UNESCO ragina Lietuvą labiau rūpintis Vilniaus senamiesčiu ir Kuršių nerija

Šią savaitę Paryžiuje prasidėjusioje 35-ojoje UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesijoje Lietuva paraginta imtis priemonių, kad būtų užtikrinta į Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktų vertybių - Vilniaus istorinio centro ir Kuršių nerijos - apsauga.

Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė Gintarė Tamašauskaitė BNS sakė, kad Vilniaus senamiesčio atžvilgiu didžiausią susirūpinimą komitetui sukėlė jo pašonėje kylantys aukšti pastatai.

"Raginama, kad senamiesčio Išskirtinės visuotinės vertės priežiūros komisija kuo skubiau pradėtų savo nuolatinį reguliarų darbą, taip pat raginama pateikti informaciją dėl buferinėje apsaugos zonoje planuojamų aukštuminių pastatų, nes tai gali daryti neigiamą poveikį vertingumui ir vizualiam integralumui", - teigė ji.

Tuo metu Kuršių nerijos atveju didesnis susirūpinimas išreikštas dėl Rusijos, kuriai taip pat priklauso dalis šio pusiasalio, veiksmų.

"Daug dėmesio skiriama Rusijos planams statyti didžiulius laisvalaikio kompleksus, kurie ten turbūt užimtų apie 250 hektarų plotą", - BNS sakė G.Tamašauskaitė.

Anot UNESCO Pasaulio paveldo komiteto, šios statybos padarytų didelės žalos trapiam Kuršių nerijos kraštovaizdžiui ir sukeltų grėsmę vertybės vientisumui. Komitetas paragino Rusiją nedelsiant stabdyti statybų planus bei peržiūrėti ekonominės zonos nustatymo klausimus.

"Abi šalys taip pat raginamos stiprinti tarpusavio bendradarbiavimą, sukurti koordinavimo mechanizmą, tarpusavyje dalytis gerosios praktikos pavyzdžiais ir patirtimi, tęsti pradėtus darbus. Raginama, kad valstybės parengtų turizmo strategiją, kurioje būtų įvertintas transporto ir lankytojų poveikis Kuršių nerijos vertingumui", - kalbėjo G.Tamašauskaitė.

Atsižvelgiant į pernai gruodį Kuršių nerijoje apsilankiusių ekspertų rekomendacijas, atkreipiamas dėmesys, kad turėtų būti didinamas finansavimas kopoms tvarkyti.

"Nurodoma, kad statybas Klaipėdos centre, kurios gali daryti poveikį Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijai, būtina derinti su parko direkcija", - sakė Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė.

Pernai gruodį Kuršių nerijoje lankęsi ekspertai įspėjo, kad nepavykus pašalinti atitinkamų grėsmių paveldo vertybės išskirtinei visuotinei vertei, objektas gali būti įtrauktas į Pavojuje esančio Pasaulio paveldo sąrašą.

Kaip grėsmes ekspertai įvardijo tai, kad neparengtas bendras valdymo planas, kurį rekomendavo ekspertų misija. 2009 metais patariamosios misijos rekomendacijų dėl pastatų išsaugojimo nesilaikoma taip, kaip tikėtasi, o turizmas ir jo vystymas tampa nekontroliuojami, tai kenkia objekto išskirtinei visuotinei vertei.

Pasaulio paveldo komitetas įpareigojo Lietuvą ir Rusiją iki 2012 metų vasario 1 dienos pateikti atnaujintą vertybės išsaugojimo būklės ataskaitą, į kurią būtų įtrauktas ir tarptautinės ekspertų misijos pateiktų rekomendacijų įgyvendinimas. Minėta ataskaita bus svarstoma 2012 metais vyksiančioje 36-ojoje Pasaulio paveldo komiteto sesijoje.

Lietuva šiuo metu nėra Pasaulio paveldo komiteto narė, todėl sesijoje dalyvavo stebėtojos teisėmis.

Į Pasaulio paveldo sąrašą iš viso įtrauktos keturios Lietuvoje esančios vietovės: Vilniaus istorinis centras, Kuršių nerija, Kernavės archeologinis draustinis ir Struvės geodezinis lankas.


Šiame straipsnyje: VilniusKuršių nerijaUNESCO

NAUJAUSI KOMENTARAI

Naglis Puteikis

Naglis Puteikis portretas
pasaulinei paminklosaugos organizacijai taip pat nepatinka aukšti stiklainiai: Vilniaus senamiesčio atžvilgiu didžiausią susirūpinimą komitetui sukėlė jo pašonėje kylantys aukšti pastatai:.. "nes tai gali daryti neigiamą poveikį vertingumui ir vizualiam integralumui“. "Nurodoma, kad statybas Klaipėdos centre, kurios gali daryti poveikį Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijai, būtina derinti su parko direkcija", - sakė Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių