Teisme - lytį pakeitusio asmens laimėta byla

Dar vienas lytį pasikeitęs asmuo laimėjo bylą Vilniaus teisme.

Teismas įpareigojo sostinės savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyrių skubiai pakeisti gimimo akto įrašo duomenis, kad juose būtų nurodyta dabartinė pareiškėjo lytis ir pasirinkti pareiškėjo vardas bei pavardė.

Pareiškėjo J. skundas prieš Civilinės metrikacijos skyrių išnagrinėtas uždarame teismo posėdyje, antradienį pranešė Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas.

Šių metų spalį tas pats teismas išnagrinėjo analogišką bylą ir taip pat įpareigojo valstybines institucijas pakeisti civilinės būklės aktų įrašus dėl pareiškėjui A. atliktos lyties keitimo operacijos.

Pareiškėjas J. teismui nurodė, kad šiais metais užsienyje jam atlikta lyties pakeitimo operacija, todėl vardas, pavardė ir asmens kodo pirmasis skaičius, nustatantis lytį, neatitinka faktinių aplinkybių.

Pareiškėjas kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrių su prašymu pakeisti vardą ir pavardę, tačiau valdininkai prašymo netenkino ir nurodė, kad prašomas suteikti vardas ir pavardė neatitinka pareiškėjo lyties, kuri nurodyta Gyventojų registre ir pase, taip pat nurodė, kad nėra priimta teisės aktų, reglamentuojančių lyties pakeitimo klausimus.

Pareiškėjo nuomone, neatitinkantis tikrovės įrašas gimimo akto įraše ir asmens dokumentuose pažeidžia jo, kaip asmens, teises ir laisves, kurias saugo Europos žmogaus teisių konvencija. Pareiškėjui reikalingi specialūs vaistai, tačiau gydytojas atsisako juos skirti dėl to, kad dokumentuose nepakeista lytis. Dėl šios priežasties dokumentuose įrašas apie lytį turi būti skubiai keičiamas.

Teismas, tenkindamas J. skundą, nurodė, kad Civilinis kodeksas nustato, jog nesusituokęs pilnametis asmuo turi teisę medicininiu būdu pakeisti lytį, jei tai mediciniškai įmanoma. Vyriausybė buvo įpareigota parengti lyties pakeitimo tvarką ir sąlygas reglamentuojančio įstatymo projektą, tačiau iki šiol tai nepadaryta.

Teismas pripažino, kad egzistuoja teisės spraga dėl to, kad Seimas dėl savo neveiklumo nepriėmė pareiškėjo teisės keisti lytį realizuoti būtino teisės akto.

"Tačiau tai nereiškia, kad jeigu dėl to, kad įstatymų leidėjas nėra išleidęs teisės akto, kurį turėjo išleisti, toks asmuo negali ginti savo pažeistų teisių", - paskelbė teismas.

Atkreipęs dėmesį į tai, kad asmuo negali tinkamai naudotis gydymo paslaugomis ir gauti vaistų, teismas nurodė sprendimą vykdyti skubiai, taigi šiuo atveju pareiškėjui nereikės laukti 30 dienų, kol sprendimas įsiteisės.

Europos žmogaus teisių teismas Strasbūre prieš dvejus metus byloje L. prieš Lietuvą konstatavo, kad įstatymų leidybos spraga, susijusi su lyties pakeitimo operacija, sukuria pareiškėjui kankinančią nežinią dėl savo asmeninio gyvenimo ir dėl pripažinimo tikrosios jo tapatybės.

Tuomet Strasbūro nusprendė, kad Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje numatytą teisę į asmens privataus gyvenimo gerbimą.

Nepaisant šio sprendimo, Lietuva lyties pakeitimo tvarkos tinkamai nereglamentavo iki šiol.


Šiame straipsnyje: lytį pakeitęs asmuo

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių