„Tyrėjų naktis“: pačiupinėk žaibą, nutūpk mėnulyje, išrask spalvą

Paslaptingi mokslo išradimai, saldainius siūlantys robotai, cheminės reakcijos ar fizikos dėsniai penktadienio vakarą traukė mažus ir didelius į Kauno technologijos universiteto (KTU) rūmus Studentų gatvėje.

Nuo kompiuterio iki roboto

Studentai ir dėstytojai iki vėlyvo vakaro kvietė susipažinti su naujausiais išradimais, mokslininkų darbais ir mokslo įdomybėmis. Žmonių gausybė „Tyrėjų naktyje“ sakyte sakė, kad kauniečiams mokslo reikia kaip duonos.

„Stok, neskubėk. Dabar pasuk čia. Išjunk“, - azartiškai savo dukrai patarinėjo tėtis. Kompiuterio ekrane penktokė Gertrūda Otaitė bandė nutupdyti kosminį laivą ant mėnulio paviršiaus. Čia pat prie kito kompiuterio vyko eksperimentas, kokias spalvas ir atspalvius galima kurti skirtingai šviečiančiomis lempomis.

Vaikų rankyčių paliestas robotas šuniukas už tai atsidėkodavo vizgindamas uodegą. „Galima pamatyti vaikystėje neįgyvendintas svajones“, - stebėdamas, kaip vaikai gaudo saldainius dalijantį robotą šyptelėjo Renatas Šapoka. Su šeima į „Tyrėjų naktį“ atėjęs vyras džiaugėsi, kad vaikai čia gali ne tik pamatyti, bet ir patys daug ką išbandyti, pačiupinėti.

„Vaikams gal tai padės pasirinkti būrelius, o gal ir duos naudos ateityje renkantis studijas ar profesiją“, - kiek toliau bandė pažvelgti R.Šapoka. Jis pats mielai stebėjo studentų rodomas mokslo ir technikos įdomybes, prisiminė studijų laikus, nes studijavo KTU.

Žaibas į žiūrovus nešaudė

„Darome viską, kad vaikai linksmindamiesi mokytųsi. Kartais tai įmanoma“, - tikino mažiausiems renginio lankytojams skirtame „Vaikų kampelyje“ šeimininkavusios verslo ir viešojo administravimo studentės Edita ir Indrė.

Kol vyresni broliai ir sesės „Vaikų universitete“ klausė rimtų paskaitų mokslo temomis, mažieji kartu su mamomis ir tėčiais žaidė stalo žaidimus, dėliojo dėliones, sprendė logines užduotis. „Kaip balzamuojamas žmogus? Kas yra faraonas? Kokia yra Lietuvos sotinė?“ – egzaminavo mažuosius studentės. Paprasčiausi atsakymai teikė nepaprasto džiaugsmo vaikams, nes ir jie jautėsi nemažai žinantys šioje mokslo šventėje.

„Mokysimės ekonomikos ir aiškinsimės, kodėl mama ir tėtis turi eiti į darbą‘, - pristatė KTU docentas Andrius Guzavičius. Mažieji studentai vos matėsi susėdę į didžiulės auditorijos suolus, tačiau A.Guzavičius prisipažino, kad stovėti prieš juos gerokai sunkiau negu prieš studentus. Pasak docento, jeigu vaikams nuobodu, jie pradeda šurmuliuoti. Jeigu pavyksta kažkuo ypač sudominti, jie taip pat pradeda bruzdėti ir dalytis įspūdžiais. „Reikia visada išlaikyti aukso vidurį“, - pastebėjo dėstytojas.

Jis iš patirties žino, kad iš mažųjų klausytojų galima sulaukti labai įdomių klausimų. „Mažiausieji domisi, kodėl negalima prispausdinti tiek pinigų, kad visiems užtektų, o vyresni pradeda diskutuoti apie fiskalinę politiką“ – pasakojo A.Guzavičius.

Prie aukštos įtampos laboratorijos doc. dr. Saulius Gudžius vos spėjo atsakinėti į lankytojų klausimus ir aiškinti, kas dedasi už grotuotos stiklo sienos. „Neišsigąskite. Bus garso, bet žaibas nebūna be garso“, - ramiai žiūrovus perspėjo dėstytojas.

Stebėdama žaibo iškrovas laboratorijoje, dešimtmetė Julija susirūpino, ar tik į ją niekas nešaudo, tačiau dėstytojas nuramino, kad aukštos įtampos laboratoriją stebėti saugu.

Vaikai išjudino tėvus

Į „Tyrėjų naktį“ iš Alytaus rajono Kumečių pagrindinės mokyklos atvažiavę mokiniai spėjo ir paskaitų paklausyti, ir laboratorijose bandymų pažiūrėti. „Tai pirma vaikų pažintis su mokslu iš arti. Pamatė čia tai, ko dar nebuvo matę“, - ne mažiau už vaikus džiaugėsi juos atlydėjusi mokytoja Ramutė Plytninkienė.

„Atvedėme vaikus į „Vaikų universiteto“ paskaitas. Jie ir mus iš namų išjudino‘, - plačiai šypsojosi kaunietė Lina Blažienė. Jis stebėjosi, kad šešerių ir devynerių metų sūnums „Tyrėjų naktyje“ viskas pasirodė labai įdomu. „Namuose Džiugas ir Gvidas tiek neklausinėja, apie mokslą nelabai kalbamės, o čia domėjosi viskuo. Gal profesoriai ir nelabai moka vaikiškai atsakinėti, bet vis tiek labai smagu“, - renginį gyrė L.Blažienė.

Fizikos dėsnius žmonėms pristatinėję studentai neslėpė, kad jiems patiems labai smagu tai daryti. „Aš tik šiemet pradėjau studijuoti, bet man čia viskas taip įdomu. Pažiūrėkite, kaip vakuume išsipučia balionai“, - kaip mat eksperimentus puolė demonstruoti I kurso fizikos studentė Agnė. Antrakursis Linas pastebėjo, kad kai kurie žmonės patys klausinėja, kaip atliekamas vienas ar kitas bandymas, tačiau daugiau tokių, kurie tik stebi. „Jeigu pastebime, kad žmonėms įdomu, bet jie nedrįsta klausti, patys pradedame pasakoti“, - įspūdžiais dalijosi studentai.

Tiems, kam mokslas mažiau rūpi, galėjo dalyvauti smiginio varžybose, išbandyti jėgas prie šaškių lentų, padainuoti karaokė ar apsimokyti žongliravimo su ugnimi.

Pažinti mokslo paslaptis kvietė ir Energetikos institutas Breslaujos gatvėje.

„Tyrėjų“ naktis jau šeštus metus organizuojama 27 Europos Sąjungos valstybėse. Vilniuje penktadienio vakarą su mokslu buvo galima artimiau susipažinti Vilniaus planetariume. Į magišką mokslo pasaulį vilniečius kvietė žinomas televizijos personažas Gustavas, Vilnaius universiteto dėstytojai ir studentai.


Šiame straipsnyje: Tyrėjų naktis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Raudondvario dvare pagerbti medikai
  Raudondvario dvare pagerbti medikai

  Ketvirtadienį Raudondvario dvare paminėta Medicinos darbuotojų diena. Renginys surengtas menų inkubatoriaus salėje, kur praėjusių metų rugsėjį vyko Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Sveikų regionų tinklo (SRT) pasitarimas. Kauno rajono savival...

  2
 • Kaunietė mergina prašo padėti alkstančiai močiutei
  Kaunietė mergina prašo padėti alkstančiai močiutei

  Itin jautriu įrašu savo socialinio tinklalapio "Facebook" paskyroje pasidalijo jauna kaunietė. Skatinimas padėti vargstančiai senjorei akimirksniu sulaukė didelio dėmesio. ...

  10
 • Pilietiškas jaunimas gėdino Kauno vairuotojus
  Pilietiškas jaunimas gėdino Kauno vairuotojus

  Nors lyja lietus ir norisi nesušlapti, neįgaliojo vietoje automobilio bet kas palikti negali. Su tokia nuostata pilietiškas jaunimas gėdino Kauno vairuotojus, kurie užėmė neįgaliųjų vietas, nors čia statyti automobilio neturėjo teisės....

  5
 • Pradėtos L. Anužienės atleidimo procedūros
  Pradėtos L. Anužienės atleidimo procedūros

  Penktadienį posėdžiavę Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro dalininkai pradėjo centro vadovės Laimutės Anužienės atleidimo procedūras, sako Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Mokymosi visą gyvenimą departamento direktorius S...

  8
 • Kaune vyks didžiausias dizaino festivalis Lietuvoje
  Kaune vyks didžiausias dizaino festivalis Lietuvoje

  Artėjančią savaitę, gegužės 1-7 dienomis, Kaune vyks šeštą kartą rengiamas festivalis „Dizaino savaitė 2017“. Viename iš tarpukario modernizmo architektūros perlų – „Pieno centro“ rūmuose&ldqu...

 • V. Adamkus: džiaugiuosi, kad biblioteka tapo traukos centru Kaune
  V. Adamkus: džiaugiuosi, kad biblioteka tapo traukos centru Kaune

  Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, įsikūręs tarpukario Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pastate Kaune (S. Daukanto g. 25), balandžio 29 dieną minės vienerių metų sukaktį. Pats prezidentas teigia esąs maloniai nustebintas, kad bibl...

  1
 • Kuo nustebins „Mokslo sala“?
  Kuo nustebins „Mokslo sala“?

  Praėjusį ketvirtadienį iš penkių senojo žemyno valstybių atvykę profesionalai padėjo stiprius pamatus Kaune planuojamo mokslo populiarinimo centro koncepcijos sukūrimui. Intensyvią sesiją Kaune surengę mokslo centrų ekspertai galutinius sav...

  5
 • VDU rengiasi atverti R. Sakadolskio medijų laboratoriją
  VDU rengiasi atverti R. Sakadolskio medijų laboratoriją

  Gegužės 3 d. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23, 1 a.) vyks oficialus Lietuvos ir JAV žurnalisto, VDU lektoriaus Romo Sakadolskio medijų laboratorijos atidarymas. ...

 • Kauniečius slegia rekordinis šildymo sezonas
  Kauniečius slegia rekordinis šildymo sezonas

  Beveik septynis mėnesius Kaune trunkančio šildymo sezono pabaigos dar nematyti. Šis šildymo sezonas jau muša rekordus. ...

  12
 • „Kauno autobusai“ baiminasi liūdniausio scenarijaus
  „Kauno autobusai“ baiminasi liūdniausio scenarijaus

  Kol Seimas neapsisprendė, kaip pasielgti su Prezidentės vetuotomis įstatymo pataisomis dėl vidaus sandorių, "Kauno autobusuose" tvyro įtampa. Savivaldybės bendrovė baiminasi liūdniausio scenarijaus. ...

  40
Daugiau straipsnių