Verslininką Žydrūną Buzą pagrobė jo draugo pusbrolis

Marijampoliečio verslininko Žydrūno Buzo pagrobimo bylos nagrinėjime penktadienį parodymus davė pats pagrobtasis, jo žmona ir draugas, kurį su pagrindiniu kaltinamuoju sieja kraujo ryšiai.  

Auka pažinojo pagrobėją

Kauno apygardos teisme nagrinėjamoje prieštaringai vertinamo verslininko pagrobimo byloje įlieta naujų spalvų. Duoti parodymų stojo nukentėjęs Ž.Buzas, jo žmona Aušra ir draugas Erikas Račkelis, kuris yra pagrindiniu kaltinamuoju laikomo kauniečio Artūro Račkelio pusbrolis. Šioje byloje 39 metų vyras kaltinamas plėšimu panaudojant šaunamąjį ginklą, turto prievartavimu ir neteisėtu laisvės atėmimu.

Auka ir A.Račkelis buvo pažįstami. Mažiausiai dukart jie buvo susitikę E.Račkelio gimtadieniuose. Vienas iš jų kaip tik vyko Ž.Buzui Marijampolės rajone Puskelnių kaime priklausančiame sklype, sodų bendrijoje „Jovaras“. Iš ten verslininkas ir buvo pagrobtas praėjusių metų kovo 16-ios vakarą. Ž.Buzo pirtyje vakarojusios kompanijos gretose buvęs E.Račkelis teigė nė nepagalvojęs, kad prie pagrobimo gali būti prisidėjęs jo pusbrolis, tačiau vėliau ėmė aiškėti, kad kaip tik dėl giminystės ryšių E.Račkeliui nusikaltėliai jau buvo numatę tarpininko vaidmenį.

Žmona išgyveno košmarą

Praėjus kelioms dienoms po pagrobimo E.Račkelis sulaukė telefono skambučio. Skambinęs vyriškis E.Račkeliui liepė patikrinti buto, kuriame gyvena jo motina pašto dėžutę. Joje buvo vaizdajuostė su įrašytu pagrobtojo balsu. Ž.Buzas sakė, jog yra pagrobtas ir iki vakaro pagrobėjai reikalauja 200 tūkst. eurų, o iki savaitės pabaigos - dar trijų mln. eurų.

Tokių sumų paieškos buvo bevaisės, todėl vėliau buvo gautos dar dvi kasetės, kuriose reikalaujamos sumos buvo mažesnės. Pagrobtojo artimieji teigė negalintys surinkti tokių sumų ir vis prašė įrodymų, kad Ž.Buzas gyvas. Pagrobėjams matyt trūko kantrybė, todėl kaltinamasis A.Račkelis pats atvažiavo pas pusbrolį ir teigė pažįstantis žmones, kurie pagrobė Ž.Buzą.

„Net ir tada nepagalvojau, kad Žydrių pagrobė pusbrolis“, - teismui sakė E.Račkelis.

Pagrobėjai susisiekė ir su Ž.Buzo žmona Aušra.

„Ar dar nori pamatyti savo vyrą?“, - taip skambėjo jai skirti pirmieji nusikaltėlių žodžiai.

Verslininko artimieji kelis kartus reikalavo įrodymų, kad Ž.Buzas gyvas ir tikrai yra jų rankose, nes būtą ir apsišaukėlių, kurie apsimetė pagrobėjais ir reikalavo išpirkos.  

A.Buzienė sakė išgyvenusi košmarą. Jai ir jos keturiems vaikams buvo skirta policijos apsauga. Vaikams prireikė psichologų pagalbos. Dar sunkiau pasidarė praėjus dviems savaitėms po pagrobimo - pagrobėjai nebeskambino.

„Manau, kad daugelis jau galvojo, jog mano vyras nebegyvas. Turbūt aš buvau vienintelė, kuri galvojo, kad taip negali būti“, - teisme sakė moteris.

Maždaug tuo metu Ž.Buzas buvo pervežamas iš rūsio į sodo namelį.

Vežė mašinos bagažinėje

Ž. ir A.Buzai šioje byloje yra pateikę milijono litų dydžio ieškinį neturtinei žalai atlyginti. A.Buzienė teigia, kad ji prašytų devynių milijonų, nes patirtų išgyvenimų neatpirks jokie pinigai. Tuo metu verslininkas sakė, kad nė nebūtų prašęs milijono, jei pagrobėjai jį būtų laikę žmoniškomis sąlygomis.

Nusikaltėliai buvo nusiteikę ryžtingai. Įsiveržę į pirtelę jie iškart pradėjo grasinti ginklais. Mažiausiai vienas pistoletas buvo su duslintuvu. Ant žemės paguldę ir beveik visus buvusius žmones surišę bei jų mobiliuosius telefonus pasisavinę kaukėti užpuolikai Ž.Buzą supančiojo lipnia juosta. It maišą nešant pagrobtąjį, juosta trūko ir trumpam išsivadavęs Ž.Buzas bandė bėgti, tačiau jį pasiviję vyriškiai kelis kartus verslininkui smogė pistoleto rankena per galvą ir jį įgrūdo į automobilio bagažinę. Ž.Buzas mano, kad tai buvo „Volkswagen“ automobilis su universalo kėbulu. Tokį „Volkswagen Golf“ turi A.Račkelis.

Pagrobtasis spėjo, kad yra vežamas Kauno kryptimi, o kelionė galėjo užtrukti apie 40 minučių. Ž.Buzas teigia, kad visas tris savaites, kol jis buvo pagrobtas, jo akys buvo užklijuotos lipnia juosta, tačiau ji buvo užklijuota nekruopščiai, todėl verslininkas truputį galėjo matyti. Pagrobėjai jį atvežė prie baltų-geltonų plytų, nebaigto statyti namo ir nutemptas į ūkinio pastato rūsį. Tik po pabėgimo Ž.Buzas sužinojo, kad buvo kalinamas A.Račkeliui priklausiusio namo Domeikavoje rūsyje.

Bandė mėtyti pėdas

Ž.Buzas pasakojo, kad surištas ant rūsio grindų 3-4 dienas gulėjo beveik nuogas. Nusikaltėliai nė nepasivargino pasirūpinti, kad verslininkas nesušaltų ir atliktų gamtinius reikalus. Drabužius jis gavo vėliau, tačiau visą laiką liko gulėti surištomis rankomis ir kojomis, užrištomis akimis. Pro akis dengiančią lipnią juostą verslininkas matė vienintelį žmogų - jį akylai prižiūrėjusį Deividą Snapkauską. Tačiau Ž.Buzas sakė iš balso atpažintų ir vyriškį, kuris įrašinėjo pagrobtojo balsą į vaizdajuostę.

„Aš šituos žmones esu apgavęs ir jiems esu skolingas 3,2 mln. eurų. 200 tūkst. eurų reikia surinkti iki šio vakaro, o iki savaitės pabaigos - dar tris mln. eurų. Maldauju, jokių mentų“, - taip skambėjo pagrobėjų padiktuota pirmoji Ž.Buzo žinia artimiesiems.

Netrukus po pagrobimo žiniasklaidos priemonės pradėjo spėlioti, kad įvykis gali būti susijęs su bendrovės „Artapolas“ veikla, kurioje Ž.Buzas dirbo Komercijos skyriaus vadovu. Kalbama, kad jo įtaką bendrovei yra kur kas didesnė nei apibrėžia jo pareigos. Pats verslininkas yra žinomas policijai. Buvo kalėjęs. „Artapolas“ neseniai buvo įkėlęs koją į prie Kauno autobusų stoties esantį turgų. Kalbėta, kad procedūra nebuvo skaidri.

„Po kelių dienų jie man pasakė: dink iš Kauno. Čia dėl turgaus. Daryk ką nori savo kaime“, - pasakojo Ž.Buzas.

Tačiau jis mano, kad pagrobėjai tik pasigavo sklandančias versijas tam, kad sumėtytų pėdas, o iš tikrųjų jie su turgaus istorija neturėjo nieko bendra.

Pabėgti padėjo badas

Po gerų dviejų savaičių kalinimo Ž.Buzas buvo pervežtas į Sausinės kaime esančią sodininkų bendriją „Vanagynė“. Iš rūsio ištrauktas verslininkas turėjo būti nešamas, nes per tą laiką atrofavosi kojų raumenys. Verslininkas sodo namelyje pradėjo kiek įmanoma mankštinti kojas ir laukti progos pabėgti. Proga pasitaikė, kai D.Snapkauskas užsnūdo.

„Per tas tris savaites buvau suvalgęs gal dvi dešreles ir du bananus, todėl numečiau 12-13 kilogramų. Dėl to galėjau ištraukti rankas iš virvių ir kai tik atsirado proga šokau pro langą“, - pasakojo verslininkas.

Šaukti pradėjusį verslininką išgirdo aplink gyvenę žmonės. Jam iškviesta greitoji medicinos pagalba, skirta policijos apsauga.  

Prisipažįsta tik vienas

Iš viso su pagrobimu gali būti susiję 4-6 asmenys, tačiau ikiteisminio tyrimo metu nustatyti tik du: A.Račkelis ir D.Snapkauskas. A.Račkelis savo kaltę neigia.

„Iš kur tu žinai, kad aš buvau tave pagrobęs? Ar tu mane matei, girdėjai?“, - kaltinamasis teismo salėje drąsiai puolė Ž.Buzą.

Tuo metu D.Snapkauskas prisipažįsta buvęs pasamdytas pagrobtojo saugojimui. Teisme parodymus davusi jo draugė Vilnietė Monika pasakojo, kad kone kasdien bent trumpąją žinutę parašydavęs ir neretai į Vilnių atvažiuodavęs D.Snapkauskas pagrobimo metu buvo dingęs. Vieną kartą paskambinęs nepažįstamas vyriškis tepasakė, kad Deividas yra išvykęs ir bus po geros savaitės. Vėliau D.Snapkauskas draugei savo dingimo priežasčių neatskleidė.

Šiandien baigiasi D.Snapkausko suėmimo terminas, todėl prokuroras teismo prašė jį pratęsti maksimaliam terminui - trims mėnesiams. Teismas prašymą patenkino. Tam neprieštaravo nei pats D.Snapkauskas, nei jo advokatė.

Jau tris kartus teistam 27-erių D.Snapkauskui be neteisėto laisvės atėmimo inkriminuojama ir nemažai kitų nusikaltimų - sukčiavimas, valstybės tarnautojo vardo pasisavinimas, dokumento klastojimas ir disponavimas suklastotu dokumentu, antspaudo ar blanko suklastojimas. Vakar teismui parodymus davė du jaunuoliai, kurių vardu buvo nupirkti du kompiuteriai.

D.Snapkauskas juos įsigijo pasinaudojęs suklastotais vairuotojų pažymėjimais. Policijos žiniomis, iš viso D.Snapkauskas buvo įsigijęs penkis suklastotus vairuotojo pažymėjimus ir asmens tapatybės kortelę. Naudodamasis šiais dokumentais, jis visoje Lietuvoje 18 kartų sudarė įvairių išperkamosios nuomos ir telefono ryšio paslaugų sutarčių.

Dažniausiai D.Snapkauskas pagal išperkamosios nuomos-kredito sutartis įsigydavo nešiojamuosius kompiuterius ir mobiliojo ryšio telefonus, kuriuos vėliau realizuodavo nenustatytiems asmenims. Suklastotus dokumentus D.Snapkauskas įsigijo iš vienoje bendrovėje krovikais dirbančių penkis kartus teisto 29-erių Dainiaus Lukošenkino ir tris sykius teismo nuosprendžio išklausiusio metais jaunesnis Renaldo Laimio. Jie savo kaltę neigia ir yra nesuimti.


Šiame straipsnyje: buzas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių