Vilniaus universitetas prašo stabdyti jo statuto tvirtinimą

Vilniaus universitetas (VU) prašo parlamento stabdyti jo statuto tvirtinimą iki Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimo, kuriuo teismas pasisakys dėl aukštųjų mokyklų valdymo principų konstitucingumo.

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas (ŠMKK), trečiadienį turėjęs svarstyti įstatymo projektą dėl VU statuto, gavo universiteto raštą, kad šis atsisako Seime svarstomo statuto varianto, o projektą registravęs socialdemokratas Justinas Karosas patvirtino atsiimantis jo registruotą projektą.

Seimui pateiktas VU statutas savo nuostatomis dėl universiteto tarybos formavimo prieštarauja 2009 metais priimtam Mokslo ir studijų įstatymui, tačiau jį grupė parlamentarų yra apskundusi KT. Baigęs viešą bylos nagrinėjimą ,teismas šiuo metu rašo nutarimą.

Be to, VU statutas Seimui buvo pateiktas tvirtinti įstatymu, o ne nutarimu, kaip numato Mokslo ir studijų įstatymas, tai universitetui suteikia daugiau galių formuojant tarybą, tuo metu KT apskųstas Mokslo ir studijų įstatymas - švietimo ir mokslo ministrui.

Pagal Seimui pateiktą, bet pristabdytą VU statuto projektą, į universiteto tarybą šeši nariai būtų skiriami iš universiteto bendruomenės, o likusieji penki - iš šalies, juos skirtų švietimo ir mokslo ministras, gavęs universiteto senato pritarimą. Tuo metu Mokslo ir studijų įstatymas neįpareigoja ministro gauti universiteto pritarimo savo deleguojamiems atstovams, numatant, kad dėl jų ministras tik „išklauso aukštosios mokyklos tarybos nuomonę“.

Komiteto posėdyje dalyvavęs Vilniaus universiteto rektorius Benediktas Juodka tvirtino, kad sulaukus KT atsakymo, ar dabartinė įstatymo redakcija neprieštarauja universiteto autonomijos principui, VU senatas skubiai parengs naują universiteto statutą.

„Konstitucinis Teismas būtent tuos punktus svarsto. Nutarta Senate luktelėti, kol bus KT išaiškinimas. Jeigu KT pasako, darome taip, kaip reikia daryti. Pasaulyje autonomija - šventas reikalas. Yra universitetų chartija (...) Nesinori, kad politikai labai reguliuotų valdymą, kas rektorius ir panašiai. Vakar senatas priėmė tokį sprendimą, atsižvelgdamas, kad KT turi pareikšti savo žodį“, - rektorius pristatė sprendimą, kuriuo senatas atšaukė nutarimą dėl statuto projekto iki KT verdikto.

VU pateiktu statuto projektu siekia daugiau autonomijos - siūlo, kad universiteto tarybą švietimo ir mokslo ministras formuotų derindamas su universitetu, taip pat, kad taryba sprendimus derintų su Senatu, sudarytu iš universiteto bendruomenės narių.
VU norą statutą tvirtinti įstatymu, o ne nutarimu, be kita ko, motyvuoja tuo, kad statutas įstatymu tvirtinamas nuo 1990 metų.

Iki metų pabaigos visiems universitetams ir kolegijoms turėtų pradėti vadovauti pagal naują Mokslo ir studijų įstatymo numatytą tvarką išrinkti rektoriai. Pagal ją, rektorių renka nebe universiteto Senatas, o išorinė universiteto taryba, sudaryta iš švietimo ir mokslo ministro bei akademinės bendruomenės paskirtų narių.

Pagal naująją tvarką, rektorius jau išsirinko Mykolo Romerio, Vytauto Didžiojo, Sveikatos mokslų, Vilniaus Gedimino technikos, Kauno technologijos, Aleksandro Stulginskio universitetai, Lietuvos muzikos ir teatro akademija.


Šiame straipsnyje: Vilniaus Universitetas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Dėl politizavimo

Dėl politizavimo portretas
Mokslas neturi būti politizuojamas. Universitete neturi būti įvairių rūšių ir grupių atstovai. Studentams reikalingos lygios teisės. Universitetinės tradicijos neturi būti paviešintos, neturi būti apipintos apribojimais ir draudimais. Studentiškas gyvenimas turi būti laisvas, prasmingas, intensyvus, savarankiškas.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių