Vilniaus valdžiai teks aiškintis dėl atliekų deginimo įmonės

Seimo kontrolierė Virginija Pilipavičienė kreipėsi į Vilniaus miesto merą Vilių Navicką, prašydama pateikti išsamią informaciją dėl šį spalį priimtų savivaldybės sprendimų, susijusių su regioninės komunalinių atliekų deginimo įmonės poveikio aplinkai vertinimo ataskaita.

Seimo kontrolierė taip pat prašo mero informuoti, ar iš tiesų ataskaita nebuvo svarstyta savivaldybės taryboje, nors savivaldybė, atsižvelgusi į Seimo kontrolierės pateiktą rekomendaciją, buvo įsipareigojusi šį ypač aktualų Vilniaus miesto gyventojams klausimą nagrinėti taryboje.

Į Vilniaus miesto merą Seimo kontrolierė kreipėsi reaguodama į viešojoje erdvėje  pasirodžiusią informaciją, kad regioninės komunalinių atliekų deginimo įmonės poveikio aplinkai vertinimo ataskaita, kuri buvo grąžinta bendrovei „Cowi Baltic“ tobulinti, nebuvo svarstyta savivaldybės taryboje, o buvo pasirašyta Vilniaus savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėjos Vitos Braškienės.

„Jeigu iš Vilniaus miesto mero pateiktų dokumentų paaiškės, kad savivaldybės pareigūnai, nors ir prisiėmė įsipareigojimus, bet taip ir nepateikė savivaldybės tarybai svarstyti regioninės komunalinių atliekų deginimo įmonės poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos, tuomet pagal Seimo kontrolierių įstatymu suteiktą kompetenciją imsiuosi veiksmų išsiaiškinti, ar toks savivaldybės sprendimas nepažeidžia įstatymų reikalavimų ir Vilniaus miesto gyventojų bendruomenės interesų“, – teigia Seimo kontrolierė. 

Šių metų pavasarį Seimo kontrolierė ištyrė Vilniaus miesto Lazdynų bendruomenės atstovo skundą dėl galimo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos pareigūnų biurokratizmo priimant sprendimą dėl planuojamos statyti regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos poveikio aplinkai derinimo. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad 2008 m. lapkritį savivaldybė gavo poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą, kuriai maždaug po mėnesio pritarė savivaldybės administracijos direktorius.

Skundo tyrimo metu išanalizavusi aplinkybes ir įvertinusi įstatymų, reglamentuojančių poveikio aplinkai vertinimo procesą bei savivaldybių veiklą, reikalavimus, Seimo kontrolierė padarė išvadą, kad sprendimą dėl regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos poveikio vertinimo ataskaitos turėjo priimti savivaldybės taryba arba ji turėjo įgalioti tai padaryti kitą savivaldybės instituciją.

Seimo kontrolierė pažymėjo, kad savivaldybės tarybai nesvarsčius komunalinių atliekų deginimo gamyklos veiklos galimybių, o išvadai dėl ataskaitos savivaldybės administracijos direktoriui pritarus vienašališkai, galimai buvo pažeisti vietos savivaldos pagrindiniai principai ir sudarytos prielaidos pažeisti Vilniaus miesto gyventojų teises bei teisėtus interesus.

Seimo kontrolierė atkreipė dėmesį į tai, kad savivaldybės veikla turi būti grindžiama teisėtumo, atsakingumo savivaldybės bendruomenei, viešumo, reagavimo į savivaldybės gyventojų nuomonę ir kitais principais. Savivaldybės veikla ir priimami sprendimai neturi pažeisti įstatymų garantuotų atskirų gyventojų teisių, neturi trukdyti savivaldybės gyventojams dalyvauti tvarkant viešuosius savivaldybės reikalus ir turi būti skaidri, aiški ir suprantama.

Atsižvelgdama į tai, kad Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas ataskaitai tuo metu nepritarė, todėl ši ataskaita bus pakartotinai teikiama derinti Vilniaus miesto savivaldybei, dar šių metų pavasarį Seimo kontrolierė Vilniaus miesto merui pateikė rekomendaciją inicijuoti komunalinių atliekų deginimo gamyklos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos svarstymą savivaldybės taryboje.

Šių metų gegužį savivaldybė, informuodama apie Seimo kontrolierės pateiktų rekomendacijų nagrinėjimo rezultatus, nurodė, kad „gavusi pataisytą ir papildytą poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą, inicijuos komunalinių atliekų deginimo gamyklos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos ir Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento pateiktų bei papildytų pastabų svarstymą taryboje“.

„Tačiau, kaip matyti iš viešojoje erdvėje pateiktos informacijos, tikėtina, kad šis įsipareigojimas nėra įvykdytas ir tai sukėlė didelį Vilniaus miesto savivaldybės gyventojų pasipiktinimą“, – sako Seimo kontrolierė Virginija Pilipavičienė.


Šiame straipsnyje: atliekų deginimo gamykla

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių