Vienam ligoniui persodinti ir plaučiai, ir širdis (papildyta)

Kauno medicinos universiteto klinikose atlikta širdies-plaučių komplekso persodinimo operacija. Tokia operacija – antroji šalyje ir labai reta pasaulio medicinos praktikoje.

Dusino tariant žodį

Juozas Galeckas, praėjus penkioms dienoms po jam atliktos unikalios ir labai sudėtingos operacijos, buvo slaugomas reanimacijos palatoje, bet jau valgė šaltibarščius ir plačiai šypsojosi. Buvo pietų metas. Vyras, nuleidęs kojas, sėdėjo ant lovos. Ant greta pristumto stalelio eilės laukė antras patiekalas ir sultys. Juozas patvirtino: valgo viską. Juk ne skrandis persodintas, o plaučiai ir širdis.
Šių dviejų organų transplantacija vienam recipientui - retas reiškinys net ir pasaulio medicinos praktikoje. Juo labiau - sėkminga transplantacija.
Taip ją kardiochirugai jau gali pavadinti. Praėjusį penktadienį, prabėgus septynioms dienoms po operacijos, ligonis perkeltas į paprastą palatą, nes jaučiasi gerai: savarankiškai kvėpuoja, nekarščiuoja, vaikšto, valgo. Tačiau kai imame tuo džiaugtis, J.Galecko akyse sublizga ašaros.
"Bijome džiaugtis ir patikėti, kad gyvensime. Viskas atrodo dar taip trapu", - tyliai pratarė ligonio žmona.
Svarbiausia, kad vyras gali lengvai kvėpuoti. Jam norisi visiems laikams užmiršti tą košmarą, kai dusino nuo bet kokio judesio, žengus žingsnį ar netgi ištarus žodį.

Būklė buvo beviltiška

J.Galeckas, "Kauno vandenų" uždarosios akcinės bendrovės darbininkas, susirgo senokai.
"Pastaraisiais metais sutriko širdies veikla. Dėl jos nepakankamumo skysčiai kaupėsi net pilvo ertmėje", - ligonį trumpai apibūdino Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos gydytoja Loreta Jankauskienė.
Širdies veiklos sutrikimus išprovokavo nusilpę plaučiai, nebeįstengę aprūpinti širdies deguonimi. Ligoniui buvo diagnozuota plautinė hipertenzija.
"Žinome arterinę hipertenziją, ligą, kai kraujospūdis padidėja arterijose. Plautinė hipertenzija - tai liga, kai kraujospūdis padidėja plaučių kraujagyslėse. Storėja kraujagyslių sienelės, pačios kraujagyslės dėl to susiaurėja. Ligonis dūsta, krenta bendras jo kraujospūdis", - aiškino gydytoja kardiologė L.Jankauskienė.
Bene šešerius metus J.Galecką gydę Kauno medicinos universiteto Pulmonologijos ir imunologijos klinikos gydytojai buvo priversti pasijusti bejėgiai: liga sparčiai progresavo, nualino širdį.
"Plautinė hipertenzija yra neaiškios kilmės, neretai - paveldima liga. Ja serga jauni žmonės. J.Galeckas sirgo itin sunkia jos forma. Pastaruoju metu ligonio būklė buvo beviltiška", - konstatavo Pulmonologijos ir imunologijos klinikos sektoriaus vadovas docentas Kęstutis Malakauskas.

Vaistų niekas nedavė

Jau sukurta vaistų plautinei hipertenzijai gydyti. Deja, jie, kaip ir visi naujausios kartos preparatai, yra labai brangūs. Vienam ligoniui gydyti per metus reikėtų maždaug 100 tūkst. litų.
"Ligonių kasų ne vieną kartą prašėme šiam retos patologijos atstovui išimties tvarka nupirkti vaistų plaučių kraujagylėms plėsti, deja, prašymas nebuvo išgirstas", - apgailestavo gydytojas K.Malakauskas.
J.Galeckui - tik 48 metai. Vaistų reikėjo jau seniai. Tokiems ligoniams Lietuvoje belieka vienintelė išeitis - plaučių transplantacija. Neretai - plaučių ir širdies, nes pastaroji, nualinta nesveiko pagrindinio kvėpavimo organo, ne tik neatsistatytų, bet net ir neatlaikytų operacijos.
Gyvybės kainai prilygstančios dovanos - donoro organų J.Galeckas sulaukė būdamas ligoninėje. Operacijai buvo pasiryžęs.
"Žinojau transplantacijos riziką, bet kitos išeities nebuvo, tik operacija arba mirtis", - įsitikinęs J.Galeckas.

Per tris valandas

Gyvas. Tokia pirmoji mintis, pasakoja J.Galeckas, šovė į galvą, pabudus po šešias valandas trūkusios operacijos. Ją pradėjo kardiochirurgų brigada, vadovaujama profesoriaus Juozo Sakalausko.
Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas profesorius Rimantas Benetis, Klinikos Širdies chirurgijos skyriaus vadovas Povilas Jakuška ir kiti gydytojai tuo metu dar buvo kelyje, gabendami į Kauną ypatingą krovinį - donoro organus. Jiems įsodinti kolegos parengė ligonį: užmigdė, atvėrė krūtinės ląstą. Organams transplantuoti skirtas ribotas laikas. Donoro organai išlieka gyvybingi neilgai, nes yra jautrūs deguonies badui.
"Širdį reikia persodinti per tris valandas", - pabrėžė gydytojas P.Jakuška.
"Tokias sudėtingas operacijas, kai vienu metu transplantuojami du organai, pas mus atlieka tik Rimantas Benetis. Tai labai atsakinga, reikia įgūdžių", - paaiškino Širdies nepakankamumo chirurgijos sektoriaus vadovas profesorius J.Sakalauskas.

Garsina Lietuvos vardą

Kardiochirugas R.Benetis džiaugiasi sėkme. Jo su kolega P.Jakuška atlikta operacija įeis į Lietuvos medicinos istoriją, nes tai - antroji tokia operacija šalyje. Kauno medicinos universiteto klinikose analogiška transplantacija buvo atlikta prieš dvejus metus. Deja, ligonis ilgai neišgyveno. Jis buvo pernelyg silpnas, iki transplantacijos kelis kartus operuotas dėl širdies ydos.
"Tokio pobūdžio operacijos labai retos pasaulio mastu. Jei inkstų, širdies, plaučių persodinimas tampa įprastu reiškiniu medicinos praktikoje, tai dviejų pastarųjų organų transplantacija vienu metu vienam žmogui vis dar yra retenybė: iš viso pasaulyje atlikta tik 3 tūkst. tokių operacijų, kai, pavyzdžiui, širdies - 80 tūkst. Taigi, pastarąja transplantacija mūsų kardiochirurgai ne tik išgelbėjo žmogui gyvybę, bet ir garsina Lietuvos vardą", - džiaugėsi gydytojas K.Malakauskas.
Buvęs jo pacientas J.Galeckas į Pulmonologijos ir alergologijos kliniką dar sugrįš, nes bus atidžiai sekama įsodintų plaučių veikla. J.Galeckui teks gerti vaistus, kad organizmas neatmestų svetimų organų, kurie mirusiojo artimųjų kilniu sprendimu tampa savi.
Tačiau vaistai imuninei sistemai koreguoti yra niekis, palyginus su kankinusiu dusuliu ir mirties grėsme. Nuo jos J.Galecką išgelbėjo ir gydytojai, ir paprasti nepažįstami žmonės.

Pasaulio mastu

Pasaulyje atlikta 80 tūkst. širdies, 26 tūkst. plaučių ir 3 tūkst. plaučių ir širdies persodinimo vienu metu operacijų.
Pasaulinio registro duomenimis, 2008 m. atlikta 3200 širdies ir plaučių transplantacijų, iš jų plaučių - 2560, širdies ir plaučių kartu - 60.

 


Šiame straipsnyje: transplantacijadonorystė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Jonučiuose atidarytas šiuolaikinis darželis
  Jonučiuose atidarytas šiuolaikinis darželis

  Kauno rajono savivaldybė trečiadienį Jonučiuose oficialiai atidarė vaikų darželį, kuriame įsikūrė šešios ikimokyklinio ugdymo grupės. ...

  4
 • Pėsčioji: dėl automobilio vos neužšokau ant tvoros
  Pėsčioji: dėl automobilio vos neužšokau ant tvoros

  Prieš kelerius metus Panemunėje įrengta žiedinė sankryža kelia pavojų. Važiuojantys automobiliai nuolat kliudo šaligatvį, kuriuo į mokyklą keliauja būrys vaikų. ...

  2
 • ŽŪM Kaune įsikūrė beveik prieš 100 metų
  ŽŪM Kaune įsikūrė beveik prieš 100 metų

  Nors nekilnojamojo turto ekspertai ir įvairių organizacijų, institucijų atstovai viešumoje nepritaria Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) perkėlimui į Kauną, bet miesto valdžia viliasi, kad ŽŪM ir Aplinkos ministerijos galėtų įsikurti Kauno ...

  2
 • Pašto ženkle – ketvirtis amžiaus draugystės
  Pašto ženkle – ketvirtis amžiaus draugystės

  Lietuvos trispalvė Dovydo žvaigždėje – tokia dviejų tautų santykių 25-metį įamžinantis Kaune besimokančios studentės kurtas logotipas jau kitų metų sausį virs pašto ženklu. ...

 • „Britanikos“ vaiduokliui teliko pusmetis?
  „Britanikos“ vaiduokliui teliko pusmetis?

  Kauniečiai laukia nesulaukia, kol ir antrąjį brolį vaiduoklį ištiks toks pats likimas. Pirmojo viešbučio "Respublika" griaučiai jau griaunami. Planuojama, kad "Britanikos" reikalai pajudės galbūt vasarą. ...

  2
 • „Britanikos“ vaiduoklis: kas slepiasi viduje?
  „Britanikos“ vaiduoklis: kas slepiasi viduje?

  Ramesnę dieną įsiklausęs gali girdėti, kaip serijomis lyg kulkosvaidžiai pokši "Respublikos" viešbutį griaunantys ekskavatoriai. Šis garsas girdimas ir nuo kito vaiduoklio – "Britanikos". Čia užsuko ir &q...

  2
 • Kauniečių pamėgtame Santakos parke – svarbūs pokyčiai
  Kauniečių pamėgtame Santakos parke – svarbūs pokyčiai

  Kauniečių pamėgtame Santakos parke – malonūs pokyčiai. Šią žiemą senamiestyje esanti erdvė pasitinka kur kas ryškiau apšviesta. Santakos parke iš viso įrengti 56 modernūs ir taupūs LED šviestuvai. ...

  7
 • Kalėdų sostinė kuria naujas tradicijas
  Kalėdų sostinė kuria naujas tradicijas

  Kauno mero Visvaldo Matijošaičio kabinete įprastą kasdienį pasitarimą šįryt nutraukė trimitų garsai ir garsus netikėto svečio sveikinimas. Kalėdų Senelio pirmtakas ir Kauno globėjas šventasis Mikalojus didžiųjų metų &scaro...

  3
 • Prie rotušės surinktas įspūdingas lobis
  Prie rotušės surinktas įspūdingas lobis

  Gruodžio 6-ąją, Šv.Mikalojaus dieną, Kauno senamiesčio draugija kartu su seserimis benediktinėmis surinko lobį iš vaško lydymo krosnies palei rotušės duris. ...

  1
 • G. Mažeikis: suprantantis kito unikalumą, nesmurtauja
  G. Mažeikis: suprantantis kito unikalumą, nesmurtauja

  Visuomenės sąmoningumo didinimo akcijos dalyvis Gintautas Mažeikis – filosofas, kultūros teoretikas, antropologas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius. Su juo kalbasi Kauno apskrities vyrų krizių centro psichologė Dovilė Bubnienė. ...

  1
Daugiau straipsnių