Teatras „Utopia“ spektaklį „Dekalogas“ pristatys mokykloje

Režisieriaus Gintaro Varno ir jo jaunųjų aktorių teatras „Utopia“ dar kartą Lietuvos publikai primena savo credo „Neįmanoma paversti įmanoma!“ ir savo naujausią spektaklį „Dekalogas“ pradeda rodyti teatro žiūrovų kol kas neatrastoje vietoje – naujai atsivėrusiame, erdviame M.K.Čiurlionio Menų Mokyklos šokio teatre.

„Dekalogo“ premjera sutampa su naujojo teatro, publiką kviečiančio į vieną geriausių teatro salių Vilniaus mieste, atidarymo švente.

Tuo pačiu tai – tarytum manifestinis jaunųjų „Utopijos“ teatro aktorių priartėjimas prie savo kartos, kurį simboliškai išreiškia naujojo teatro vieta. Šokio teatras patenka į M.K.Čiurlionio Menų ir Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklų sudaromą trikampį. „Ši vieta, neabejojama, taps ne tik jaunimo traukos centru, bet ir teatro žiūrovų mėgiama vieta“, - sako teatro „Utopia“ atstovai.

Spektaklis „Dekalogas“ – sukurtas Dešimties Dievo įsakymų tema, tačiau tai nėra vien paraidžiui krikščionišką pasaulėjautą perteikiantis spektaklis.

„Kai Viktorija Kuodytė pernai pasiūlė studentams „Dekalogo“ temą, niekas net negalvojo apie spektaklį. Aktoriai kūrė situacijas, galvojo, kaip scenoje atskleisti tuos Dievo įsakymus „nedaryk to, taip nesielk“. Jie sukūrė galybę etiudų, tiesiogiai iliustruojančių Dekalogo tiesas. Vėliau, patys suprato, kad „Dekalogas“ yra visur: kiekviename žingsnyje, kiekvienoje gyvenimo situacijoje ir kartu – kiekvienoje pjesėje“, - apie spektaklio sukūrimo aplinkybes pasakoja režisierius G.Varnas.

Būtent šis jaunų aktorių kūrybiniame procese įvykęs atradimas, jog Dievo įsakymai nėra vien sausas, rašytinis moralinių normų rinkinys, o realiai ir įvairias pavidalais kiekviename žmogaus žingsnyje sutinkama gyvenimo praktika, nulėmė ypatingą spektaklio formą.

Scenografės Martos Vosiliūtės scenoje sukurtas vieno iš niūrių Vilniaus tarpuvarčių vaizdas, spektaklio personažus sutelkia į vieną erdvę – savotišką kiemą, kuriame pasakojamos skirtingų veikėjų istorijos. Jos – ne pasiskolintos iš literatūros kūrinių, o gimę iš jaunų aktorių patirties bei girdėtų jų pasakojimų.

Lapkričio mėnesio viduryje Vilniuje, Menų spaustuvėje, pasirodžiusi „Dekalogo“ premjera sulaukė didžiulio publikos – ypač studentų, aktorių bendraamžių – palankios reakcijos. Spektaklyje pristatomi skaudūs „Dekalogo“ veikėjų susidūrimai su prarasto Dievo apraiškomis, pateikiami su humoru ir sąmoju, pasitelkiant jauno žmogaus įžvalgas.

Aktorių veikėjai kalba šnekamąja kalba, neretai gatvės slengu: tačiau už „žemojo“ šnekamosios kalbos stiliaus slypinti poezija ir filosofinis lygmuo – lengvai atpažįstamas ir suprantamas dabartinei dvidešimtmečių kartai.

Jaunųjų aktorių spektaklis kurtas „prižiūrint“ režisieriui G.Varnui, kurio subtilų įsikišimą pastebi teatro kritikas Ridas Viskauskas: „G.Varnas nebūtų savimi, jei tokiai niūriai medžiagai be pradžioje minėtos ironijos nesuteiktų truputėlio lengvos mistikos ir poezijos. Turiu galvoje bomžiukų „Ryžo“ (M. Repšys) ir Zylės (E. Gudavičiūtė) scenas apleisto namo palėpėje. Jos vyksta scenos gilumoje, atskirtos nuo gyvenimo šiapus. Tiedu veikėjai užsiima beprotišku dalyku – mėgina saldainiais į paruoštus „spąstelius“ įvilioti... angelus“, - savaitraščiui „Literatūra ir menas“ sakė teatro kritikas.

Spektaklio dramaturgiją kūrė Audronis Liuga ir Gintaras Varnas, kostiumus – Jolanta Rimkutė, scenografiją – Marta Vosyliūtė, muziką parinko - Giedrius Puskunigis. Vaidina talentinga teatro „Utopia“ aštuoniukė: Ainis Storpirštis, Dovydas Stončius, Elzė Gudavičiūtė, Emilija Latėnaitė, Eglė Špokaitė, Marius Repšys, Vidas Bareikis, Vainius Sodeika.
 
Spektaklis bus rodomas gruodžio 27 ir 30 d. 19 val. M.K.Čiurlionio Menų Mokyklos šokio teatre.


Šiame straipsnyje: utopia,dekalogas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių