Tėvai su vaikiškais karsteliais susirinko prie prokuratūrų (papildyta)

Trečiadienį 10 val. trijuose Lietuvos miestuose teisėsaugos persekiojamos šeimos priminė prokurorams jų atsakomybę.

Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose mamos ir tėčiai atnešė mažyčius karstelius prie Generalinės ir apygardų prokuratūrų bei Sodros.

Primins negimusius kūdikius

Vaikiški karsteliai primins tuos negimusius kūdikius, kurių neteko mamos, kai joms buvo pritaikyta ypač nuožmi tardymo taktika. Dar tai bus priminimas politikams, kad prokurorų akcija prieš šeimas su mažyčiais vaikais prasidėjo tada, kai pirmą kartą po Nepriklausomybės paskelbimo Statistikos departamentas fiksavo daugiau gimusių, nei mirusių Lietuvos piliečių. Dabar situacija „pasitaisė“ mirties naudai.

Persekiojami už tai, kad Seimo dosniu sprendimu Sodra paskyrė jiems motinystės pašalpas, ką tik gimusių vaikučių mamos nori pasakyti ne tik prokurorams, bet ir visuomenei: „Šiandien persekioja mus, o rytoj auka būsite jūs“.

Šešių vaikų mama ir gydytoja Aurima Dilienė sakė, kad persekiojamų šeimų sambūris neprašo visuomenės užuojautos: „Mes šitą absurdiškų kaltinimų kryžių nunešime iki galo, tačiau kas bus, jei rytoj pradės tokias pat būdais persekioti pensininką, kuris prieš pensiją dirba viršvalandžius arba baus neįgaliuosius, gaunančius pašalpas, bet dar vis rodančius gyvybės ženklus. O gal ir nedarbingumo pašalpa bus pretekstas pateikti įtarimą apie nusikaltimą“.

Protestuodamos prieš neva taupymui pasitelktą baudžiamąjį persekiojimą, prieš esą dvigubus teisingumo standartus tariamai neteisingai persekiojamos šeimos surengė piketą.

Įstatymų spragos

Situacija iš gyvenimiškos virto kriminaline 2008 metų sausio 1 dieną įsigaliojus ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimams. Pašalpos buvo skaičiuojamos už praeitą kalendorinį ketvirtį, buvusį prieš nėštumo ir gimdymo, tėvystės arba vaiko priežiūros atostogų pradžios mėnesį.

Vaikų besilaukiančios motinos suskubo pasinaudoti šia įstatymo pataisa, kad pagimdžiusios kūdikį ir nedirbdamos apsisaugotų nuo vargo. Nors įstatymą pakeitė Seimas, nusikaltėlėmis virto juo pasinaudojusios moterys. "Sodros" skyriai nagrinėja daugiau kaip tūkstantį atvejų, kai galbūt neteisėtai padidinus draudžiamąsias pajamas įgyta teisė į didesnes pašalpas.

Prieš pat Kalėdas Seimas papildė Baudžiamąjį kodeksą pataisa, jog už apgaule įgytą didelės vertės svetimą turtą galima bausti ne tik laisvės atėmimu iki 8 metų, bet ir bauda. Būtent šis straipsnis gali būti pritaikytas tėvams, nustačius, kad jų atlyginimas buvo padidintas dirbtinai siekiant gauti didesnes išmokas.

Kartu didelės vertės turtu pripažintas tas, kurio vertė viršija 800 MGL (104 tūkst. Lt), o ne ligšiolinę 250 MGL (32,5 tūkst. Lt) dydžio sumą.

Prezidentės veto

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pataisas vetavo, nes taip esą neadekvačiai švelninama atsakomybė ir sunkius nusikaltimus padariusiems asmenims. Ji pritarė Seimo nuostatai, jog įstatymus apėjusios jaunos mamos neturi išvengti atsakomybės, tik reikia numatyti ir švelnesnę bausmę.

Tačiau pataisas rengęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras pažadėjo siekti, kad veto būtų atmestas.

Antradienį protesto akcijos surengtos Vilniuje, Klaipėdoje bei Šiauliuose.

Žala "Sodrai" - pusė mln. litų

Pernai Lietuvoje dėl galimo sukčiavimo įgyjant teisę gauti didesnes "Sodros" motinystės ir tėvystės pašalpas pradėti 654 ikiteisminiai tyrimai. Generalinės prokuratūros teigimu, tai sudaro mažiau nei penktadalį visų tiriamų sukčiavimo atvejų.

"Įsivaizduokime įmonę, kuri ne tik kad neturi pelno, dirba nuostolingai, bet ir visai neturi pajamų. Visiems jos darbuotojams mokamas 800-1200 litų atlygis, o būsimai mamai - 5-7 tūkstančiai litų", - pranešime cituojamas generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.

Anot jo, nors įstatymai nedraudžia darbdaviams patinkantiems darbuotojams mokėti tokį atlyginimą, koks sulygstamas abiejų šalių sutarimu, tačiau, kita vertus, įstatymai įpareigoja tyrėjus būti įtarius.

Prokuratūros vadovas pabrėžė, kad pernai vaikus pagimdė per 24 tūkst. motinų, juos prižiūrėjo ir augino - dar antra tiek. Iš viso praėjusiais metais "Sodroje" registruoti 45 786 motinystės (tėvystės) išmokų gavėjai, o ikiteisminio tyrimo įstaigų dėmesio susilaukė tik 654 atvejai.

Praėjusiais metais teismams buvo perduotos 23 baudžiamosios bylos, kuriose pranešimai apie įtarimą apgaule įgijus teisę gauti didesnę motinystės (tėvystės) pašalpą pateikti 46 asmenims.

Praėjusių metų pirmojo pusmečio duomenimis, bendra šiomis nusikalstamomis veikomis padaryta žala "Sodros" biudžetui sudaro 546 tūkst. litų.

Žala, kurią "Sodros" biudžetas būtų patyręs, jei nusikalstamos veikos nebūtų atskleistos ir neteisėtos išmokos būtų išmokėtos, siektų beveik 1 mln. litų.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių