Vilniečiai gali išgirsti iš po žemių sklindančius metro garsus

Šiomis dienomis metro skleidžiamas gaudesys drebina ir Vilniaus senamiestį. Trijose miesto vietose menininkai įrengė garsines instaliacijas, sukurdami iliuziją, kad metro rieda ir sostinės požemiais.

Idėją pasiskolino

Laukiant troleibuso viešojo transporto stotelėje prie V.Kudirkos aikštės, netikėtai pasigirsta dundėjimas. Garsas tarsi sklinda iš šalia esančios požeminės automobilių stovėjimo aikštelės. Atrodo, kad į ją įsibėgėjęs įskrieja traukinys. Spaudžiamas stabdžio pedalas. Traukinys lėtėja, kol visai sustoja. Durys atsidaro.

Kol politikai plaka liežuviais, menininkai raitojasi rankoves ir pristato vilniečiams projektą „Garsovaizdis 2“. Tai – iš skulptoriaus Roberto Antinio ir architekto Lino Tuleikio pasiskolinta idėja. Prieš keletą metų jos nepavyko įgyvendinti Kaune. Tačiau šiomis dienomis originalus būdas priminti Vilniaus viešojo transporto problemas atgimė sostinėje.

Tai – provokacija

Projekto „Garsovaizdis-2“ esmė – iš atskirų požeminių taškų mieste transliuoti metro traukinių skleidžiamus garsus ir taip sukurti fikciją, tarsi ir pas mus veiktų požeminio transporto tinklas.

„R.Antinis ir L.Tuleikis mėgino šį sumanymą įgyvendinti Kaune, tačiau metro idėja šiandien aktualesnė Vilniuje. Šiuo projektu suteikiama galimybė vilniečiams išsibandyti, „pasimatuoti“ metro – o gal gi didmiesčio triukšmas mums priimtinas? Siūlome išgirsti, kaip skambėtų miestas, jei ši transporto rūšis būtų ir pas mus. Tačiau mes jokiu būdu nenorime prikišamai teigti, kad metro gyvybiškai reikalingas. Šiuolaikiniai meniniai projektai tikrovę paverčia iliuzija, o realybę padaro fikcija. Tai – mūsų provokacija miestiečiams: galbūt išgirdę metro dundusį žmonės ims svarstyti, kiek tokia realybė jiems aktuali, ar iš esmės reikalinga“, – projekto potekstę atskleidė jį vykdančios įstaigos „Vilniaus festivaliai“ direktorius Remigijus Merkelys.

Politinių prieskonių šiame sumanyme jis siūlė neieškoti: „Norint politinių motyvų būtų galima įžvelgti, bet jų čia nėra.“

Dunda vakarais

Kai kuriuos praeivius gluminanti, kitiems šypseną kelianti garsinė instaliacija „Metro Vilniuje“ vakarais skamba Gedimino prospekte prie Odminių gatvės ir Rotušės aikštėje. Tačiau bene įtikinamiausiai metro iliuzija sukurta V.Kudirkos aikštėje greta troleibusų stotelės, mat ten esantis spaudos kioskas, o ypač nuo seno, dar iš tarybinių laikų, likę įėjimai į viešuosius tualetus atrodo kaip „vartai į metro“.

Pasiklausyti metro kalbos galima ketvirtadienį ir penktadienį nuo 17 iki maždaug 22 val. „Ši instaliacija techniškai įmanoma tik vakarais. Miestui tau nieko nekainuoja“, – paaiškino R.Merkelys.

Iš miesto inžinerinių komunikacijų šachtose įrengtų kolonėlių sklindantys garsai įrašyti Niujorko ir Berlyno metro stotyse.

Garsinę instaliaciją parengė kompozitorius ir elektroninės muzikos atlikėjas Vytautas V.Jurgutis.

Ketvirtadienį 20 val. menų fabrike „Loftas“ bus pristatytas jo ir videomenininko Vaclovo Nevčesausko audiovizualinis performansas „Metroscan“. Menininkai, įgyvendindami savo ultramodernią urbanistinę abstrakciją, irgi pasinaudos senu, iš tarybinių laikų likusiu techniniu „paveldu“ – vis dar veikiančiais buvusio „Elfos“ fabriko keltuvais. Renginys nemokamas.


Šiame straipsnyje: metro

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių