Vilniuje nusidrieks plytų siena Baltijos keliui įamžinti

Baltijos kelio dalimi gali tapti kiekvienas jame net nedalyvavęs žmogus. Menininkas Tadas Gutauskas pristato naują idėją – skulptūrą „Laisvės kelias“.

Skelbiama, kad tai bus visuomeninis kolektyvinis kūrinys, prie kurio gimimo gali prisidėti visi norintys. Tereikia užsukti į internetinę svetainę laisveskelias.lt ir užpildžius specialią formą įsigyti vardinę plytą. Jos kaina – 25 litai. Pageidaujant šeimos plytos, kaina kyla iki 50 litų.

Visos plytos suguls į stilizuotą „Laisvės kelio“ skulptūrą, kurios oficialus atidarymas numatomas rugpjūčio 23 d. Skulptūra drieksis Pedagoginio universiteto pašonėje ir žvelgs į Ukmergės gatvę, kurioje prieš 21 m. žmonės tiesė vienas kitam rankas.

 
„Tai nebus paminklas praeičiai. Priešingai. Ji – tarsi žvilgsnis į ateitį, bandant sau atsakyti: kokia ta Lietuva dabar, ar laisvės idėja vis dar prasminga ir mums ką nors reiškia? „Laisvės kelias“ – tai žaismingas, spalvingas ir pozityvus projektas. Be to, skulptūra bus interaktyvi, mat į joje išpjautus žmonių siluetus bus galima įlįsti, nusifotografuoti“, - idėją pristatė jos sumanytojas T.Gutauskas, pabrėždamas, kad iniciatyvinę projekto grupę sudaro 17-a visuomenėje gerai žinomų žmonių.

„Laisvės keliui“ pakloti būtina viena sąlyga – lietuvių iš įvairių šalies kampelių aktyvumas. Kad skulptūros ilgis siektų šiandien užsibrėžtus 60 m, reikia 20 tūkst. plytų. „Laisvės kelio“ statybos patikrins tautiečių patriotinius jausmus.

„Švenčiame nepriklausomybės 20-etį, tačiau patoso nejaučiame. Gal dėl to, kad valdžia iš šio jubiliejaus nekuria ideologijos. Vadinasi, idėjos turi gimti iš apačios. Pati tauta turi švęsti, organizuotis ir rodyti savo savigarbą. Tai – ne valdžios sugalvota akcija, o nuoširdus, ne pelno siekiantis visuomeninis projektas“, - kalbėjo idėją ypač palaikantis architektas, atgimusios grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas.

Projektui neabejingas ir dainininkas Andrius Mamontovas. „Savo plytą į skulptūrą turėtų įdėti kiekvienas, kuris pasirašo po Lietuvos laisvės idėja“, - kalbėjo A.Mamontovas.

Prekybos plytomis sistema sukurta taip, kad vieną plytą galėtų nusipirkti tik vienas asmuo. Tarkime, diktatorių vardų ar kitokių pakvailiojimų sistema irgi nepraleis. Tačiau žmonių vardai ir pavardės gali kartotis. Į skulptūrą plytos bus įmontuotos be gimimo metų, tačiau atpažinti savąją žmonėms padės skulptūros skirstymas į sektorius. „Iš viso jų yra dešimt. Kol neparduodamos visos vieno sektoriaus plytos, iš kito sektoriaus pirkti negalima“, - aiškino T.Gutauskas.

Jei viskas pavyks, skulptūra turėtų būti 60 m ilgio, 3,3 m aukščio ir 0,5 m pločio. „Jei žmonių, norinčių įsiamžinti, bus mažiau nei tikimės, skulptūra trumpės“, - sakė T.Gutauskas.

Plytų rezervacija galima iki liepos 15 dienos. Paskui plytos iš molio bus gaminamos Dzūkijoje. Skaičiuojama, kad projekto vertė siekia 1 mln. litų. Lėšos už plytas sudarys vos pusę šios sumos. Likusią dalį tikimasi surinkti iš privačių rėmėjų. Tačiau atkreipiamas dėmesys, kad įmonės savo vardinių plytų „Laisvės kelyje“ turėti negalės. Šiuo metu ieškoma būdų, kaip galimybę įsigyti asmeninę plytą suteikti kompiuteriu ar internetu nesinaudojantiems žmonėms. Kalbama, kad tą bus galima padaryti pašto skyriuose, užpildžius specialius kuponus.

Trečiadienį apie pietus plytas „Laisvės keliui“ jau buvo užsisakę 15 žmonių iš Mažeikių, Vilniaus, Kauno ir Skuodo.


Šiame straipsnyje: gutauskas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių