V.Adamkus: VDU nusipelnė kitais besirūpinančio lyderio

Dar savaitė – ir paaiškės, kas taps naujuoju Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektoriumi. Nusprendusiųjų kandidatuoti į šį postą skaičius kol kas neskelbiamas.
Šiuo metu vyksta viešas tarptautinis konkursas eiti VDU rektoriaus pareigas ateinančią penkerių metų kadenciją. Kandidatų paraiškų laukiama iki rugpjūčio 18 d. Konkurso sąlygose numatyta, kad asmuo, pretenduojantis eiti rektoriaus pareigas, turi turėti mokslo laipsnį arba būti pripažintas menininkas, turėti pedagoginės ir vadybinės patirties.

"Kokio vadovo reikia VDU?" – klausėme universiteto tarybos pirmininko  prezidento Valdo Adamkaus.

– Esate VDU Atkūrimo tarybos garbės narys, VDU garbės daktaras, tarybos pirmininkas. Kuo ši aukštoji mokykla išsiskiria iš kitų įstaigų, kuo asmeniškai ji jums artima?

– VDU man visada buvo laisvos Lietuvos ir laisvos visuomenės simbolis. Sovietinė Lietuvos okupacija žymėjo ir VDU likvidavimo pradžią. Simboliška ir tai, kad Lietuvos laisvėjimo ir išsivadavimo svarbiu ženklu tapo VDU atkūrimo darbai, kuriuose ir man teko dalyvauti. Universiteto atkūrimo sąjūdis tada gerai suprato, kad neužteks valstybės atkūrimo akto, reikės ir atgimusio lietuvio sąmonės ugdymo programų, naujos, iš homo sovieticus mentalinės nelaisvės išsivadavusios inteligentijos. Tai buvo uždaviniai ir viltys, kurios Lietuvoje iki šiol labai menka dalimi įgyvendintos.

– Kaip, jūsų požiūriu, VDU keitėsi, ūgtelėjo per du dešimtmečius po jo atkūrimo?

– VDU atkūrėjai orientavosi į geriausius JAV ir pasaulio universitetus, stengėsi sekti studijų sandaros ypatumus. Organizuojant studijų programas buvo sekama Harvardo naujai įvesta bakalaurinių studijų programa, kuri vystė artes liberales idėjas.

Universitetas augo labai sparčiai, priartindamas studijuojančių skaičių prie 10 tūkstančių. Kiekybiniai pasiekimai yra didžiuliai, tačiau dėl įvairių priežasčių buvo nutolta nuo pirminių "laisvųjų menų" principų ir priartėta prie tradicinių posovietinių universitetų. Tartum kažkokia jėga būtų stūmusi atgal į paveldėtą, biurokratizuotą Prokrusto lovą. Tik pastaruosius kelerius  metus vėl buvo pastebimos pastangos sugrįžti prie kilnių laisvos asmenybės ugdymo principų. VDU stiprybė glūdi ne tik sėkmingai pasirinktame universiteto modelyje, bet ir jauniausioje dėstytojų su daktaro laipsniu bendruomenėje.

– VDU vadina save liberaliausia Lietuvos aukštąja mokykla. Ką, jūsų nuomone, tai duoda studentams, dėstytojams, darbuotojams?

– Toks universitetas pirmiausiai suteikia laisvę ugdyti jauno žmogaus individualizmą su aukštu žmogiško, moralinio jautrumo bruožais. Tai yra tai, ko lietuviams ir Lietuvai šiandien labiausiai stinga. Individualizmas ir laisvė rinktis – tai svarbiausia. Mes dar neišmokome gyventi su savo laisve, ir tai blogai veikia tiek mūsų valstybės ir visuomenės raidą, tiek asmeninio gyvenimo kokybę. Kaip būtų sakęs mano bičiulis profesorius Vytautas Kavolis, svarbu ugdyti sąmoningą individą, gebantį suprasti, kad laisvė rinktis, nereiškia laisvės nuo pasirinkimo. Šiandienis pasaulis ir lietuvių vieta jame priklausys nuo individualios vaizduotės pajėgumo ir nuo idėjų kūrėjų drąsos. VDU yra vieta, kuri gali tinkamai reaguoti į technologinių žinių pigimo ir idėjų brangymečio iššūkius pasaulyje.

– Šiuo metu paskelbtas konkursas VDU rektoriaus pareigoms užimti. Galutinį sprendimą priims VDU taryba, kuriai vadovaujate. Koks žmogus turėtų užimti šį postą? Ko iš jo tikimasi? Kokia pagrindinė jo misija?

– Nepaisant rizikingo naujosios universitetų valdymo tvarkos ir biurokratizacijos žingsnio, nepaisant tarybos misijos išrinkti rektorių, vis vien šiai pozicijai reikės žmogaus, dirbančio abiem smegenų pusrutuliais: svarbiausia gebėjimas derinti biurokratinius-administracinius žingsnius, gebėjimus skaičiuoti ir matuoti, su iškilia vaizduote ir demokratijos bei pilietinio etoso principais. Universitete reikia lyderio, kuris rūpintusi ne hierarchija ir savo galios demonstravimu, bet visos bendruomenės laisvės ir susikalbėjimo dalykais.

– Kaip vertinate ligšiolinių VDU rektorių veiklą?

– Kažin ar čia vieta ir laikas apsakyti VDU rektorių valdymo istoriją. Pirmieji universiteto vadovai buvo amerikiečiai lietuviai, stengęsi ir savo gimtinėje diegti laisvos visuomenės ir demokratijos principus. Atrodo, kad vėliau nuo to buvo nutolta. Tačiau VDU akademinė bendruomenė prieš kelerius metus parodė, kad jai ne bet kas gali kuolus ant galvos tašyti. Po įtemptos rinkiminės kovos tada buvo išrinktas rektorius Zigmas Lydeka. Manau, kad su juo prasideda naujo VDU atgimimo laikotarpis.– Ko palinkėtumėte būsimajam universiteto vadovui?

– Stiprybės prieš centrinės biurokratijos ir politinių sluoksnių spaudimą. Tolerancijos bet kokiai diskusijai bet kokiais klausimais VDU viduje. Nuoširdumo aiškinat savuosius žingsnius ir pasirinkimus. Reikia žmogaus, kuriam ką nors nuveikti būtų svarbiau už buvimą reikšmingam.

– Kokie iššūkiai jo laukia, ar jo kadencija bus lengvesnė nei besibaigiančioji?

– Nebuvo lengva nė vienam rektoriui, nes universitetas turėjo nešti didžiausią sunkenybę – rūpintis savos visuomenės sąmonės perversmu. Aukštojo mokslo sritis buvo ir liks it kokių išbandymų poligonas, kuriame bus tikrinamas mūsų pajėgumas suprasti pasaulio permainas, savo vietą jame. Kita vertus, gal dabar vėl atsivers galimybės originaliems sprendimams, naujo stiliaus ir protingoms taisyklėms  kurti. Svarbiausia kūrybinė aistra ir tikėjimas, kad be jos visas mūsų gyvenimas praranda prasmę.

Rektorių išrinks universiteto taryba

VDU statutas numato, kad rektorių viešo konkurso būdu renka, skiria į pareigas ir atleidžia iš pareigų universiteto taryba. Rektorius laikomas išrinktu, jeigu už jį balsuoja ne mažiau kaip trys penktadaliai visų universiteto tarybos narių.
Universiteto tarybą sudaro 11 narių – atstovus skiria studentų atstovybė, dėstytojai ir mokslo darbuotojai, administracija, švietimo ir mokslo ministras, juridiniai ir fiziniai asmenys iš asmenų, nepriklausančių universiteto personalui ir studentams.
Iki šiol VDU rektoriais yra buvę: prof. Algirdas Avižienis (1990–1993 m.), prof.  Bronius Vaškelis g. (1993–1996 m.), prof. Vytautas Kaminskas (1996–2006 m.), prof. Zigmas Lydeka (nuo 2006 m. iki šiol).
 
   

Šiame straipsnyje: VDU

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių