Vilniaus įmonių veikla šokiravo sostinės valdžią

Vilniaus savivaldybės auditoriai, patikrinę penkių miesto įmonių veiklą, aptiko, kad jų apskaita vykdoma netvarkingai. Bendrovės, net ir gaudamos savivaldybės dotacijas, esą balansuoja ties bankroto riba.

Kur nusėdo miesto milijonai?

Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba atliko tokių miesto bendrovių kaip „Priemiestis“, „Kalvarijų turgus“, „Šiaurės miestelis“, „Vilniaus troleibusai“ bei „Avarija“ finansinį auditą ir aptiko aibes pažeidimų.

Pastaroji bendrovė Vilniaus valdžią šokiravo bene labiausiai. Mat paaiškėjo, kad gyvsidabrį surenkanti bendrovė ima mokestį už darbus, kurių neatlieka. Pavyzdžiui, už vieną iškvietimą dėl gyvsidabrio bendrovei tenka mokėti po 757 litus, nors paslaugos savikaina, savivaldybės tikinimu, dešimteriopai mažesnė.

Per praėjusius metus užregistruota 317 iškvietimai, per kuriuos esą surinkta apie 190 kg. gyvsidabrio. Surinktą pavojingą medžiagą „Avarija“ privalo parduoti bendrovei „Šiaulių toksika“. Auditorius nustebino, kad surinkusi beveik 200 kg gyvsidabrio „Avarijos“ vadovybė jo pernai nepardavė nė gramo.

Dar daugiau, bendrovė nuolat šelpiama Vilniaus miesto savivaldybės. Pernai metais bendrovei iš miesto iždo skirta apie 2 mln. litų dotacijų. Prieš dvejus metus savivaldybė šiai įmonei skirdavo ir po 5 mln. litų. Bendrovės struktūra išplėsta iki begalybės: šiuo metu joje dirba apie 140 darbuotojų, nors realiai įmonė galėtų išsiversti su perpus mažesniu skaičiumi žmonių.

Aptikta aibės pažeidimų

Be šios bendrovės patikrintasis už gyvenamųjų namų bendrojo naudojimo patalpų priežiūrą atsakingas „Priemiestis“. Paaiškėjo, kad šio vadovybė nesudaro sutarčių su kioskų prekiautojais bei neišieško iš jų nustatytų mokesčių. Taip pat neinventorizuojamos gautinos ir mokėtinų skolos, daliai gyventojų nustatyti neteisingi tarifai už šiukšlių išvežimą. Įtarimų kelia ir atsikaitymai už paslaugas. Mat dėl aplaidžiai surašytų sąskaitų faktūrų paslaugų kainos teisingumo nė neįmanoma apskaičiuoti.

Klaidų aptikta ir bendrovėje „Kalvarijų turgus“. Iki šiol po turgavietę šmirinėja kontrolieriai su nešiojamais kasos aparatais ir renka rinkliavas iš prekiautojų, Prekiautojai bilietuojami kaip nori ir kada nori kontrolierius. Sudaryta palanki terpė pastariesiems vagiliauti. Mat sunku patikrinti, kiek prekiautojų susimokėjo į turgaus kasą, o kurią dalį pajamų į kišenę nušvilpė kontrolierius. Už kioskelių nuomą mokesčiai taip pat renkami netvarkingai.

Kliuvo ir nekilnojamuoju ir kilnojamuoju turtu besiverčiančiam „Šiaurės miesteliui“. Mat pastebėta, kad bendrovės finansiniai įsipareigojimai per pastaruosius dvejus metus išaugo 2,4 karto ir pasiekė beveik 2 mln. litų. Tačiau daliai nuomininkų bendrovės vadovybė nustačiusi nepagrįstai žemas kainas, nesilaikoma tvarkos renkant mokesčius iš nuomininkų.

Šokiravo ir „Vilniaus troleibusai“. Bendrovėje netvarkingai buvo pildomi kelionių lapai, remonto darbų aktai.

Pateisino privatizacijos planą

Auditorių išvados tarsi pateisino Vilniaus valdžios užmojį: dalį miesto bendrovių, ypač tas, kurios dirba neefektyviai ir neskaidriai, būtina parduoti. Privatizuojamų bendrovių sąraše atsidūrė visos daugiabučius namus prižiūrinčios bendrovės, „Pylimo pirtys“, „Šiaurės miestelis“ ir kitos.

Įtartinų įmonių sąraše atsidūrę „Vilniaus troleibusai“ greičiausiai bus jungiami su „Vilniaus autobusais“ bei „Susisiekimo paslaugomis“. Dėl kitų, ypač monopolines paslaugas tiekiančių bendrovių, bus apsispręsta vėliau, kai bus gautos konsultantų išvados. Konkursas konsultantams parinkti bus skelbiamas sausio pabaigoje – vasario pradžioje.

"Kai kurių įmonių situacija yra bloga, nes jos valdomos neefektyviai, jų vadovai nepakankamai kompetentingi, jų funkcijos ne labai aiškios. Kai kurių jų funkcijas galėtų atlikti daug kitų kompanijų. Be to, parduodamų bendrovių akcijų galėtų įsigyti kiekvienas vilnietis. Tada atsirastų skaidrumo taisyklės, būtų skelbiami veiklos rezultatai. Jų valdyme realiai dalyvauja miestiečiai, todėl bendrovių vadovai nebevykdytų politikų nurodymų, kurie būna neskaidrūs ir ekonomiškai nenaudingi“, - tikino Vilniaus meras Vilius Navickas.

Bendroves smaugia valdžios skolos

Tiesa, valdžia atskleidė, kad dalis įmonių ties bankroto riba balansuoja dėl to, kad pati savivaldybė neišgali su jomis atsiskaityti už suteiktas paslaugas. Vien savoms bendrovėms Vilniaus miesto valdžia skolinga apie 180 mln. litų.

Tačiau V.Navicko nuomone, net ir negaudamos uždirbtų lėšų, bendrovės galėtų pasispausti. Esą „Vilniaus autobusai“, iš savivaldybės nesulaukę apie 60 mln. litų už lengvatinius bilietus bei nuostolingus maršrutus, sugebėjo per metus sutaupyti apie 20 mln. litų ir 2009-uosius baigti su „popieriniu“ pelnu.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių