Trys pagrindiniai kandidatai į Vilniaus mero postą negalės jo užimti?

Etikos sargai tvirtina, kad trys pagrindiniai kandidatai po savivaldos rinkimų užimti Vilniaus mero postą negali būti net eiliniais valdininkais. O sostinės vadovo kėdė jiems apskritai turi būti nepasiekiama.

Atsirūgo senos nuodėmės

Vilniaus socialdemokratų lyderis Romas Adomavičius, Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Gintautas Babravičius bei Tvarkos ir teisingumo partijos narys, europarlamentaras Juozas Imbrasas savo partijų rinkimų sąrašuose užims pirmas vietas.

Šie trys politikai viešai deklaruoja planus po rinkimų sėsti į mero kėdę. Tačiau tokioms jų užmačioms priešinasi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), mat visiems trims veikėjams skirtos nuobaudos esą draudžia dirbti valstybės tarnyboje.

Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas numato, kad tie, kurie supainiojo interesus ar kitaip pažeidė šį įstatymą "tarnybos santykiams pasibaigus bet kuriais pagrindais, trejus metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti priimami į valstybinę tarnybą". Įstatymas numato, kad ši norma galioja ir valstybės politikams.

Visų minėtų politikų atveju, treji metai nuo nusižengimo dar nepraėjo. VTEK pernai gruodį papurtė Vilniaus vicemerus G.Babravičių ir R.Adomavičių po to, kai jie tarnybiniu savivaldybės transportu išvažiavo iš mero Viliaus Navicko gimtadienio puotos.

G.Babravičiui skirta griežta nuobauda – nustatyta, kad jis pažeidė įstatymo nuostatas. R.Adomavičiui tik pagrūmota – VTEK nustatė, kad jo pasivažinėjimas buvo neetiškas. Tačiau Vilniaus socialdemokratų lyderis gavo dar vieną nuobaudą – nustatyta, kad jis pažeidė įstatymą VTEK laiku nepateikęs privačių interesų deklaracijos.

J.Imbrasą VTEK neigiamai įvertino 2008 m. lapkritį – nustatyta, kad tuometis Vilniaus meras neteisėtai naudojo valstybės lėšas politinei savireklamai.

Pagal įstatymą, nutrūkus Vilniaus vicemerų R.Adomavičiaus ir G.Babravičiaus įgaliojimams, jie valstybės tarnyboje neturi teisės dirbti iki 2012 m. gruodžio. Analogiškas draudimas J.Imbrasui galioja iki kitų metų lapkričio.

Gintautas Babravičius

Vadinasi, į kelionę aplink pasaulį išvažiuosiu greičiau negu planavau (juokiasi). Nieko sau... O man nesibaigė ta bausmė? Kažkas sakė, kad per metus turiu atkentėti už tuos 14 km, kuriuos nuvažiavau už mokesčių mokėtojų pinigus. Tai ką man dabar daryti? Šokti iš aštuoniolikto aukšto?

Esu suinteresuotas asmuo, ir jeigu iš mano lūpų nuskambės, kad tai, ką siūlo VTEK, yra neadekvatu, tai nebus labai įtikinama. Bet, mano galva, turi būti kažkokia sveiko proto riba. Įsėsti į automobilį ir nuo Turniškių nuvažiuoti iki Vilniaus miesto savivaldybės... net litais tai nepatektų į kažkokį nusikaltimą. Tikiuosi, kad šiuo atveju dominuos sveiko proto kriterijai. Dar priminsiu, kad tas nusižengimas nebuvo neigiamas, nebuvo išsisukinėjama. Kartais būna tokių buitinių aplinkybių, ir jos yra apmaudžios. Bet jeigu jos potencialiai iškreipia Lietuvos politinį gyvenimą, tai gal ir nėra visiškai adekvatu.

 

Juozas Imbrasas

Kaip sakoma, baimės akys didelės. O jeigu rimtai kalbėti, tai jeigu tas įstatymas kalba kitaip negu aukštesni įstatymai, reikia tiesiog sureguliuoti. Arba jį pataisyti, arba, jeigu jis labai geras, reikia reguliuoti anuos, aukštesnius. Bet man atrodo, kad atvirkščiai.

Ten juk kalba tik apie įdarbinimą valstybės tarnyboje, o čia rinkėjai įdarbina. Čia tą darbą suteikia rinkėjai. Yra visas parlamentas – tegul pamąsto. Tegul dviprasmybių nebelieka.

 

Romas Adomavičius

VTEK sprendimas labai diskutuotinas, nes mano deklaracija buvo pateikta, ir ji nesikeitė. Pateikinėti, kai nesikeičia, nereikia. Dar labai didelis klausimas, kuo čia viskas baigsis. Tai čia dėl manęs.

Bet jeigu apskritai, tai neturiu ką komentuoti. Yra atsakingos institucijos – kaip jos nuspręs, taip ir bus.

Daugiau skaitykite penktadienio dienraštyje „Vilniaus diena“NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių