Vilniaus darželiai: vietos nėra. Ir nebus

Kyšis arba keleri metai eilėje – su tokiu pasirinkimu dažnai susiduria į vaikų darželius savo atžalas leisti norintys vilniečiai.

Ateikite po metų ar dvejų

Nors pasidairius po Vilniaus miesto savivaldybės tinklalapį gali pasirodyti, kad laisvų vietų sostinės vaikų darželiuose netrūksta, iš tiesų viskas ne taip gražu.

Lengviau vaiką išleisti į darželį pavyksta tik seniau pastatytuose rajonuose įsikūrusiems vilniečiams. O Pilaitės, Perkūnkiemio ar Šiaurės miestelio gyventojams vieta vaikų darželyje dažnai gali pasirodyti nepasiekiama svajonė.

Vilnietė Agnė savo vaiką norėjo leisti į arčiau namų esantį darželį Šiaurės miestelyje, tačiau laisvo vietos paieškos nuėjo veltui. "Buvome darželyje, kuris mums priskirtas pagal gyvenamąją gatvę. Išgirdome, kad laisvų vietų nėra, o eilėje prieš mūsiškį įrašyta dar 50 vaikų", – pasakojo Agnė.

Darželio darbuotojos vilnietei tegalėjo suteikti viltį, kad galbūt jos vaiką bus galima priimti po metų, kai bus sudaromos naujos grupės. Iki tol Agnė ketina savo atžalą, kaip ir iki šiol, kas rytą vežioti į kitame Vilniaus rajone esantį vaikų darželį.

Sunkiausia – Pilaitėje

Pilaitės gyventojai, kuriems staiga prireikė vietos vaikų darželyje, gali net nebandyti laimės. Dviejuose šiame rajone esančiuose vaikų darželiuose vietų nėra ir neaišku, ar bus.

"Šiuo metu visos vietos užimtos, o laukiančių eilės labai ilgos. Kalbant atvirai, būna, kad vaikas sulaukia mokyklinio amžiaus, o vietos per tą laiką taip ir neatsiranda", – sakė lopšelio-darželio "Pilaitukas" sekretorė.

Jos teigimu, Pilaitės rajonas sparčiai auga, jame apsigyvena vis daugiau jaunų šeimų, todėl čia esančių dviejų vaikų darželių nepakanka.

Trūksta lietuviškų grupių

Ne vienus metus eilėje tenka laukti ir darželio savo vaikams senamiestyje ieškantiems vilniečiams. Su tokiu rūpesčiu susiduria ir Vilniaus rajono gyventojai – čia vaikų darželiuose trūksta vietų lietuviškose grupėse.Šią vasarą atliktas tyrimas atskleidė, kad net keturi Vilniaus rajone esantys vaikų darželiai apskritai neturi nė vienos grupės, kurioje ugdymas vyktų lietuvių kalba.

Be to, net jeigu jūsų vaikas eilėje į darželį įrašytas pirmas, tai nebūtinai reiškia, kad vietą gausite vos pradėjus sudaryti grupes. Visos vietos grupėse kartais užpildomos vaikais, kurie priimami išimties tvarka. Dažniausiai tai būna darželį jau lankančių vaikų broliai ir seserys.

Padės tik kyšis ir pažintys?

Jaunos šeimos galva Marius nusprendė užbėgti įvykiams už akių ir savo dukrą, kai jai suėjo metai, iš karto įrašė net į kelių vaikų darželių eiles. Nuo to laiko jau praėjo metai ir, rodos, praeis dar mažiausiai tiek pat, kol Mariaus dukra pagaliau galės lankyti darželį.

"Mes anksti susirūpinome, todėl viskas gal bus gerai. Dukrą užrašiau į penkis ar šešis darželius. Metus buvo visai tylu, o dabar toks darželis "Gudrutis" pranešė, kad po metų gal ir galime tikėtis vietos", – pasakojo senamiestyje darželio ieškojęs vilnietis.

Jis įsitikino, kad prireikus vaikui vietą darželyje surasti staiga, to tikrai nepavyktų padaryti. "Tokiu atveju galėtų padėti nebent kyšis arba pažintys. Girdėjau, kad tai veikia", – neslėpė pašnekovas.

Žinutėmis apie tai, kad vietą darželyje greitai gali atlaisvinti kyšis darželio vedėjai, mirga ir populiarūs  mamų forumai internete. Čia netgi galima rasti informacijos, kuriuose darželiuose kyšiai priimami, nurodomos konkrečios sumos, kurias reikėtų įdėti į kišenę.

"Vedėme sūnų į darželį, iš mūsų tiesiai šviesiai paprašė 400 litų", – piktinasi viena internautė. Kitai pasisekė labiau – jai atsilaisvinusi vieta viename sostinės vaikų darželyje kainavo perpus mažiau. Dar viena mama dalijosi nuogirdomis, esą kai kur vieta gali kainuoti ir 1 tūkst. litų.

Susidomėjo Prezidentė

Į darželiuose paplitusią praktiką vaikus priiminėti tik gavus kyšį neseniai dėmesį atkreipė ir Švietimo ir mokslo ministrą Gintarą Steponavičių išsikvietusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šalies vadovė taip pat akcentavo vaikų darželių neprieinamumą.

D.Grybauskaitės atstovas spaudai Linas Balsys teigė, kad Prezidentė žino, jog patekti į vaikų darželius Vilniuje ir kituose didžiuosiuose miestuose yra milžiniška problema, o iš tėvų reikalaujama mokėti kyšius. 

D.Grybauskaitės manymu, pataisyti padėtį būtų galima supaprastinus privačių vaikų darželių steigimo tvarką.

Niekas greitai nepasikeis

"Šiuo metu sostinės vaikų darželiuose trūksta maždaug 5 tūkst. vietų", – konstatavo Vilniaus vicemeras Gintautas Babravičius.

Pasak jo, savivaldybė dideles viltis deda į šalies valdžios planus liberalizuoti privačių vaikų darželių steigimo taisykles, taip pat ateityje numatytos kelių naujų vaikų darželių statybos. Tačiau greitų pokyčių G.Babravičius nežada.

"Žinome šitą opią problemą, bet per vieną dieną ji išspręsta nebus. Be to, Vilnius dėl finansinių problemų yra ir taip priklaupęs ant vienos kojos. Ir taip 18 darželių sutvarkyti šiemet buvo skirta apie 14 mln. litų. Tai rodo, kad net ir šiomis sunkiomis sąlygomis mes vaikų darželiams skiriame įmanomai didžiausią dėmesį", – aiškino vicemeras.

Pinigai keliaus paskui vaiką

Valdžia tikis, kad vaikų darželių plėtrą paskatins nuo kitų metų pradžios įvedamas ikimokyklinuko krepšelis. Tačiau kol kas galutinai neaišku, kokia tai bus suma. Švietimo ir mokslo ministerija skaičiuoja, kad vienam vaikui ikimokyklinuko krepšelis turėtų siekti 2555 litus.

Pinigai keliaus paskui vaiką, todėl krepšelį galės gauti ir valstybinės, ir nevalstybinės ikimokyklinio ugdymo įstaigos.

Viliamasi, kad pakeitus finansavimo tvarką bus steigiama daugiau privačių vaikų darželių arba statusą keis tos įstaigos, kurios dabar vadinasi vaikų studijomis.


Šiame straipsnyje: vilniaus darželiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių