V.Kastujevo bendražygis siunčiamas už grotų

Kol vilnietis verslininkas Vadimas Kastujevas laukia teismo Maskvoje, Lietuvoje likę jo verslo partneriai siunčiami už grotų. Trečiadienį 2 metų laisvės atėmimo bausme ir 5200 litų bauda nuteistas V.Kastujevo įmonės „Varalda“ direktorius 33 metų Gediminas Zabulis.

Kaltas vadovas ir bendrovė

Jį Vilniaus 1-asis apylinkės teismas pripažino kaltu dėl netikrų dokumentų pagaminimo, jų suklastojimo ir panaudojimo apgaule išvengiant didelės vertės turtinės prievolės bei apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo.

Kaltinimai šioje baudžiamojoje byloje buvo pareikšti ne tik fiziniam asmeniui G.Zabuliui bei ir juridiam asmeniui, jo vadovaujamai įmonei „Varalda“. Bendrovei už tokius pačius nusikaltimus skirta 39 tūkst. litų bauda.

Tik maža dalelė

Sulaikymai ir krata bendrovėje „Varalda“ buvo atlikti 2008 m. spalį. Įtariama, kad dar vadovaudamas šiai įmonei V.Kastujevas porą metų aplaidžiai tvarkė buhalteriją ir grobstė PVM.

Spalį kartu su G.Zabuliu iš viso buvo sulaikyta dar 19 vienaip ar kitaip su V.Kastujevo verslu susijusių asmenų. Pareigūnai įtarė, kad sulaikytieji dideliais kiekiais iš Rusijos, Baltarusijos ir Lenkijos kontrabanda įsiveždavo senus automobilių katalizatorius, Lietuvoje juos legalizuodavo, o iš jų išgautus brangiuosius metalus parduodavo Vokietijoje.

Ši byla dar nėra baigta. Neaišku, kada V.Kastujevas bus perduotas Lietuvai, prokurorai iš daugybės tyrimo medžiagos išskyrė kelis su G.Zabuliu susijusius epizodus ir perdavė nagrinėti teismui.

Vengė mokėti PVM

Teisme G.Zabulis prisipažino, jog be dokumentų dideliais kiekiais supirkinėjo elektronikos laužą ir automobilių katalizatorius, o vėliau juos legalizuodavo.

Šią schemą, jam esą pasiūlęs V.Kastujevo draugas Sergejus Reketas.
Schema buvo paprasta – „Varalda“ surašydavo fiktyvius dokumentus, kad perka katalizatorius iš realiai veiklos nevykdančių įmonių „Reklamos tiltas“ ir „Solna“, joms pervesdavo pinigus, kuriuos vėliau pasidalindavo tarpusavyje.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad G.Zabulio vadovaujama „Varalda“ pagal suklastotus dokumentus šioms įmonėms pervedė apie 2 mln. litų. Vėliau šių bendrovių atstovai pinigus išgrynino, pasidalijo su G.Zabuliu bei jo bendrininkais. Taip nuo 2008 metų kovo  iki rugpjūčio „Varalda“ nuo valstybės bandė nusukti 305 tūkst. 713 litų ir 8 centus pridėtinės vertės mokesčio (PVM).

Turto neįgijo

Nors ir pripažinęs savo kaltę dėl dokumentų klastojimo ir apgaulingos buhalterinės apskaitos vedimo, teisme G.Zabulis kategoriškai neigė įgijęs turtą iš valstybės biudžeto.

Pasak teisiamojo, dalis katalizatorių buvo superkama iš privačių asmenų nepildant jokių pirkimo dokumentų, todėl jiems reikėjo apskaitos dokumentų, kuriais galėtų patvirtinti šių prekių įsigijimą. Su pažįstamu verslininku jis sutarė, kad šis pateiks fiktyvius pirminius kitos įmonės išrašytus naudotų katalizatorių pardavimo dokumentus, kurių pagalba galima legalizuoti prekes. 

Kaltinamasis pateikdavo šiam verslininkui duomenis, kurie turėjo būti nurodyti PVM sąskaitose-faktūrose, o pastarasis po kelių dienų atveždavo jau užpildytas sąskaitas. Tokiu būdu jie gavo fiktyvių sąskaitų iš dviejų firmų – UAB „Solna“ ir UAB „Reklamos tiltas“. G.Zabulis sąskaitose nurodytas sumas pervesdavo į tų firmų sąskaitas, o po kelių dienų pažįstamas susitikimo metu grąžindavo jam pinigus pasilikęs 4,5 proc. kaip atlygį už paslaugą.

Išgelbėjo šeima

Tik vienai parai pernai spalį sulaikytas G..Zabulis vykstant teismo posėdžiams buvo paliktas laisvėje. Dar vykstant ikiteisminiam tyrimui jis atlygino valstybei padarytą žalą ir grąžino pasisavintus 305 tūkst. litų.

Šis žingsnis skelbiant nuosprendį buvo įvertintas kaip lengvinanti aplinkybė. Nors Baudžiamasis kodeksas už didelės vertės turtinės prievolės panaikinimą apgaule numato laisvės atėmimo bausmę iki 8 metų, teismas atsižvelgė į G.Zabulio šeimynines aplinkybes – neteistas, dirba, išlaiko šeima – ir nesuėmė jo teismo salėje.

Šį nuosprendį  per 20 dienų galima apskųsti Vilniaus apygardos teismui. Jei tai nebus padaryta, V.Kastujevo bendražygis už grotų atsidurs nuosprendžiui įsiteisėjus.


Šiame straipsnyje: KastujevasGediminas Zabulis

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių