Vilniaus policijai teks išlaikyti milicininko sužalotą baltarusį

Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui dėl daugiau nei prieš 20 metų sukeltos tuometinių Vilniaus milicininkų avarijos gali tekti iki gyvos galvos mokėti išmokas nukentėjusiam Baltarusijos gyventojui Nikolajui Danilenkai.

Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjai šį mėnesį teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjų N.Danilenkos ir Baltarusijos Minsko miesto Sovjetskio rajono teismo prašymus.

Jais prašyta pripažinti ir leisti vykdyti Lietuvoje Baltarusijos Minsko miesto Sovjetskio rajono teismo šiemet birželio 27 dieną sprendimą dėl žalos atlyginimo ir valstybinės rinkliavos išieškojimo iš Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato.

Nutartimi Apeliacinio teismo teisėjai nutarė leisti vykdyti sprendimą, kuriuo iš Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato N.Danilenkai priteista 5 mln. 978 tūkst. 750 Baltarusijos rublių (maždaug 1 tūkst. 866 litai) sveikatai padarytos žalos atlyginimo už laikotarpį nuo 2010 metų spalio 1 dienos iki šių metų gegužės 31 dienos.

Be to, pagal šį sprendimą N.Danilenkai kas mėnesį Vilniaus apskrities policija turėtų mokėti maždaug 678 litus iki gyvenimo pabaigos.

Baltarusijos valstybės naudai iš Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato priteista 4 mln. 213 tūkst. 920 Baltarusijos rublių (apie 1 tūkst. 314 litų) dydžio valstybinė rinkliava.

Baltarusis žalos atlyginimą už tuometinių Lietuvos milicininkų padarytą prisiteisė jau senokai. Vilniaus policija nukentėjusiajam baltarusiui už patirtą žalą moka ne mažiau nei dešimtmetį, maždaug po 600-700 litų kas mėnesį. N.Danilenko į savo valstybės teismą nuolat kreipiasi prašydamas dėl infliacijos perskaičiuoti kompensaciją. Baltarusijos teismas kompensacijos dydį dėl infliacijos perskaičiuoja ir siunčia sprendimą į Lietuvą, prašydamas pripažinti sprendimą ir leisti jį vykdyti.

Lietuvos teismai nevertina Baltarusijos teismo sprendimo pagrįstumo - jie tik aiškinasi, ar užsienio valstybės teismo sprendimas neprieštarauja Lietuvos viešajai tvarkai ir saugumui, ar yra toks sprendimą priėmęs Baltarusijos teismas, ar jis gali tokį sprendimą priimti.

N.Danilenkos ir Baltarusijos teismo sprendimus Lietuvos teismai peržiūrėjo ir leido vykdyti ne kartą.

Byloje išsamių duomenų apie avariją 1988-siais nėra, nes Baltarusijos teismas atsiunčia tik sprendimą dėl vykdymo. Byla dėl avarijos buvo nagrinėjama Baltarusijos teisme.

Žinoma, kad kelio Vilnius-Minskas 44-ame kilometre tuometinio Vilniaus Lenino rajono milicininkai, važiuodami tarnybiniu automobiliu su įjungtais švyturėliais, Baltarusijos teritorijoje sužalojo žmogų. Avarija įvyko netoli valstybių sienos. Nukentėjęs N.Danilenko po šio įvyko neteko darbingumo.

Vilniaus apskrities policijos atstovai teismuose dėl žalos N.Danilenko kėlė klausimą, kiek po Sovietų Sąjungos žlugimo milicijos teisų perėmė Lietuva, kiek Rusija.

Lietuvos apeliacinio teismo nutartis per 3 mėnesius gali būti skundžiama kasaciniu skundu Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Kęstutis Lančinskas BNS sakė, kad policija vykdo teismo sprendimą.

„Mes mokam pagal teismo sprendimą. Mūsų darbuotojai buvo kalti, žmogus liko suluošintas iki gyvenimo galo“, - BNS sakė K.Lančinskas, paklaustas, apie kompensacijos mokėjimą.

Vilniaus policija tokią kompensaciją moka tik vienam Baltarusijos piliečiui.

Pagal dabar galiojančią tvarką, už teisėsaugos pareigūnų asmeniui padarytą žalą asmeniui iš specialaus fondo atlygina Teisingumo ministerija.


Šiame straipsnyje: išmokapolicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių