„Tyrėjų naktis“: pačiupinėk žaibą, nutūpk mėnulyje, išrask spalvą

Paslaptingi mokslo išradimai, saldainius siūlantys robotai, cheminės reakcijos ar fizikos dėsniai penktadienio vakarą traukė mažus ir didelius į Kauno technologijos universiteto (KTU) rūmus Studentų gatvėje.

Nuo kompiuterio iki roboto

Studentai ir dėstytojai iki vėlyvo vakaro kvietė susipažinti su naujausiais išradimais, mokslininkų darbais ir mokslo įdomybėmis. Žmonių gausybė „Tyrėjų naktyje“ sakyte sakė, kad kauniečiams mokslo reikia kaip duonos.

„Stok, neskubėk. Dabar pasuk čia. Išjunk“, - azartiškai savo dukrai patarinėjo tėtis. Kompiuterio ekrane penktokė Gertrūda Otaitė bandė nutupdyti kosminį laivą ant mėnulio paviršiaus. Čia pat prie kito kompiuterio vyko eksperimentas, kokias spalvas ir atspalvius galima kurti skirtingai šviečiančiomis lempomis.

Vaikų rankyčių paliestas robotas šuniukas už tai atsidėkodavo vizgindamas uodegą. „Galima pamatyti vaikystėje neįgyvendintas svajones“, - stebėdamas, kaip vaikai gaudo saldainius dalijantį robotą šyptelėjo Renatas Šapoka. Su šeima į „Tyrėjų naktį“ atėjęs vyras džiaugėsi, kad vaikai čia gali ne tik pamatyti, bet ir patys daug ką išbandyti, pačiupinėti.

„Vaikams gal tai padės pasirinkti būrelius, o gal ir duos naudos ateityje renkantis studijas ar profesiją“, - kiek toliau bandė pažvelgti R.Šapoka. Jis pats mielai stebėjo studentų rodomas mokslo ir technikos įdomybes, prisiminė studijų laikus, nes studijavo KTU.

Žaibas į žiūrovus nešaudė

„Darome viską, kad vaikai linksmindamiesi mokytųsi. Kartais tai įmanoma“, - tikino mažiausiems renginio lankytojams skirtame „Vaikų kampelyje“ šeimininkavusios verslo ir viešojo administravimo studentės Edita ir Indrė.

Kol vyresni broliai ir sesės „Vaikų universitete“ klausė rimtų paskaitų mokslo temomis, mažieji kartu su mamomis ir tėčiais žaidė stalo žaidimus, dėliojo dėliones, sprendė logines užduotis. „Kaip balzamuojamas žmogus? Kas yra faraonas? Kokia yra Lietuvos sotinė?“ – egzaminavo mažuosius studentės. Paprasčiausi atsakymai teikė nepaprasto džiaugsmo vaikams, nes ir jie jautėsi nemažai žinantys šioje mokslo šventėje.

„Mokysimės ekonomikos ir aiškinsimės, kodėl mama ir tėtis turi eiti į darbą‘, - pristatė KTU docentas Andrius Guzavičius. Mažieji studentai vos matėsi susėdę į didžiulės auditorijos suolus, tačiau A.Guzavičius prisipažino, kad stovėti prieš juos gerokai sunkiau negu prieš studentus. Pasak docento, jeigu vaikams nuobodu, jie pradeda šurmuliuoti. Jeigu pavyksta kažkuo ypač sudominti, jie taip pat pradeda bruzdėti ir dalytis įspūdžiais. „Reikia visada išlaikyti aukso vidurį“, - pastebėjo dėstytojas.

Jis iš patirties žino, kad iš mažųjų klausytojų galima sulaukti labai įdomių klausimų. „Mažiausieji domisi, kodėl negalima prispausdinti tiek pinigų, kad visiems užtektų, o vyresni pradeda diskutuoti apie fiskalinę politiką“ – pasakojo A.Guzavičius.

Prie aukštos įtampos laboratorijos doc. dr. Saulius Gudžius vos spėjo atsakinėti į lankytojų klausimus ir aiškinti, kas dedasi už grotuotos stiklo sienos. „Neišsigąskite. Bus garso, bet žaibas nebūna be garso“, - ramiai žiūrovus perspėjo dėstytojas.

Stebėdama žaibo iškrovas laboratorijoje, dešimtmetė Julija susirūpino, ar tik į ją niekas nešaudo, tačiau dėstytojas nuramino, kad aukštos įtampos laboratoriją stebėti saugu.

Vaikai išjudino tėvus

Į „Tyrėjų naktį“ iš Alytaus rajono Kumečių pagrindinės mokyklos atvažiavę mokiniai spėjo ir paskaitų paklausyti, ir laboratorijose bandymų pažiūrėti. „Tai pirma vaikų pažintis su mokslu iš arti. Pamatė čia tai, ko dar nebuvo matę“, - ne mažiau už vaikus džiaugėsi juos atlydėjusi mokytoja Ramutė Plytninkienė.

„Atvedėme vaikus į „Vaikų universiteto“ paskaitas. Jie ir mus iš namų išjudino‘, - plačiai šypsojosi kaunietė Lina Blažienė. Jis stebėjosi, kad šešerių ir devynerių metų sūnums „Tyrėjų naktyje“ viskas pasirodė labai įdomu. „Namuose Džiugas ir Gvidas tiek neklausinėja, apie mokslą nelabai kalbamės, o čia domėjosi viskuo. Gal profesoriai ir nelabai moka vaikiškai atsakinėti, bet vis tiek labai smagu“, - renginį gyrė L.Blažienė.

Fizikos dėsnius žmonėms pristatinėję studentai neslėpė, kad jiems patiems labai smagu tai daryti. „Aš tik šiemet pradėjau studijuoti, bet man čia viskas taip įdomu. Pažiūrėkite, kaip vakuume išsipučia balionai“, - kaip mat eksperimentus puolė demonstruoti I kurso fizikos studentė Agnė. Antrakursis Linas pastebėjo, kad kai kurie žmonės patys klausinėja, kaip atliekamas vienas ar kitas bandymas, tačiau daugiau tokių, kurie tik stebi. „Jeigu pastebime, kad žmonėms įdomu, bet jie nedrįsta klausti, patys pradedame pasakoti“, - įspūdžiais dalijosi studentai.

Tiems, kam mokslas mažiau rūpi, galėjo dalyvauti smiginio varžybose, išbandyti jėgas prie šaškių lentų, padainuoti karaokė ar apsimokyti žongliravimo su ugnimi.

Pažinti mokslo paslaptis kvietė ir Energetikos institutas Breslaujos gatvėje.

„Tyrėjų“ naktis jau šeštus metus organizuojama 27 Europos Sąjungos valstybėse. Vilniuje penktadienio vakarą su mokslu buvo galima artimiau susipažinti Vilniaus planetariume. Į magišką mokslo pasaulį vilniečius kvietė žinomas televizijos personažas Gustavas, Vilnaius universiteto dėstytojai ir studentai.


Šiame straipsnyje: Tyrėjų naktis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių