VPT: “Vilniaus energijos“ ir „Axis Industries“ sutartis neteisėta

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), įvertinusi bendrovės „Vilniaus energija“ vykdytą elektroninių karšto vandens skaitiklių įrengimo/pakeitimo daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose ir apskaitos duomenų surinkimo iš skaitiklių viešąjį pirkimą, nustatė, kad beveik 172,5 mln. litų sutartis su bendrove „ Axis Industries“ sudaryta pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą ir turėtų būti nutraukta, teigiama VPT pranešime spaudai.

Pažeidimai nustatyti ir rengiant pirkimo dokumentus, ir vykdant pirkimo procedūras.

Perkančiosios organizacijos reikalavimai, kad vidutinė metinė tiekėjo buitinių karšto vandens skaitiklių pardavimų apimtis per pastaruosius 3 finansinius metus arba per laiką nuo tiekėjo įregistravimo dienos būtų ne mažesnė kaip milijonas litų, o elektroninių karšto vandens skaitiklių pardavimai siektų ne mažiau kaip 5 tūkst. vienetų, yra pertekliniai ir dirbtinai ribojantys konkurenciją.

Tarnyba šią poziciją grindžia tuo, kad perkant skaitiklių įrengimo darbus ir duomenų surinkimo paslaugas, neginčijamai svarbi yra tiekėjo patirtis ir sugebėjimai juos atlikti. Todėl ir reikalavimai turi būti siejami su atitinkama tiekėjo patirtimi įrengiant skaitiklius, o ne su parduotų skaitiklių skaičiumi ir jų pardavimo apimtimis.

Pažymėtina, kad konkurso laimėtojas bendrovė „Axis Industries“, pagrįsdama savo atitiktį nustatytiems reikalavimams, taip pat rėmėsi statybos darbų rangos sutartimis. Tai, kad tiekėjo pateikti įrodymai, susiję su panašių darbų atlikimu įrengiant skaitiklius, o ne juos parduodant, perkančiajai organizacijai buvo priimtini, tik patvirtina, kad nustatytas skaitiklių pardavimo sutarčių reikalavimas buvo perteklinis ir nebūtinas.

Dėl techninėse sąlygose nustatytų reikalavimų elektroniniams karšto vandens skaitikliams VPT kreipėsi  į Lietuvos Respublikos valstybinę metrologijos tarnybą. Ji patvirtino, kad šių techninių reikalavimų visuma yra pritaikyta konkrečių gamintojų – bendrovės „Axis Industries“ ir Vokietijos firmos „Siemens Landis & Staefa electronic GmbH“ skaitikliams. Tai pažeidžia įstatymo nuostatas, kad  techninė specifikacija turi užtikrinti konkurenciją ir nediskriminuoti tiekėjų.

Be to, sudarydamą sutartį „Vilniaus energija“ nustatė naujas, tiekėjui palankesnes sąlygas, kurių nebuvo pirkimo dokumentuose: dėl šalių sutartinės atsakomybės taikymo ir sutarčiai, bet kuriuo atveju  pasibaigus prieš terminą,  užsakovo pareigos kompensuoti rangovo investicijas į paslaugų teikimui reikalingą įrangą. Tai prieštarauja įstatymo nuostatoms ir pažeidžia jame įtvirtintus lygiateisiškumo ir skaidrumo principus.


Šiame straipsnyje: Vilniaus energija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių