Vilniuje atidaroma baltarusių kūrėjų šiuolaikinio meno paroda

Ketvirtadienį Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre (ŠMC), atidaroma baltarusių šiuolaikinio meno paroda. Joje – keliolikos baltarusių kūrėjų darbai.

„Ši paroda – tai pirmasis baltarusių šiuolaikinio meno pristatymas Lietuvoje“, - rašoma ŠMC išplatintame pranešime spaudai.

Nors Baltarusijos sostinė Minskas nutolęs nuo Vilniaus tik 170 km į pietryčių pusę, prekybiniai ir kultūriniai mainai tarp Lietuvos ir Baltarusijos per pastaruosius dvidešimt metų vyko labai vangiai. Tam įtakos turėjo tiek Baltarusijos politinė sankloda, tiek Lietuvos dėmesio ir tikslų orientavimas išimtinai Vakarų kryptimi.

„Nesunku numanyti, kad oficiali Baltarusijos kultūros politika nėra palanki šiuolaikinio meno plėtrai, todėl menininkams sudėtinga užmegzti produktyvią diskusiją su žiūrovais bei kritikais ir įsilieti į platesnę tarptautinio meno sceną. Sociopolitinė Baltarusijos realybė šios šalies menininkams primeta ir tam tikrus apribojimus bei tabu, kurie neretai nulemia metaforišką jų šiuolaikinio meno kalbos pobūdį. Nepaisant to, baltarusių šiuolaikinio meno bendruomenė yra gana aktyvi ir ieško kelių realizuoti savo kūrybinius sumanymus bei juos pristatyti Baltarusijoje ir kitose šalyse“, - teigiama ŠMC pranešime.

Parodoje „Durys atsidaro? Baltarusių menas šiandien“ pakviesti dalyvauti menininkai, gyvenantys ir dirbantys Baltarusijoje, bei keletas užsienyje gyvenančių šios šalies piliečių. Tai ne pirmas kartas, kai abi atskirtos meno scenos pusės yra pristatomos viename projekte, bet svarbu tai, kad šis projektas yra rengiamas arčiausiai jų gimtosios šalies.

Dauguma Vakaruose gyvenančių baltarusių menininkų palaiko ryšį su savo šeimomis ir reguliariai aplanko savo namus, tačiau jie retai turi galimybę pristatyti savo kūrybą Minske (ir Baltarusijoje apskritai). Vilniuje – Europos Sąjungos mieste, į kurį Baltarusijos gyventojai gali atvykti sąlyginai lengvai – vykstantis projektas tampa ypatingo susitikimo neutralioje kaimyninėje teritorijoje vieta.

Ši paroda patiems baltarusiams gali tapti galimybe pamatyti savo meną tarsi iš šalies, be įprastų apribojimų. Didžioji projektui atrinktų darbų dalis vienaip ar kitaip komentuoja šiandieninę Baltarusijos visuomenę ir jos rūpesčius, tačiau tik keli atvirai prabyla apie dalykus, kurie paprastai nutylimi.

Paroda taip pat gali tapti ir atviresnės diskusijos pradžia – padėti gana izoliuotai ir tarptautinėje arenoje mažai žinomai Baltarusijos meno scenai nutiesti naujus ryšių tiltus. Kitaip sakant, sėkmingas šio projekto įgyvendinimas gali šiek tiek praverti duris.

Parodą lydi katalogas (lietuvių, rusų ir anglų k.) bei konferencija, kurioje baltarusių ir lietuvių mokslininkai plačiau pristatys bei aptars šiuolaikinės baltarusių kultūros kontekstus.

Menininkai: Anna Chkolnikova, Lena Davidovich, Oxana Gourinovitch, Artur Klinau, Aleksander Komarov, Alexander Korablev, Aleksej Lunev, Marina Naprushkina, Igor Peshehonov, Positive Actions, Igor Savchenko, Sergey Shabohin, Aleksei Shinkarenko, Philippe Tschmyr ir Belarusian Climate, Vladimir Tsesler ir Sergey Voichenko, Maxim Tyminko, Ruslan Vashkevich, Oleg Yushko

Paroda atidaroma ketvirtadienį 18 val., o susitiimas su menininkais vyks penktadienį nuo 14 iki 18 val.


Šiame straipsnyje: ŠMCšiuolaikinio meno centras

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių