Užgavėnės Rumšiškėse: turgus, blynai ir žiemos išvarymas

Dūmų, blynų ir seno ožio kailio kvapas kaip bites prie medaus traukė žmones į Rumšiškes švęsti Užgavėnių, o Lygių teisių ir galimybių kontrolieriaus tranybos dabar itin saugomi žydai ir čigonai ten buvo labiau mylimi nei mušami.

Velniai nukonkuravo Valentiną

„Šiandien meilės diena? Taip, mes vienas kitą baisiai mylim!“ - apsikabinę prisipažino baltai išsidabinusi jaunoji su vešliais ūsiukais ir apvalainas jaunikis iškilia krūtine. Šiuolaikinė Valentino diena nepajėgė nurungti šimtmečius lietuvių iš kartos į kartą perduodamos šventės. Širdeles prie skruostų prisilipinusiųjų šventėje sukiojosi vos vienas kitas. Baisios kaukės, kurių gili šiųmetinė žiema turėjo išsigąsti ir pavasariui vietą užleisti, buvo gerokai daugiau.

Čigonė ryškiai dažytomis lūpomis skubėjo burti ateitį ir nubučiuoti vyrus, kad ilgai prisimintų. „Parduodu žemę su popieriais“, - skelbė didelis užrašas per visą žydelio nugarą. „Esam daktarkos iš Vengrijos, turim gerų liekatrstvų, ir vyrams padedam“, - savo paslaugas siūlė netradicinės medikės.

„Jei sniege neišsivoliosi, visi metai šuniui ant uodegos nueis“, - rėkė visa gerkle žmogysta išverstais kailiniais, griaudamas moteriškę į pusnį.

Giltinė visur aplink sukiojosi ir su dalgiu vienam kitam kepšteldavo, gervė su ilgu snapu vis taikėsi kam įžnybti, o raudonveidis velnias pilstė stiprų „Gyvybės eliksyrą“. „Stepanija bus vaisinga, į žmonas tinkama, galit pirkti, parduosiu nebrangiai“, - į „bergždinikių“ aukcioną moterišku balsu kvietė žemaitis Jūzapas.

Mados - be pretenzijų

Vidurdienį kiekvienas liaudies buities muziejaus kiemas šurmuliavo dainomis ir šokiais, viliojo valgiais ir gėrimais. Kam senosios tradicijos ir pakvailiojimai ne prie širdies, laiką galėjo leisti mugėje. Kas riestainių karolius pirko, kas lašinių nuo palties atsiriekė, kas kailinę kepurę matavosi. Kad jos šiemet dar gali prireikti, ir pusnys pakiemiais, ir liaudies išmintis bylojo. „Pažiūrėk į stogą - jeigu po sniegu, toks bus ir per Velykas“, - perspėjo užrašas.

Tie, kurie į šventę be kaukių atėjo, mugėje galėjo išsirinkti, kuo žiemą gąsdinti, tiek pagal išvaizdą, tiek pagal kišenę. Iš avikailio ir medžiagos skiaučių pasiūtas kaukes siūlė už penkis litus. Iš šlapių laikraščių nulipdytą velnią buvo galima išsirinkti už penkiolika litų. Už medžio drožėjų pagal senąsias tradicijas pagamintas kaukes prašė apie šimtą litų.

Pasilinksminti, su draugais laiką praleisti į Rumšiškes susirinkę žmonės džiaugėsi, kad šiemet oras tam labai tinkamas. „Na ir kas, kad sninga, juk žiema. Ją dabar ir turim išvaryti. Pasišildyti galima arbata ar dar kuo nors“, - šyptelėjo kauniečių Ugnės ir Tado pora.

„Ar gali būti geresnė proga iš spintos ištraukti viską, ko seniai nenešioji? Šiandien visiems gražu viskas, ir dar šilta“, - juokėsi neaiškios lyties persirengėlis, pasidabinęs trim sijonais ir kandžių gerokai sukapotais kailiniais.

Šildėsi kas kaip išmanė: vieni mugės prekybininkų siūloma arbata ir karštais blynais vaišinosi, kiti iš savo krepšių termosus ir užkandžius traukė. Neslėpė ir kitokių šildančių gėrimų atsivežę.

Vaikai nuo kaktų prakaitą braukė besiropšdami į sniego krūvas ar išbandę senovines pramogas. „Duok per kojas“, - patarinėjo žiūrovai dviem kovotojams, kurie užsilipę ant kelmų bandė įveikti vienas kitą šieno prikimštais maišais. O norintieji storą didelę vinį į rąstą įkalti turėjo ne ką menkiau paplušėti.

Sniegu pasidengęs laužas nelabai norėjo įsidegti, tik paskleidė didžiulius kamuolius dūmų.

Noras įtikti visiems

„Ėjo žydas per Šidlavą, atsisėdo šalia ravo“, - dainavo viename iš kiemų. Prieš pat Užgavėnes Vilniuje kilusios diskusijos, neva tradicinės šios šventės dainos, pašiepiančios čigonus ir žydus, yra netinkamos, ir turėtų likti tik knygose, į Rumšiškes susirinkusiems šventės dalyviams atrodė visai nė motais.

„Žemaičiai tradicijų nelaužo“, - juokdamasi tvirtai pareiškė mokytoja Jolanta Gražienė iš Mažeikių. Moteris pati prisiminė savo vaikystės Užgavėnes, kuomet vaikai eidavo persirengę žydukais ir nieko blogo apie žydų tautą dėl to negalvojo. „Ir pelenais vienas kitą apiberdavome, ir kitaip pakvailiodavome, bet niekas nieko pikto neįžvelgė“, - sakė J.Gražienė.

„Mes tai dainuojam apie žydukus. O ką negalima?“ - nustebo trys paaugliai iš Kauno, mamos lūpdažiais veidus pasidažę. Vaikai net nebuvo girdėję, kad kažkam užkliuvo Užgavėnių dainos apie čigonus.

„Jeigu dabar vaikus prievartauti galima, tai Užgavėnių dainos yra tokie niekai“, - numojo ranka kaukių drožėjas iš Sedos miestelio Algirdas Česnauskas. Jis pasakojo pažįstantis žydų tautybės vyrą Plungėje, kuris pats Užgavėnių kaukes iš medžio drožia ir nieko blogo tame neįžvelgia.

„Augom sovietmečiu ir mus mokė dainuoti apie žydus, čigonus, ubagaus, bet užaugom gerais žmonėmis. Manau, kad šiandien televizija išmoko daugiau blogų dalykų negu mūsų senosios tradicijos“, - svarstė A.Česnauskas. Į Užgavėnių šurmulį atsivežęs žmoną ir du „žydukais“ aprengtus vaikus, žemaitis tikino nejaučiąs jokios neapykantos tos tautybės žmonėms.

„Mes visada per daug norim įtikti visiems. Manau, kad pirmiausia nereikia į viską taip įžeidžiai žiūrėti“, - įsitikinusi studentė Toma iš Vilniaus. Ji pati labai mėgsta gyvulines kaukes, tačiau šiemet į Rumšiškes atvažiavo pasidabinusi „čigone“.

„Tai mūsų gražios, senos tradicijos, kurių nereikia atsisakyti. Ir gyvos jos tol, kol perduodamos iš lūpų į lūpas, kol gyvai švenčiamos. Kai Užgavėnių dainos liks tik knygų lapuose, tai jau nebus tradicija, o tik tai, kas kažkada buvo“, - savo nuomonę išsakė „čigonė“ Toma.Komentarai 0 Rašyti komentarą
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Rotušės aikštėje sužibo milžiniška širdis
  Rotušės aikštėje sužibo milžiniška širdis

  Antradienio popietę Kauno rotušės aikštėje sužibo liepsnelių jūra. Šimtai žvakelių uždegta organų donorų garbei. Šią iniciatyvą įvairiuose Lietuvos miestuose jau ne pirmus metus organizuoja asociacija „Gyvas...

 • Kauno rajone krykštauja jau 800-asis kūdikis
  Kauno rajone krykštauja jau 800-asis kūdikis

  Šiandien Kauno rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 800-asis šiemet gimęs kūdikis – Paula Vyturytė. ...

 • Laukinius gyvūnus skiepys nuo pasiutligės
  Laukinius gyvūnus skiepys nuo pasiutligės

  Kaip pranešė Kauno valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (KVMVT) vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Ramūnas Jucevičius, mūsų mieste ir rajone nuo spalio 24-osios iki gruodžio 10-osios iš lėktuvo bus mėtoma vakcina l...

  2
 • „Maxima“ Kaune atidarė 25-tą parduotuvę
  „Maxima“ Kaune atidarė 25-tą parduotuvę

  Šiandien Domeikavoje, Vandžiogalos g. 106A, prekybos tinklas „Maxima“ atidarė 25-tą parduotuvę Kaune. Naujai pastatyta „Maxima X“ yra kol kas vienintelė tinklo parduotuvė šiame rajone, į ją bendrovė investavo beve...

  1
 • Kaip Lietuvos zoologijos sodas atrodo iš paukščio skrydžio?
  Kaip Lietuvos zoologijos sodas atrodo iš paukščio skrydžio?

  Ar kada nors teko pamatyti, kaip atrodo pačiame Kauno mieste įsikūręs Lietuvos zoologijos sodas iš paukščio skrydžio? Lietuvos zoologijos sode savanoriaujančiam Simonui Būdai kilo idėja iš paukščio skrydžio įamžinti ir ...

 • Bažnyčia, kurią žino nedaugelis
  Bažnyčia, kurią žino nedaugelis

  Kauno senamiestyje esantis buvęs kino teatras "Santaka", dabar – Švč. Sakramento bažnyčia laukia stebuklo: kapitalinio remonto ir miesto valdžios dėmesio. ...

  11
 • Kauno kartų namams – 20 metų
  Kauno kartų namams – 20 metų

  Šiuo metu Europos, Skandinavijos, JAV šalyse teikiamos įvairaus profilio socialinės paslaugos žmonėms, kuriems reikalinga pagalba ir ieškoma naujų paslaugų formų bei daug dėmesio skiriama kartų integravimui, bendravimui ir bendrad...

  1
 • Iš konservatorių tvirtovės Kaune liko tik Žaliakalnis
  Iš konservatorių tvirtovės Kaune liko tik Žaliakalnis

  To Kauno konservatoriai negalėjo sapnuoti net baisiausiame košmare: iš septynių vienmandačių rinkimų apygardų į Seimą išsikrapštė tik Gabrielius Landsbergis. Juos sutriuškino Kauno mero palaikomi Lietuvos valstieči...

  53
 • Kauno apylinkės teisme – nemokamos teisinės konsultacijos
  Kauno apylinkės teisme – nemokamos teisinės konsultacijos

  Rytoj, spalio 25 dieną, Kauno apylinkės teisme Kauno rajono savivaldybės ir Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos (VGTPT) specialistai neatlygintinai atsakys į piliečių užduodamus opius teisės klausimus. ...

  2
 • Šilelio dviračių taką planuojama sujungti su Kaunu
  Šilelio dviračių taką planuojama sujungti su Kaunu

  Nuo Šilelio iki Kulautuvos nutiestas dviračių takas tampa vis populiaresnis. Deja, iš Kauno minantiems dviratininkams tenka įveikti nesaugų ruožą tarp Kazio Veverskio tilto per Nevėžį ir Raudondvario riboženklio. ...

  3
Daugiau straipsnių