„Vilnius Jazz“ scenoje liesis ironija ir pašėlęs humoras

Spalio 14-ąją sostinės Rusų dramos teatro scenoje festivalis "Vilnius Jazz" pristatys vienus labiausiai šiemet laukiamų savo svečių.

Tai – trio iš Vokietijos „Das Kapital„ ir balkaniško džiazo grupė „Jazzta Prasta“ iš Austrijos.

„Das Kapital„ festivaliui parengė specialų projektą. Grupės koncertui Vilniuje videomenininkė Aurelija Maknytė sukūrė vaizdo partitūrą, pagal kurią improvizuos svečiai. Mat trio pasirodymas vainikuos Goethe‘s ir Prancūzų instituto bei Nacionalinės dailės galerijos renginių ciklą „Kultūros horizontai 2020. Kultūros praktikos skaitmeniniame amžiuje“, skirtą šiuolaikinių technologijų ir meno bei kultūros reiškinių sąsajoms.

„Smuiką iškeičiau į videokamerą ir klausydamasi „Das Kapital„ improvizacijų klijavau vaizdus, - juokavo A.Maknytė, mokykliniais metais patyrusi muzikavimo skonį. - Todėl kartais žiūrovų žvilgsnis ramiai slinks tamsiais interjerais, o kartais vaizdai prieš akis ironiškai pražygiuos kaip dainų šventės dūdų orkestras“.

„Dirbdama su muzika paprastai ieškau vaizdų, kurie nekonkuruotų su garsu, - aiškino menininkė. - Tai nelengva, nes ekrano magija visada stengiasi paversti klausytoją žiūrovu. Tačiau tikiuosi, kad klausytojas, atėjęs susipažinti su šiuo muzikos ir vaizdo projektu, po koncerto žiūrėdamas į vaizdus, girdės ir muziką. Nes muzika nėra tik garsai, o džiazas nėra tik muzika".

Trio „Das Kapital„ susikūrė 2002 metais ir pelnė debiutiniu albumu „Ballades and Barricades“ Vokietijos įrašų kritikų Metų prizą.

Šie muzikantai surado labai savotišką kūrybos nišą – pripažinimo jie sulaukė projektais, skirtais XX a. vokiečių kompozitoriaus Hannso Eislerio muzikai. „Das Kapital„ savitai interpretuoja šio primiršto kūrėjo 4-6 dešimtmečiais parašytus šlagerius ir mažiau žinomas melodijas, žaviai susiedami praeitį su šiandiena, tarsi „išversdami“ H.Eislerio kabaretines, holivudines ir patriotines dainas į XXI a. kalbą.

Grupė imponuoja šiltu ir šelmišku požiūriu į H.Eislerio kūrybą, kompozicijoms būdingu įdomiu intymumo, švelnios ironijos ir pašėlusios „free" džiazo energijos deriniu, natūralia parašytos ir spontaniškos, populiarios ir sudėtingos muzikos sinteze.

Pastaraisiais metais „Das Kapital" groja beveik vien H.Eislerį. Šiam kompozitoriui bus skirta ir dalis trio koncerto Vilniuje.

Po konceptualios muzikos viena originaliausių Balkanų džiazo grupių „Jazzta Prasta" įsuks klausytojus į energingą, kupiną humoro ir optimizmo šėlsmą.

„Sumaištis„, „klegesys“, „viskas aukštyn kojomis" – maždaug taip verčiamas iš bulgariško slengo šio kolektyvo pavadinimas. Ši grupė gniaužia kvapą technine meistryste, vitališkomis kompozicijomis ir neįprastomis aranžuotėmis.

„Jazzta Prasta„ kūryboje susipina Rytų ir Pietų Europos senosios tradicijos, Pietų Balkanuose gyvenančių romų muzika, svingo ir moderniojo džiazo idėjos, „tango nuevo“, salsos, prancūziškos miuzetės, graikų ir turkų muzikos atšvaitai. Šis sudėtingas muzikos mišinys nepalieka abejingų nei džiazo aistruolių, nei „world" ar popmuzikos mėgėjų.

2005 metais „Jazzta Prasta„ pelnė Austrijos „World Music Award“, o grupės lyderis Balkanų svingo karaliumi vadinamas akordeono virtuozas Martinas Lubenovas yra apdovanotas prestižiniu prancūzų „Prix Gus Viseur“.

Apie M.Lubenovo gyvenimą ir karjerą tarp Sofijos ir Vienos pasakoja bulgarų dokumentinis filmas „Jazzta Prasta„, pristatytas 2009-ųjų Tarptautiniame Sofijos kino festivalyje ir „Womex“ kino mugėje.


Šiame straipsnyje: Vilnius Jazzrenginiai Vilniuje

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių