Vienam ligoniui persodinti ir plaučiai, ir širdis (papildyta)

Kauno medicinos universiteto klinikose atlikta širdies-plaučių komplekso persodinimo operacija. Tokia operacija – antroji šalyje ir labai reta pasaulio medicinos praktikoje.

Dusino tariant žodį

Juozas Galeckas, praėjus penkioms dienoms po jam atliktos unikalios ir labai sudėtingos operacijos, buvo slaugomas reanimacijos palatoje, bet jau valgė šaltibarščius ir plačiai šypsojosi. Buvo pietų metas. Vyras, nuleidęs kojas, sėdėjo ant lovos. Ant greta pristumto stalelio eilės laukė antras patiekalas ir sultys. Juozas patvirtino: valgo viską. Juk ne skrandis persodintas, o plaučiai ir širdis.
Šių dviejų organų transplantacija vienam recipientui - retas reiškinys net ir pasaulio medicinos praktikoje. Juo labiau - sėkminga transplantacija.
Taip ją kardiochirugai jau gali pavadinti. Praėjusį penktadienį, prabėgus septynioms dienoms po operacijos, ligonis perkeltas į paprastą palatą, nes jaučiasi gerai: savarankiškai kvėpuoja, nekarščiuoja, vaikšto, valgo. Tačiau kai imame tuo džiaugtis, J.Galecko akyse sublizga ašaros.
"Bijome džiaugtis ir patikėti, kad gyvensime. Viskas atrodo dar taip trapu", - tyliai pratarė ligonio žmona.
Svarbiausia, kad vyras gali lengvai kvėpuoti. Jam norisi visiems laikams užmiršti tą košmarą, kai dusino nuo bet kokio judesio, žengus žingsnį ar netgi ištarus žodį.

Būklė buvo beviltiška

J.Galeckas, "Kauno vandenų" uždarosios akcinės bendrovės darbininkas, susirgo senokai.
"Pastaraisiais metais sutriko širdies veikla. Dėl jos nepakankamumo skysčiai kaupėsi net pilvo ertmėje", - ligonį trumpai apibūdino Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos gydytoja Loreta Jankauskienė.
Širdies veiklos sutrikimus išprovokavo nusilpę plaučiai, nebeįstengę aprūpinti širdies deguonimi. Ligoniui buvo diagnozuota plautinė hipertenzija.
"Žinome arterinę hipertenziją, ligą, kai kraujospūdis padidėja arterijose. Plautinė hipertenzija - tai liga, kai kraujospūdis padidėja plaučių kraujagyslėse. Storėja kraujagyslių sienelės, pačios kraujagyslės dėl to susiaurėja. Ligonis dūsta, krenta bendras jo kraujospūdis", - aiškino gydytoja kardiologė L.Jankauskienė.
Bene šešerius metus J.Galecką gydę Kauno medicinos universiteto Pulmonologijos ir imunologijos klinikos gydytojai buvo priversti pasijusti bejėgiai: liga sparčiai progresavo, nualino širdį.
"Plautinė hipertenzija yra neaiškios kilmės, neretai - paveldima liga. Ja serga jauni žmonės. J.Galeckas sirgo itin sunkia jos forma. Pastaruoju metu ligonio būklė buvo beviltiška", - konstatavo Pulmonologijos ir imunologijos klinikos sektoriaus vadovas docentas Kęstutis Malakauskas.

Vaistų niekas nedavė

Jau sukurta vaistų plautinei hipertenzijai gydyti. Deja, jie, kaip ir visi naujausios kartos preparatai, yra labai brangūs. Vienam ligoniui gydyti per metus reikėtų maždaug 100 tūkst. litų.
"Ligonių kasų ne vieną kartą prašėme šiam retos patologijos atstovui išimties tvarka nupirkti vaistų plaučių kraujagylėms plėsti, deja, prašymas nebuvo išgirstas", - apgailestavo gydytojas K.Malakauskas.
J.Galeckui - tik 48 metai. Vaistų reikėjo jau seniai. Tokiems ligoniams Lietuvoje belieka vienintelė išeitis - plaučių transplantacija. Neretai - plaučių ir širdies, nes pastaroji, nualinta nesveiko pagrindinio kvėpavimo organo, ne tik neatsistatytų, bet net ir neatlaikytų operacijos.
Gyvybės kainai prilygstančios dovanos - donoro organų J.Galeckas sulaukė būdamas ligoninėje. Operacijai buvo pasiryžęs.
"Žinojau transplantacijos riziką, bet kitos išeities nebuvo, tik operacija arba mirtis", - įsitikinęs J.Galeckas.

Per tris valandas

Gyvas. Tokia pirmoji mintis, pasakoja J.Galeckas, šovė į galvą, pabudus po šešias valandas trūkusios operacijos. Ją pradėjo kardiochirurgų brigada, vadovaujama profesoriaus Juozo Sakalausko.
Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos vadovas profesorius Rimantas Benetis, Klinikos Širdies chirurgijos skyriaus vadovas Povilas Jakuška ir kiti gydytojai tuo metu dar buvo kelyje, gabendami į Kauną ypatingą krovinį - donoro organus. Jiems įsodinti kolegos parengė ligonį: užmigdė, atvėrė krūtinės ląstą. Organams transplantuoti skirtas ribotas laikas. Donoro organai išlieka gyvybingi neilgai, nes yra jautrūs deguonies badui.
"Širdį reikia persodinti per tris valandas", - pabrėžė gydytojas P.Jakuška.
"Tokias sudėtingas operacijas, kai vienu metu transplantuojami du organai, pas mus atlieka tik Rimantas Benetis. Tai labai atsakinga, reikia įgūdžių", - paaiškino Širdies nepakankamumo chirurgijos sektoriaus vadovas profesorius J.Sakalauskas.

Garsina Lietuvos vardą

Kardiochirugas R.Benetis džiaugiasi sėkme. Jo su kolega P.Jakuška atlikta operacija įeis į Lietuvos medicinos istoriją, nes tai - antroji tokia operacija šalyje. Kauno medicinos universiteto klinikose analogiška transplantacija buvo atlikta prieš dvejus metus. Deja, ligonis ilgai neišgyveno. Jis buvo pernelyg silpnas, iki transplantacijos kelis kartus operuotas dėl širdies ydos.
"Tokio pobūdžio operacijos labai retos pasaulio mastu. Jei inkstų, širdies, plaučių persodinimas tampa įprastu reiškiniu medicinos praktikoje, tai dviejų pastarųjų organų transplantacija vienu metu vienam žmogui vis dar yra retenybė: iš viso pasaulyje atlikta tik 3 tūkst. tokių operacijų, kai, pavyzdžiui, širdies - 80 tūkst. Taigi, pastarąja transplantacija mūsų kardiochirurgai ne tik išgelbėjo žmogui gyvybę, bet ir garsina Lietuvos vardą", - džiaugėsi gydytojas K.Malakauskas.
Buvęs jo pacientas J.Galeckas į Pulmonologijos ir alergologijos kliniką dar sugrįš, nes bus atidžiai sekama įsodintų plaučių veikla. J.Galeckui teks gerti vaistus, kad organizmas neatmestų svetimų organų, kurie mirusiojo artimųjų kilniu sprendimu tampa savi.
Tačiau vaistai imuninei sistemai koreguoti yra niekis, palyginus su kankinusiu dusuliu ir mirties grėsme. Nuo jos J.Galecką išgelbėjo ir gydytojai, ir paprasti nepažįstami žmonės.

Pasaulio mastu

Pasaulyje atlikta 80 tūkst. širdies, 26 tūkst. plaučių ir 3 tūkst. plaučių ir širdies persodinimo vienu metu operacijų.
Pasaulinio registro duomenimis, 2008 m. atlikta 3200 širdies ir plaučių transplantacijų, iš jų plaučių - 2560, širdies ir plaučių kartu - 60.

 


Šiame straipsnyje: transplantacijadonorystė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių