Vilniaus miškininkai tapo Seimo problema

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas, siūlęs Vilniaus savivaldybei grąžinti 8 miškininkų etatus ir kiekvienam jų paskirti po automobilį, persigalvojo. Dabar svarstoma, kaip savivaldybei sumažinti prižiūrimų girininkijų plotus.

Vilniuje - tik du miškininkai

Vilniaus miškai suskirstyti į 4 milžiniškas girininkijas: Valakupių, Pavilnių, Vingio ir Panerių. Bendras girininkijų plotas užima kone trečdalį sostinės - apie 6 tūkst. ha. Tačiau šiuo metu girininkijas teprižiūri du savivaldybės samdyti miškininkai, kurie darbui naudojasi vienu tarnybiniu automobiliu.

Savivaldybės miškininkų darbą koordinuojantis Miesto tvarkymo skyriaus vyresnysis specialistas Gintautas Runovičius tikino, kad milžiniškiems girininkijų plotams prižiūrėti dviejų darbuotojų nepakanka. Juo labiau nelogiška, kad šie per dieną turi vienu automobiliu aplėkti 6 tūkst. ha miškų: patikrinti, ar bendrovės „Zunda“ darbuotojai tinkamai sutvarkė plotus, surinko šiukšles, nugenėjo medžius, iš jų nupjovė avaringuosius, nuvalė takus.

Dabar esą nuo darbų grafiko neatsilikti padeda tik žiema: šaltu oru gyventojai retai būriuojasi miške, reiškia, ir šiukšlių mažiau, ir gaisrų nekyla. Be to, visa laimė, kad girininkų nepuola ligos. Jei bent vienas jų savaitei atgultų su gripu – likęs miškininkas niekaip nespėtų įvykdyti visų užduočių.

„Dviejų specialistų tikrai mažoka. Idealu, kai 4 girininkijas prižiūrėjo aštuoni specialistai: jie buvo tikri miškų šeimininkai, kiekvienas savo girininkijos kiekvieną taką žinojo. Suprantu, kad savivaldybės finansinė situacija sunki, tačiau reikėtų bent keturių darbuotojų, kuriems būtų skirta po vieną tarnybinį automobilį. Juk miškai išsidėstę po visą Vilnių. Pagrindinis jų darbas - girininkijų apsauga ir priežiūra. Reiškia, praktiškai ištisą dieną jie turėtų būtų miške. Nelogiška, jeigu jie visi naudotųsi vienu automobiliu“, - tikino G.Runovičius.

Ketina įdarbinti dar du specialistus

Savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Milėnas yra žadėjęs atstatyti keturis miškininkų etatus. Kadangi du dirba, lieka į darbą grąžinti dar tiek pat, tačiau spalį savivaldybę apleidusių miškininkų grįžimas gana komplikuotas.

Mat praėjusių metų rudenį Vilniaus miesto taryba patvirtino savivaldybės reorganizacijos planą, pagal kurį savivaldybėje vietoje 900 palikta 710 darbuotojų. Tarp atleistųjų 200 tarnautojų pateko ir buvę visi aštuoni miškininkai. Norint nors vieną jų grąžinti, būtina kreiptis į tarybą, kad ši praplėstų administracijos darbuotojų skaičių arba laukti, kol kas nors iš savivaldybės pasitrauks savo noru.

Vilniaus valdžiai prieš mėnesį pavyko atrasti laisvus du etatus. Mat vienas specialistas išėjo iš Aplinkos skyriaus, kitas iš vienos miesto seniūnijų. Vietoje jų į darbą sugrąžinti du miškininkai. Tikimasi, kad jų kolegoms iki pavasario pavyks atrasti dar dvi laisvas darbo vietas administracijoje.

„Gal kas nors iš darbo išeis į pensiją, ar dėl kitų priežasčių. Tikrai neieškosime būdų, kaip specialiai atleisti vieną ar kitą specialistą“, - girininkų įdarbinimo variantus vardijo V.Milėnas.

Seimas siūlo dalintis miškais

Į kylančią problemą dėmesį atkreipė ir Seimo Aplinkos apsaugos komitetas. Jo nuomone, dviejų miškininkų etatų ir vieno tarnybinio automobilio nepakanka tinkamai prižiūrėti apie 6 tūkst. hektarų Vilniaus miškų. Dar lapkritį buvo svarstoma, kad Vilniaus valdžia privalėtų atstatyti buvusius aštuonis miškininkų etatus ir kiekvienam jų paskirti po tarnybinį automobilį.

Kadangi sostinės valdžią smaugia skolos, imta svartyti alternatyvius pasiūlymus. Vienas jų – į girininkijų priežiūrą įtraukti Aplinkos ministeriją ir Generalinę miškų urėdiją. Vilniaus miesto savivaldybės miškininkai už milžiniškų girininkijos plotų priežiūrą palikti atsakingi iki vasario 10 dienos.

Po to miesto pavaldume turėtų likti tik centrinėje miesto dalyje esantys miškai ir rekreaciniai parkai. Dalį jų savo žinion perimtų Pavilnių-Verkių regioninio parko direkcija. Miesto pakraščiuose esančius girininkijų plotus turėtų perimti miškų urėdijos.

Miestas su urėdijomis dalintis nenori

Tačiau Vilniaus miesto valdžiai šis Seimo komiteto pasiūlymas netinka. Savivaldybės administracijos direktorius tikino, kad miesto pakraščiuose esančių miškų urėdijoms perduoti nevalia.

„Miškų urėdijos vykdo ūkinę veiklą: kerta mišką, želdina, bet į jų pareigas neįeina tvarkymo darbai. Už šiukšlių rinkimą ir panašius darbus vis tiek turėtų mokėti savivaldybė. Mums našta nepalengvėja, todėl susidariusi tokia pirminė nuomonė, kad greičiausiai nesutiksime pakraščiuose esančių miškų perduoti urėdijoms“, - atskleidė V.Milėnas.

Galutinį sprendimą Vilniaus savivaldybė dėl girininkijų tvarkymo bei priežiūros turėtų priimti iki vasario vidurio.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių