Ugniagesiams gresia dirbti už valytojų ir kiemsargių algas

Protestuodami prieš mažinamus atlyginimus, pakaunės ugniagesiai gelbėtojai antradienį priešpiet surengė nedidelį piketą po Kauno rajono savivaldybės langais.

Pakaunės ugniagesiai parodė neketinantys taikstytis su jiems mažinamais atlyginimais. Antradienį priešpiet devyni vyrai (toks didžiausias žmonių skaičius leidžiamas rengiant nesankcionuotą piketą), vilkintys ugniagesių uniformas, su plakatu ir vėliava rankose išsirikiavo priešais Kauno rajono valdžios langus. Taip jie protestavo prieš ketinimus nestatutiniams pareigūnams taikyti mažesnius koeficientus (vietoje dabartinio 7,6 siūloma taikyti 6,6), kurie dauginami iš minimalaus bazinio atlyginimo (122 Lt). Antraip esą grėstų kai kurių Kauno rajono ugniagesių komandų naikinimas arba jose dirbančių pareigūnų skaičiaus mažinimas.

Piketavusieji rodė žurnalistams dokumentus, kuriuos jie verčiami pasirašyti, esą pareigūnai sutinka, kad jiems būtų mažinamas darbo užmokestis. Ten pat pridėta, kad geranoriškai nesutikus su tokiu siūlymu, jie gali išvis netekti darbo.

„Štai, praėjusį mėnesį į rankas gavau 766 litus. Vadinasi, jei dar bus sumažinta šimtu, gausiu tik šešis su puse. Kaip man gyventi, iš ko šeimą ir butą išlaikyti? Čia jau žemiau valytojos ir kiemsargio, - kalbėjo jau du dešimtmečius ugniagesiu dirbantis Algimantas Danielius. - Jau dabar yra taip, kad kai kur budi tik vienas ugniagesys vairuotojas, o nuo kitų metų norima įvesti tvarką, kad dienomis budi tik vairuotojas, o nakčiai jam į pagalbą ateina dar vienas ugniagesys.“

Vyriškis piktinosi ne tik mažėjančiomis algomis, bet ir vargingomis darbo sąlygomis. Anot jo, pareigūnai į gaisrus vyksta dėvėdami nelicencijuotus drabužius, patys remontuoja techniką, nešasi iš namų batus ir rūbus, buities reikmenis. Elektros taupymo sumetimais jiems uždrausta darbe netgi skalbtis.

Profesinių sąjungų teisininkams pavesta nustatyti, ar teisėtai mažinami atlyginimai nestatutiniams darbuotojams. Jei paaiškėtų, kad tokie veiksmai prasilenkia su įstatymais, pareigūnai ketina kreiptis į teismą prašydami atlyginti ne tik jų patirtus materialinius nuostolius, bet ir moralinę žalą.

„Situacija yra apverktina. Tokie veiksmai, kokius vykdo savivaldybės ir jų vadovai, gali atsigręžti prieš visuomenę. Kažin, ar skaičiavo, kiek jiems tai kainuos? Yra nemažai žmonių, nesutinkančių dirbti už sumažintą atlyginimą. Juk jiems visiems reikės išmokėti išeitines kompensacijas, o vietoje išėjusiųjų teks parengti naujus darbuotojus“, - sakė Ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų Nestatutinių ugniagesių gelbėtojų komiteto pirmininkas Arūnas Dulevičius.

Anot pašnekovo, yra paskaičiuota, kad kiekvieno naujo ugniagesio gelbėtojo išmokymas atsieina apie 800 litų. Nepaisant to, vos tik baigęs ugniagesių mokyklą, naujokas dar mažiausiai penkerius metus neprilygs patyrusiems ugniagesiams. Tik po tiek laiko jis gali jaustis pakankamai savarankiškas ir galįs dirbti be kitų pagalbos. Čia A.Dulevičius įžvelgia ir grėsmę visuomenei, mat jau netrukus tokie patirties stokojantys pradedantieji ugniagesiai gali būti pasiųsti gesinti gaisrų.

Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Saulius Džiautas pridūrė, kad norint išvengti atlyginimų mažinimų visos šalies mastu tereikia vos 3 mln. litų. Čia jis priminė, kad dažnai valdininkai pasirenka daug daugiau įtarimų keliančius ir toli gražu ne pirmaeilius pirkinius, kaip pusę milijono litų kainuojantis tualetas Kaune ir panašiai. Anot S.Džiauto, ugniagesių tarnyba šiuo atveju turėtų būti svarbesnė.

Su piketavusiais ugniagesiais išėjęs susitikti Kauno rajono meras Valerijus Makūnas pažadų nedalijo, tačiau tvirtino darysiantis viską, kad kitų metų biudžete būtų surasta taip trūkstamų lėšų: „Atlyginimai mažėja visoje Lietuvoje. Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai - ne išimtis. Kauno rajono savivaldybės taryba jau svarstė šitą klausimą ir jei tik bus savivaldybei bent menkiausios galimybės prisidėti prie šių problemų sprendimo, mes tai būtinai padarysime. Kol kas žarstyti konkrečius pažadus būtų naivu ir lengvabūdiška.“

Mero teigimu, esminė problema yra tai, kad viešosios įstaigos Kauno rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba žinion Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas perduoda dvi ugniagesių komandas - Kulautuvos ir Vilkijos, kurias anksčiau buvo užsimota išvis panaikinti. Tuo tarpu kitų metų savivaldybės biudžetas ženkliai mažėja - nuo 170 iki 126 mln. litų.


Šiame straipsnyje: ugniagesiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių