesto poliklinikos dirba nuo 9 iki 15 val. Jei ligonių dar daugės, Šančių poliklinikos šeimos gydytojams padės specialistai. Poliklinikoje darbo laiko prailginti kol kas neketinama, nes didžioji dauguma susirgusiųjų lankomi ir gydomi namuose.

"Lovos režimas, arbata, paracetamolis, homeopatiniai preparatai, vitaminas C yra pagrindiniai vaistai", - išvardijo gydytoja Z.Česnavičienė.

Į klausimą, ar susirgusiesiems skiriamas tamiflu ir kiti antivirusiniai vaistai, gydytoja atsakė, kad šių vaistų receptų išrašyta vos vienas kitas.

"Labai didelė šių vaistų kaina, todėl žmonės jų atsisako. Be to, jų nebuvo vaistinėse", - pabrėžė poliklinikos vadovė.

Neturi laiko kalbėti

Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Vaikų infekcinių ligų priėmimo poskyrio medikai vakar vidudienį neturėjo laiko kalbėti.

"Kas valandą daugėja ligonių, labai daug jų šiuo metu. Atliekame kraujo, plaučių tyrimus, pagal jų rezulatus vienus ligonius guldome į ligoninę, kitus išleidžiame namo", - trumpai pakomentavo priėmimo poskyrio darbuotoja.

Ne mažesniu krūviu dirba ir suaugusiųjų priėmimo skyriaus medikai. Atlikus elementarius tyrimus paaiškėja ligos stadija.

"Maždaug pusę ligonių guldome į stacionarą. Pagrindinė komplikacija - plaučių uždegimas. Abu suaugusiųjų skyriai pilni. Juose yra po 30 lovų. Rytoj guldysime į Odos ligų skyrių, į pagalbą ateis gydytojai rezidentai", - pasakojo Kauno 2-osios klinikinės ligoninės 1-ojo infekcinių ligų suaugusiųjų skyriaus vedėja Rimantė Balčiūnaitienė.

Gydytoja pabrėžė, kad dauguma ligonių - jauni, iki 40 metų amžiaus žmonės.

Klinikos negavo vaistų

Sveikatos apsaugos ministerija, skirstydama antivirusinius vaistus, matyt, tikėjosi, kad visi Kauno ligoniai sutilps į 2-ąją klinikinę ligoninę, kur yra Infekcinių ligų skyrius. Ligoniams užplūdus Kauno medicinos universiteto klinikas šių medikams antivirusinių vaistų teko skolintis iš kolegų.

"Girdėjau, kaip Klinikų gydytojai blaškėsi, ieškodami šių vaistų kitose ligoninėse", - patvirtino Kauno medicinos universiteto profesorius infektologas Alvydas Laiškonis.

Kauno medicinos universiteto Vaikų ligų klinikos vadovas R.Kėvalas pasakojo, kad Klinikos nebuvo įtrauktos į ligoninių, kurios aprūpinamos antivirusiniais vaistais, sąrašą.

"Dabar administracija sukrutusi, jų ieškodama, mums vaistų skolina 2-oji klinikinė ligoninė. Gaila, kad gauname jų pavėluotai, nes po dviejų parų šie vaistai beveik neveikia", - apgailestavo R.Kėvalas.

Ar todėl Klinikose mirė trylikametis berniukas, kad gydymo įstaiga neturėjo antivirusinių vaistų?

Vaikų ligų klinikos vadovas patikino, kad šie jam buvo skirti - tėvai buvo nupirkę. Kaip ir penkiolikmetei mergaitei iš rajono, kuri dar gydoma Intensyvios terapijos skyriuje.

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas pavedė Valstybinei medicininio audito inspekcijai prie Sveikatos apsaugos ministerijos atlikti Kauno medicinos universiteto klinikų, kuriose nuo pandeminio gripo komplikacijos mirė 13 metų vaikas, veiklos auditą. Išvados ministerijai turi būti pateiktos iki lapkričio 24 dienos.

Kauno medicinos universiteto klinikose nuo vakar dienos taip pat atliekamas ir vidaus auditas. Specialistai aiškinasi, ar viskas buvo atlikta, kad išsaugoti paciento gyvybę.

Užsienio statistika neguodžia

Kokio gydymo galima tikėtis aukščiausiojo lygio ligoninėje? "Jau prieš penkias dienas nutraukėme planinių ligonių stacionarizavimą, ligonius, užsikrėtusius virusine infekcija, guldome į atskirą skyrių. Numatyta papildomų patalpų tokiems ligoniams", - aiškino Vaikų ligų klinikos vadovas.

Naujasis  A(H1N1) virusas labiausiai puola vaikus ir paauglius. Vyresni turi imunitetą, įgytą 1968 metais, kai Lietuvoje siautė gripo pandemija. Gydytojas R.Kėvalas pabrėžė, kad pastaraisiais duomenimis JAV, Kalifornijoje, šios amžiaus grupės sirgusiųjų pandeminiu gripu mirtingumas siekia net 11 proc.

Prognozės

Europos infekcinių ligų kontrolės komiteto duomenimis sergamumo pandeminiu gripu amžiaus vidurkis - 27 metai. Prognozuojama, kad šia liga sirgs apie 20 proc. populiacijos. Iš 100 tūkst. sergančiųjų 100 jų reikės stacionarinio gydymo, šeštadaliui - reanimacinio gydymo. Dviem trečdaliams ligonių vystysis plaučių uždegimas.


Šiame straipsnyje: kiaulių gripas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių