Vilniuje įvedamas karšto vandens skaitiklio mokestis

Vilniaus miesto taryba patvirtino karšto vandens skaitiklio mokestį, kuris sieks 3,8 lito. Mokestis butui įsigalios, kai tik karšto vandens tiekėjas šį prietaisą pastatys.

Baigsis gyvatuko bėdos

Bendrovė „Vilniaus energija“, tapusi  karšto vandens tiekėju Vilniaus gyventojams, privalės pakeisti karšto vandens skaitiklius į modernius, turinčius ir nuotolinę nuskaitymo funkciją. Vilniaus miesto taryba balsų dauguma trečiadienį patvirtino mėnesinį skaitiklio mokestį butui – 3,8 lito su pridėtinės vertės mokesčiu (PVM). Į kainą įskaičiuotos skaitiklio pirkimo, montavimo, priežiūros ir remonto išlaidos.

Klausimą tarybos nariams pristatęs savivaldybės Energetikos ir statinių skyriaus vedėjas Kęstutis Karosas pabrėžė, jog mokestį įvesti spiria šalyje įsigaliojusios šilumos įstatymo pataisos. Pagal jas karšto vandens tiekėjams draudžiama nuostolius atsiimti per gyvatuko mokestį. Esą realiai gyvatuko mokestis butui siekia apie 35 litus, tačiau po šildymo sezono gyventojams dažai jis šokteli kelis kartus.

„Ne paslaptis, kad gyventojai gauna sąskaitas, kuriose gyvatuko mokestis siekia 100 litų ir daugiau mėnesiui“, - atkreipė dėmesį ir Vilniaus vicemeras Romas Adomavičius.

Taip nutinka, nes karšto vandens ir šilumos tiekėjas sumą dėl vandens vagysčių gali kilstelėti kelis kartus. Pavyzdžiui, jeigu namo gyventojai suvartoja vieną kiekį vandens, bet susimoka tik už dalį jo, likutį tiekėjas bendrovė paskirsto visiems namo gyventojams per gyvatuko mokestį. Atsiradus oficialiam karšto vandens tiekėjui ir tinkamai apskaitos sistemai, tokios spekuliacijos bus nebeįmanomos. Gyvatuko mokestis visiems kiekvieną mėnesį bus stabilus. Nuostoliai karšto vandens bus pačios bendrovės problema, o ne kaimynų.

„Praėjusį rugsėjį 2,6 tūkst. Vilniaus daugiabučių namų gyvatuko mokestis buvo viršytas. Vien per mėnesį susidarė 2 mln. litų perviršis. Nustatę skaitiklio mokestį sutaupytume apie 1 mln. litų per mėnesį“, - tikino K.Karosas.

Per didelė kaina?

Numatomi skaitikliai bus modernūs, su nuotoline duomenų nuskaitymo funkcija. Reiškia, nebereikės kas mėnesį nurašinėti suvartoto karšto vandens rodmenų – gyventojus pasieks konkreti sąskaita už buto faktiškai suvartotą karšto vandens kiekį. Už nuotolinį nuskaitymą gyventojai mokės po 95 ct už suvartotą karšto vandens kubinį metrą.

Iš tarybai pateiktos medžiagos matyti, kad vienas karšto vandens skaitiklis karšto vandens tiekėjui kainuos 105 litus. Iš viso Vilniaus gyventojams ketinama iki 2012-ųjų įrengti 223,6 tūkst. skaitiklių.  Kitaip tariant, 120 tūkst. butų planuojama įrengti po vieną skaitiklį, o 51 tūkst. butų – po du. Jų įrengimas „Vilniaus energijai“ atsieis 23,5 mln. litų. Kadangi bendrovė ketina šią sumą skolintis, jai per trejus metus  teks sumokėti virš 2 mln. litų palūkanų.

K.Karosas pabrėžė, kad tiek skaitiklių įrengimas, tiek paskola ir palūkanos jau įtrauktos į skaitiklio priežiūros mokestį. Reiškia, per mėnesį už prietaisą butui neteks mokėti daugiau nei 3,8 lito. Tačiau daliai opozicijos narių pasirodė, jog ši kaina gyventojams gali būti per didelė.

„Kaip buvo paskaičiuota ta kaina? Aš manau, kad pateikti tik „Vilniaus energijos“ paskaičiavimai, kuriuos mūsų departamentas ar skyrius perskaičiavo kitaip ir truputį sumažino. Aš neabejoju, kad tai yra skaičiuotina kaina. Todėl pasisako prieš projektą, ir prašau kad tas įkainis butų pagrįstos realiomis kainomis“, - paprašė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Arūnas Štaras.

Tarybai pateiktoje medžiagoje nurodoma, kad „Vilniaus energija“ prašė mokestį kilstelėti iki 3,7 lito be PVM, tačiau savivaldybės Energetikos ir statinių skyrius, išnagrinėjęs dokumentaciją nustatė mažesnį įkainį.

Opozicija suabejojo projektu

Fronto frakcijos nariui Olegui Gluchovui kilo klausimų dėl skaitiklių nuosavybės. Mat šie priklausys karšto vandens tiekėjui.  Taip pat O.Gluchovo nuomone, mokestį gali išpūsti ir imama banko paskola.

„Skaitiklis – bendrovės nuosavybė, bet už juos sumokėsime mes. Kodėl, kai pats karšto vandens tiekėjas turi atlikti skaitiklių patikrą ir remontą? Ir kodėl jie kreipiasi į banką ir apkrauna gyventojus palūkanomis?  O kur dar nuosavybės klausimas? Kas nutiks, jeigu „Vilniaus energija“ nebebus karšto vandens tiekėju, bet skaitikliai bus jos turtas? Todėl aš  siūlau išbraukti iš mokesčio skaitiklio įrengimo kainą ir palūkanas arba rinktis kitą variantą: kai gyventojams apmokės už skaitiklio įrengimo darbus, prietaisas pereis jo nuosavybėn“, - siūlė O.Gluchovas.

Valdančioji koalicija puolė gelbėti projekto.

„Jei mes nepatvirtiname šito projekto, mes paliekame ankstesnį gyvatuko mokestį“, - tarybos narius įtikinėjo Vilniaus meras Vilius Navickas.

„Šitie sprendimai teikiami tarybai ne šilumos tiekėjų ar savivaldybės darbuotojų iniciatyva.  Mokestis paskaičiuotas remiantis Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos metodikomis, kurios nepalankios šilumos tiekėjams, jos gina vartotojų interesus. Jeigu patvirtinsime per mažą kainą - liks sena tvarka, nes projektas neįvyks. Jei projekto nepatvirtinsime- bus taip pats. Mes įsivaizduojame, kad nepatvirtindami mes kažką apginsime, bet iš tiesų tai apginsime kaip tik šilumos tiekėjus“, - antrino Liberalų ir centro sąjungos frakcijos narys Kęstutis Nėnius.

Balsavimas vyko du kartus. Pirmą kartą balsų dauguma tarybos nariai pritarė projektui. Kadangi opozicija nesuprato, kaip suformuluotas klausimas, dėl kurio reikėjo balsuoti, paprašė balsavimą pakartoti. Antrojo balavimo rezultatai analogiški.


Šiame straipsnyje: Vilniaus energijaskaitiklis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių