Vilniuje atidaroma tapytojo J.Vienožinskio jubiliejui skirta paroda

Vilniaus dailės akademijos (VDA) „Titaniko“ parodų salėje penktadienį atidaroma tapytojo Justino Vienožinskio 125-osioms gimimo metinėms skirta paroda.

Paroda „Justinas Vienožinskis ir jo mokiniai“ - vienas iš baigiamųjų jubiliejinės programos renginių, pranešė VDA.

„Eksponuojant (mokytojo ir mokinių - BNS) kūrinius greta, rūpėjo ne atrasti “geležinę„ mokytojo ir mokinių tapybinę priklausomybę, ne parodyti jų kūrinių stilistinę grandinę, bet ieškoti tapybos supratimo, pasaulėjautos bendrumų, vienožinskiškos pedagogikos suteiktų įgūdžių pėdsakų, jauniesiems ieškant savojo tapybinio stiliaus“, - teigia parodos kuratoriai.

Anot jų, į parodą atrinkti daugiausia XX amžiaus trečiojo dešimtmečio pabaigos – ketvirtojo dešimtmečio pirmosios pusės kūriniai.

Tapyti gamtą, ypač mistinius, ūkanotus peizažus, mėgęs J.Vienožinskis kartojo, jog reikia „tapyti sielos peizažą“, „daikto sielą“, ieškoti „psichologinės sintezės“, atskleisti „išgyvenimų psichiką“, o į tapybą žiūrėjo kaip į spalvų ir kompozicijos meną, teigiama pranešime.

„Mokinių kūryboje “išgyvenimų psichika„ įgavo platesnę emocinę skalę – nuo Viktoro Vizgirdos tapytų peizažų intuityvumo iki Antano Samuolio ekspresionistinės savistabos, nuo Antano Gudaičio natiurmortų spalvinio sodrumo iki Černės Percikovičiūtės portretų psichologizmo. J.Vienožinskio mokiniams gamta taip pat buvo vienas gyvybingiausių emocinių šaltinių“, - teigia kuratoriai.

J.Vienožinskis gimė 1886 metais Rokiškio valsčiuje, Mataučiznoje, augo Dačiūnuose, kur vėliau buvo nutapyta didžioji dailininko kūrybinio palikimo dalis - tėviškės ir jos apylinkių peizažai, tėvų ir artimųjų portretai.

Jis lankė Obelių pradinę mokyklą, vėliau tęsė mokslus Mintaujos (dabartinės Jelgavos) gimnazijoje, kur atsiskleidė meniniai gabumai. 1902–1905 metais mokėsi Maskvoje, čia lankė tapybos studiją. Vėliau studijavo Krokuvos dailės akademijoje, kituose Europos meno centruose.

Pirmojo pasaulinio karo metais gyveno Lietuvoje, po nepriklausomybės paskelbimo dirbo Rokiškio ir Zarasų gimnazijose. 1920 metų rudenį parengė projektą dėl piešimo kursų steigimo, po dvejų metų jie buvo perorganizuoti į Kauno meno mokyklą, kurios direktoriumi ir tapo J.Vienožinskis.


Šiame straipsnyje: tapybakultūra

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių