Valdžia gramzdina „Vilniaus vandenis“, šie dusins vartotojus

Per 2007-2008 m. Vilniaus miesto valdžia, kuriai vadovavo partija „Tvarka ir teisingumas“, prisižadėjo finansuoti miesto projektus už 50 mln. litų, nė neturėdama šių lėšų.

Šiandien nepajėgdama vykdyti įsipareigojimų dabartinė valdžia naštą krauna ant „Vilniaus vandenų“ pečių, o kartu - ir ant šalto vandens vartotojų kišenės.

Garantija – už 50 mln. litų

Vilniaus miesto taryba suteikė beveik 8,5 mln. litų garantiją bendrovei „Vilniaus vandenys“, kad šie galėtų prašyti Finansų ministerijos paskolos vandentiekio įrenginių statybai Balsiuose. Šis projektas vykdomas Europos sąjungos sanglaudos fondo lėšomis. Paskolą planuojama imti 15-20 metų. Metinės palūkanos siektų apie 4 proc.

Taip pat suteikta 33,9 mln. litų garantija Šiaurės investicijų bankui, kad šis galėtų skolinti „Vilniaus vandenims“ lėšų, būtinų dumblo apdorojimo gamyklos statybai. Abu šie projektai stringa dėl to, kad Vilniaus valdžia nesugeba vykdyti prisiimtų finansinių įsipareigojimų.

Už dumblo projektą sumokės vartotojai

Konkursą laimėjęs bendrovių WTE Wassertechnik GmbH“ ir „Cambi AS“ konsorciumas gamyklą įsipareigojo pastatyti už 171,5 mln. litų be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Apie 105,6 mln. litų tikimasi sulaukti iš Europos sąjungos.  Tačiau likusią sumą beveik lygiomis turi padengti  patys „Vilniaus vandenys“ ir Vilniaus miesto savivaldybė. „Vilniaus vandenims“ tenka beveik 32 mln. litų suma be PVM, Vilniaus miesto savivaldybei – 34 mln. litų suma be PVM.

Bendrovė „Vilniaus vandenys“ savo dalį, siekiančia 35,5 mln. litų pasiskolinusi iš bankų prieš dvejus metus. mainaus už paskolą Šiaurės investicijų bankui įkeistas bendrovės turtas. Tuo tarpu miesto valdžia projektui apskirtai jokių lėšų neturi, o ir savivaldybės skolinimosi galimybės išsemtos. 

Sutartis su konsorciumu dėl gamyklos statybos pasirašyta 2008 m. vasarą. Tuomet prasidėjo ir pirmieji statybos darbai. Jų šiai dienai, savivaldybės teigimu, atlikta už beveik 10 mln. litų, tačiau jie neapmokėti. Mat kol nėra gautas finansavimas iš ES, tol Šiaurės investicijų bankas „Vilniaus vandenims“ neleidžia naudotis suteikta paskola ir reikalauja papildomų garantijų. Negaudamas lėšų rangovas nuo vasario 18 dienos sustabdė dumblo apdorojimo gamyklos statybos darbus.

„Savivaldybė šiuo metu negali skirti lėšų pagal prisiimtų įsipareigojimus (iš viso 34 mln. litų be PVM). Pagal bendrovės „Vilniaus vandenys“ planą savivaldybės lėšų galbūt neprireiks, jeigu savivaldybė suteiks garantiją šiaurės investicijų bankui dėl paskolos grąžinimo. Bendrovė planuoja šiais metais teikti tvirtinti šalto vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainą ir, jeigu kaina bus patvirtinta, bendrovė galės grąžinti paskolą“, - rašoma tarybos nariams pateiktame klausimo aiškinamajame rašte.

Ne paslaptis – šalto vandens kaina vasarą vartotojams greičiausiai išaugs 34 proc. ir sieks 5,6 lito už kubinį metrą. Be to kiekvienam namų ūkiui planuojama įvesti apie 5 litų pardavimo mokestį.

Milijonus prisižadėjo ir Balsiams

Neramumai „Vilniaus vandenis“ krečia ir Balsų nuotėkų tinklų statybos fronte. Bendra vandens ir nuotėkų tinklų statybos vertė siekia 44,5 mln. litų. Šiam projektui dalinį finansavimą skiria ES sanglaudos fondas – apie 17,6 mln. litų. Kiek daugiau, apie 18 mln. litų projektui įsipareigojusi skirti Vyriausybė. Apie 8,5 mln. litų prieš daugiau nei dvejus ketus įsipareigojo skirti Vilniaus valdžia kartu su „Vilniaus vandenimis“, tačiau šie ar papildomai įsipareigojo patys skirti 355 tūkst. litų. 

Tačiau Vilniaus miesto savivaldybė dar 2007 m. įsipareigojo projektui skirti apie 8,5 mln. litų su PVM, bet, kaip tapo įprasta ankstesnei „Tvarkos ir teisingumo“ partijos valdžiai, šių lėšų miesto biudžete nenumatė. Šiuo metu savivaldybė, iki kaklo skendinti skolose, nepajėgia iš dalies finansuoti ir šio projekto. Todėl jos vardu paskolą priversta imti bendrovė „Vilniaus vandenys“, tačiau šiai reikia savivaldybės garantijos.

Mat iki praėjusių metų pabaigos statybos konkursą laimėjusi Vokietijos bendrovė „Mear and John“ atliko 66 proc. visų darbų, tačiau „Vilniaus vandenys“  nepajėgė už juos atsiskaityti. Šių metų sausį bendrovės skola rangovui siekė 5,35 mln. litų.


Šiame straipsnyje: Vilniaus vandenys

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių