Vilniuje pristatytas Žalgirio mūšio maketas

Paskutinės, Vytauto Didžiojo, figūrėlės užklijavimas, oficialiai užbaigė  dvidešimties kvadratinių metrų legendinio mūšio maketą, įkurdintą Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

Trečiadienio vakarą, Žalgirio mūšio 600-ųjų metinių išvakarėse, Lietuvos nacionaliniame muziejuje vyravo šventinės nuotaikos. Kultūros ministrui Arūnui Gelūnui priklijavus paskutinę maketo figūrėlę, žyminčią Vytautą Didįjį, maketas oficialiai paskelbtas baigtu, nors vėliau jį galbūt dar papildys keletas aplinkos detalių.

„Tai tikrai ne pirmas renginys, skirtas 600-ųjų Žalgirio mūšio metinių paminėjimui ir tai tik liudija, koks svarbus šis įvykis Lietuvai. Ir turbūt labai svarbu, kad mes taip plačiai švenčiame šią šventę, bet dar svarbiau, kaip tai darome. Teko matyti daug įvairių renginių, bet toks būdą, koks čia pasirinktas, man labai maloni staigmena. Mano karta užaugo su Žalgirio mūšiu, Žalgirio pergalė tapo bendrine sąvoka, bet turbūt yra dar neužaugusi visa karta  žmonių ir visai mažų žmogučių, kurie turi įsisąmoninti šios pergalės reikšmę. Juk kas mes būtumėme be tos pergalės, kažin kokia kalba į jus kreipčiausi, jei mūšis būtų pralaimėtas, turbūt vokiškai. Dieve, saugok nuo tokio likimo“, - kalbėjo A.Gelūnas, kviesdamas visus ateiti patiems apžiūrėti maketo ir būtinai atsivesti savo vaikus ar anūkus.

Šį projektą inicijavo bendrovė „Stumbras“, pasitelkusi į pagalbą Lietuvos istorijos institutą. Specialistai prisipažino nesitikėję, kad pavyks projektą įgyvendinti vos per penkis mėnesius, nes užsienyje panašių maketų kūrėjai jiems pasakė, kad tai neįmanoma, bet galiausiai viskas buvo padaryta čia pat Lietuvoje ir spėta iki garbingos sukakties.

Remiantis lenkų ir vokiečių istoriniais šaltiniais, Lietuvos istorijos instituto mokslininkų grupė, vadovaujama Dariaus Barono, surinko ir susistemino medžiagą apie mūšio lauką, kariuomenių judėjimą, karių skaičių, ekipuotės detales. Šiame makete išdėstyta beveik 1100 figūrėlių, kurių kiekviena detalė kruopščiai derinta su istorijos specialistais.

Šią savaitę Lietuvos nacionalinio muziejaus lankytojai jau galėjo apžiūrėti beveik baigtą maketą ir jis sulaukė labai daug susidomėjimo. Nuo ketvirtadienio pabaigtas maketas prieinamas visiems muziejaus lankytojams, jis bus jo nuolatinis eksponatas.


Šiame straipsnyje: žalgirio mūšis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių