Vilniuje vasarą brangs šaltas vanduo (papildyta)

Nuo birželio Vilniuje apie 34 proc. kils šalto vandens tarifas. Įkainis preliminariai sieks apie 5,66 lito už kubinį metrą. Be to, kiekvienas butas privalės mokėti naują – abonentinį mokestį, sieksiantį apie 5 litus.

Šaltas vanduo - pigiausias šalyje

Trečiadienį Vilniaus miesto tarybai pateiktas savivaldybės bendrovės „Vilniaus vandenys” investicijų planas 2010-2014 metams. Tai – pirmas žingsnis šalto vandens įkainio keitimo link. Mat kai tik planą patvirtins Vilniaus taryba ir Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), miesto politikams bus tiekiamas klausimas dėl kainos už šaltą vandenį keitimo. Realiai šis klausimas Vilniaus miesto tarybai gali būti teikiamas balandį.

Tačiau „Vilniaus vandenys“ jau dabar turi pasiskaičiavę preliminarų tarifą. Jų nuomone, už šalto vandens tiekimą ir nuotėkų valymą vilniečiai galėtų mokėti 4,68 lito už kubinį metrą be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Iš viso kaina siektų apie 5,66 lito už kubinį metrą. Tačiau tai -  tik prognozės. Realią kainą nustatys VKEKK

Šiuo metu vienas kubinis metras šalto vandens kainuoja 4,22 lito arba 34 proc. mažiau. Ši šalto vandens kaina – mažiausia visoje Lietuvoje. Po tarifo pakėlimo vilniečiai 1-1,7 lito mokėtų brangiau už Klaipėdos ir Kauno vartotojus, bet 0,1-0,2  cento pigiau nei moka Šiaulių ar Panevėžio vartotojai.

Koją kiša brangstanti elektra

Vandens tarifą sudaro nuotėkų išvalymo, vandens tiekimo kaina ir bendrovės planuojamos investicijos. Per ketverius metus „Vilniaus vandenys“ į vandens tiekimo ir nuotėkų ūkį: tinklų plėtrą, priežiūrą, remontą, dumblo apdorojimo gamyklos statybą ir kitus projektus ketina investuoti 440 tūkst. litų.

„Kainą didinti verčia ir elektros pabrangimas. Mes prognozavime, kad mus elektra brangs apie 30  proc., tačiau realiai paslauga pabrango 50 proc. Paaiškinsiu, kodėl. Mes naudodavomės naktiniu tarifu, kuris buvo 2 kartus pigesnis. Bet dabar dienos ir nakties tarifas beveik susilygino. Mūsų išlaidos per metus vien dėl to padidėjo 6 mln. litų“, - tikino „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Darius Norkus.

Beje, kaina Vilniaus miesto gyventojams būtų gerokai mažesnė, jeigu miestiečiai nešelptų aplinkinių rajonų gyventojų. Mat dabar Nemenčinės, Šalčininkų Švenčionių, Vilniaus rajono gyventojams taikomas toks pat tarifas kaip ir Vilniaus miesto gyventojams. Tačiau į rajonus vien tiekiamo vandens ir nuotėkų valymo savikaina siekia 8-12 litų. 

Įves abonentinį mokestį

Greta pakoreguoto tarifo Vilniuje bus įvedamas ir naujas - šalto vandens pardavimo arba abonentinis mokestis. Šį yra įsivedusios kone visų šalies miestų savivaldybės, išskyrus sostinę. Mat Vilniaus valdžia šio mokesčio nesiryžo įvesti bijodama, jog užrūstins rinkėjus.  

Abonentinis mokestis preliminariai per mėnesį siektų apie 5 litus vienam namų ūkiui. Jo kainą sudarys senų skaitiklių keitimas į naujus. Mat D.Norkaus tikinimu, apie 80 proc. visų Vilniaus skaitiklių pasenę ir netinkami naudoti. Remontuoti jų neapsimoka, nes remonto kaina lygi naujo skaitiklio kainai.

„Vieno skaitiklio kaina siekia apie 40 litų. Tiesa, yra svarstymų vietoje įprasto skaitiklio pastatyti prietaisą su nuotoliniu duomenų nuskaitymu, tačiau šio kaina du kartus didesnė. Nežinia, ar tai leis VKEKK, o ir mes nenorime papildomai apkrauti gyventojų“, - sakė D.Norkus.

Į abonentinį mokestį taip pat bus įskaičiuotos išlaidos už skaitiklių keitimą, kurios sudaro 30 proc. visų išlaidų. Taip pat įeina išlaidos už skaitiklių nuolatinę priežiūrą ir remontą, prie jų plušančių „Vilniaus vandenų“ darbuotojų darbo užmokestis, socialinis draudimas.

Brangiau mokėsime nuo birželio

Kiek kilstelėti šalto vandens tarifą Vilniaus miesto politikai greičiausiai svarstys tik balandį. Jeigu naujoji kaina sulauks Vilniaus valdžios ir VKEKK palaiminimo – ji įsigalios tik po mėnesio, gegužę, o sutartis su vartotojais „Vilniaus vandenys“ galės pakoreguoti ir vandenį brangiau parduoti tik birželį.

Šalto vandens kaina peržiūrima kartą per tris metus arba ypatingais atvejais - jei šalies ekonomika pasikeičia 5 proc. Paskutinį kartą šalto vandens kaina vilniečiams koreguota praėjusių metų vasarą, bet tik minimaliai – tiek, kiek pakito PVM. Dar prieš tai šalto vandens tarifas buvo perskaičiuotas tik 2001 m.

____________________________________________________________________

1 kubinio metro vandens kainos kaimyninėse šalyse litais ir be PVM

Helsinkio vandenys – 5,9 (Fiksuota kaina - 13,46 litų mėnesiui ir daugiau);
Stokholmo vandenys – 1,41 (Fiksuota kaina - vidutinė pardavimo kaina siekia 60 litų mėnesiui ir minimali vartojimo kaina siekia 31,47 litų mėnesiui);
Varšuvos vandenys – 5,83 (Fiksuota kaina - 4,1 litų per mėnesį vienam žmogui);
Talino vandenys – 6,01;
Rygos vandenys – 3,53;
Vilniaus vandenys – 3,49;

Šalto vandens kainos didžiųjų Lietuvos miestų gyventojams be PVM (plius abonentinis mokestis)

Šakiai – 7,61 (3,37)
Zarasai – 7,20 (3,65)
Biržai – 6,67 (3,62)
Molėtai – 5,99 (4,50)
Utena – 5,19 (3,02)
Šiauliai – 4,87 (2,89)
Panevėžys – 4,85 (2,57)
Mažeikiai – 4,77 (3,79)
Klaipėda – 3,99 (3,92)
Kaunas – 3,69 (3,25)
Vilnius – 3,49 (-); siūloma kaina – 4,68 (4,83)____________________________________________________________________

Ieva Paberžienė
Vilniaus miesto socialinės paramos centro Socialinių išmokų skyriaus vedėja

Visiems mažas pajamas gaunantiems vilniečiams taikomos kompensacijos ne tik už šildymą ar karštą vandenį, bet ir už šaltą vandenį bei nuotėkų tvarkymą. Pagal Piniginės paramos įstatymą jeigu išlaidos už faktinį šalto vandens ir nuotėkų kiekį 2 proc. ir daugiau viršija šeimos arba vieno gyvenančio asmens pajamas, ši dalis yra kompensuojama.

Socialinė pašalpa, o taip pat ir kompensacijos skiriamos asmenims, jeigu šeimos pajamos vienam nariui per mėnesį sudaro mažiau nei 350 litų.

Šie asmenys apie savo pajams teikia duomenis mums, mes juos perduodame „Vilniaus vandenims“, kurių darbuotojai ir paskaičiuoja. Jeigu asmenims kompensacijos priklauso pagal teisės aktus, tiems vartotojams išrašomos mažesnės sąskaitos, o skirtumą bendrovei  padengia valstybė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių