„Vilniaus vandenys“ – juodas „uabas“

Beveik visi bendrovės „Vilniaus vandenys“ viešieji pirkimai kelia abejonių, įmonei svarbios sutartys nesudarytos, bet ketinta pirkti džipą ir du sportinius automobilius.

Sieks skaidrumo

Už korupcijos skandalo sudrebintos bendrovės „Vilniaus vandenys“ vairo stojęs Darius Indriūnas ketvirtadienį surengtoje specialioje spaudos konferencijoje prisistatė žurnalistams.

Tiesa, apie save jis daug nekalbėjo. Tik paminėjo, kad dar prieš kelias dienas dirbo miesto mero Viliaus Navicko patarėju.

Į „Vilniaus vandenų“ generalinio direktoriaus kėdę D.Indriūną delegavo įmonės valdyba. Naujame poste vos kojas apšilęs naujas bendrovės vadovas, kalbėdamas apie „Vilniaus vandenų“ situaciją, nešykštėjo kritikos savo pirmtakui, teismo sprendimu mėnesiui suimtam Dariui Norkui.

D.Indriūnas neneigė – „Vilniaus vandenys“ buvo valdomi kaip juodas uabas. Tačiau naujai paskirtas direktorius pažadėjo įmonę sugrąžinti miestiečiams ir nuo šiol užtikrinti jos skaidrumą.

„Miestiečiai turėtų daugiau žinoti apie savo įmonės finansinę padėtį, veiklą, planus. Teiksime finansines ataskaitas, būsime viešesni“, - tikino D.Indriūnas.

Visi konkursai kelia įtarimų

Pristatydamas „Vilniaus vandenų“ ateities planus, D.Indriūnas niekaip negalėjo išvengti temos apie įmonės ankstesnio valdymo specifiką. Viešieji pirkimai – vienas aštriausių bendrovės skaudulių. Kad iki šiol jie buvo vykdomi ne skaidriai – nuogas faktas.

„Kiek man pačiam pavyko peržiūrėti, dešimtys viešųjų pirkimų konkursų vyko neskaidriai, nesivadovaujant įstatymu. Pažeidimų labai daug. Įmonėje netgi nebuvo viešųjų pirkimų skyriaus, kuris užtikrintų konkursų tvarkas, kontroliuotų procedūras ir stebėtų situaciją“, - kalbėjo D.Indriūnas, pabrėždamas, kad šiomis dienomis viešųjų pirkimų skyrius jau įkurtas.

D.Indriūnas sakė, kad dalis viešųjų konkursų iš viso nebuvo vykdyti. Užtikrinti efektyvią įmonės veiklą šiandien sudėtinga, mat yra daug gyvybiškai svarbių kontraktų, kurių galiojimo terminas jau pasibaigęs, o nauji konkursai nepaskelbti.

Džipas ir du sportiniai automobiliai

Dėl sutarčių nebuvimo gali skaudžiai nukentėti šalto vandens vartotojai. Didelė tikimybė, kad įvykus nelaimei, „Vilniaus vandenų“ avarinė tarnyba užtruks ir į įvykio vietą atskubės pavėluotai. „Pagrindinė priežastis labai paprasta. Įmonė neturi sutarties dėl kuro tiekimo. Sena sutartis pasibaigus, o kažkodėl nauji konkursai nebuvo pravesti. Perkami kuro kiekiai pakankamai dideli, todėl pagal viešųjų pirkimų reikalavimus reikia konkurso, o procedūros užtrunka“, - apgailestavo D.Indriūnas.

Dėl tos pačios priežasties įšaldyta dešimtys bendrovei svarbių kontraktų. Įmonė neturi sutarčių dėl chemikalų, tepalų, atsarginių detalių tiekimo.

„Tai – ankstesnių įmonės vadovų nekompetencija ir aplaidumas“, - konstatavo D.Indriūnas. Jis neslėpė, kad užuot sprendusi įmonės problemas, ankstesnė vadovybė viešųjų pirkimų konkursus skelbė tikrai ne pirmos svarbos reikmėms. „Pats sustabdžiau konkursą trims automobiliams – džipui ir dviems sportinėms mašinoms įsigyti. Konkurso vertė siekė apie 300 tūkst. litų“, - neslėpė D.Indriūnas.

Dumblo valymas - merdi

Įstrigęs ir dar vienas labai svarbus įmonės investicinis projektas. Tai dumblo valymo įrenginiai ir metantanko statyba.

„Tai labai svarbus projektas visam Vilniui ir ypač Lazdynams, kenčiantiems nuo kvapų. Nežinau kodėl, bet statybos jau tris mėnesius įšaldytos. „Vilniaus vandenys“ neatsiskaitė su rangovais, nors nesuprantu, kodėl tai nebuvo padaryta“, - stebėjosi D.Indriūnas.

Jis užtikrino, kad projektas bus tęsiamas. Darbai turėtų būti atnaujinti jau šį mėnesį. Tačiau statybų baigti šiemet jau nepavyks.

„Labai tikiuosi, kad kitos vasaros gale jau turėsime grynesnį orą“, - prognozavo D.Indriūnas.

Darbuotojų gretos tik pūtėsi

„Vilniaus vandenys“ nėra praskolinti ar ant bankroto slenksčio. Paskolos ir įsipareigojimai esą neveržia įmonės kaklo. Tačiau iki tol dirbusi pelningai, pernai bendrovė patyrė 8 mln. litų nuostolių.

Kai miesto savivaldybė vykdė reorganizaciją, jos valdomos įmonės irgi ieškojo būdų, kaip sumažinti sąnaudas, „Vilniaus vandenys“ nedarė nieko.

Per pastaruosius ketverius metus įmonės darbuotojų skaičius tik augo. Šiuo metu „Vilniaus vandenyse“ dirba 955 žmonės, kai, pavyzdžiui, pelningai net sunkmečiu dirbanti analogiškas paslaugas teikianti įmonė „Talino vandenys“ išsiverčia su 300 darbuotojų.

Elektros ir šilumos kainos kilo, darbuotojų skaičius pūtėsi, o tuo metu šalto vandens vartotojai įjungė taupymo režimą. Tai turėjo lemiamos įtakos minusiniams „Vilniaus vandenų“ finansiniams rodikliams.

„Sąnaudos liko tos pačios ar net didėjo, o vartojimas smuko. Įmonė buvo valdoma neefektyviai“, - konstatavo D.Indriūnas.

Vanduo brangs iki 20 proc.

Vilniečiai dotuoja regionų, kuriuos irgi aptarnauja „Vilniaus vandenys“, gyventojus – iš Šalčininkų, Švenčionių, Vilniaus rajono ir pan. „Šios vietovės didina šalto vandens savikainą, todėl vilniečiai vandens negali gauti pigiau nei už 4 litus“, - aiškino D.Indriūnas.

Jis pakartojo – šalto vandens kainos Vilniuje dar kils. Tačiau „Vilniaus vandenų“ direktorius užtikrino, kad kanos augimas 50 proc. yra laužtas iš piršto.

„Manau, vanduo brangs iki 20 proc., įskaitant abonentinį mokestį, kurį numato įstatymas, tačiau kurio Vilniuje iki šiol nėra“, - žadėjo D.Indriūnas. Kada bus priimtas galutinis sprendimas dėl šalto vandens tarifo didinimo, jis negalėjo pasakyti. „Jei būtų mano valia, tai būtų padaryta jau šiandien, nes to reikia, kad įmonės investicinės programos nesustotų“, - kalbėjo D.Indriūnas.

Jis sakė užsibrėžęs vidines „Vilniaus vandenų“ sąnaudas šiemet sumažinti 10 proc. Tačiau reorganizacija ir drastišku etatų mažinimu įmonės darbuotojų direktorius negąsdino. Tai esą dar per anksti ir sprendimai dėl atleidimų bus priimti tik įvertinus realius bendrovės poreikius.

 


Šiame straipsnyje: Vilniaus vandenys

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių