Tarptautinė Hanzos šventė: Kaunas kviečia ruoštis ir švęsti

Kailiais išklota viduramžių riterių palapinė ir galimybė bent akimirkai pačiam tapti pirkliu ar karžygiu, vaišingi smuklininkai, siūlantys ragauti kepto ir parūkyto lietuviško sūrio, užgerti jį alumi arba gira – taip šiemet Kaunas prisistato tarptautinėse Hanzos dienose Pernu mieste Estijoje.

Išskirtinis dėmesys

Beveik dvi valandas trukęs šventės atidarymas ketvirtadienio vakarą gerokai prailgo. Dalis žiūrovų po valandos pradėjo skirstytis.

Per atidarymą skambėjo daug estiško folkloro, peraugusio į roką, Pernu upėje plaukiojo laiveliai, velniai vandens dviračiais skrodė vandenį, o ant vandens įkurtoje scenoje vyko kažkoks veiksmas, tračiau jį buvo sunku suprasti. Visiems susirinkusiesiems buvo pasakojama Estijos istorija ir jos žmonių gyvenimo ypatumai, tačiau iš įvairių Europos miestų susirinkusios delegacijos svarstė, ar tarptautinės šventės atidarymo ceremonija yra tinkamas metas tai daryti.

"Šiemet mes ypatingi, nes 2011-aisiais tarptautinės Hanzos dienos vyks Kaune", – pastebėjo "Hanza Kaunas 2011" direktorius Darius Rumšas. Kad Kaunas Pernu yra išskirtinis, jautėsi nuo pirmųjų šventės akimirkų. Vos Kauno delegacijos iškilminga eisena pajudėjo į atidarymo vietą, kitų šalių atstovai šūksniais sveikino kauniečius, teigdami, kad kitais metais visi susitiks Kaune.

Į širdį – per skrandį

"Bus ir didžkukulių! Svečius kviesime ne tik jų ragauti, bet ir patarkuoti bulvių, nusunkti tarkius, o paskui patiems susilipdyti didžkukulį", – šypsojosi viešosios įstaigos "Hanza Kaunas 2011" meno vadovas Andrius Žiurauskas.

Šeštadienį tokiomis išdaigomis Kauno delegacija linksmino į specialiai surengtą Kauno priėmimą sukviestus naujųjų Hanzos miestų merus ir kitus delegacijų atstovus. Į šventę Pernu jų susirinko 79 Rusijos, Vokietijos, Estijos, Latvijos ir kitų Europos miestų, viduramžiais priklausiusių senajai Hanzos pirklių organizacijai ar palaikiusių prekybos santykius su šia sąjunga.

Į priėmimą besirenkančius svečius pasitiko keturi lietuviškas melodijas grojantys valtornininkai. Prie durų svečiai buvo netikėtai nustebinti ypatingos ceremonijos. Trys vaidilutės su vandens ąsočiu rankose ir lininiais austais rankšluosčiais mazgojo kiekvienam garbingam svečiui ar viešniai rankas. Kai kas išdrįso net veidą nusiprausti.

Priėmimą rengęs Kauno vicemeras Rimantas Mikaitis spaudė rankas ir kvietė artimai susipažinti su kulinariniu paveldu, lietuviškomis tradicijomis. „Deivė Gabija priėmė mūsų auką, galime švęsti!", – po pagoniškų apeigų paskelbė A.Žiurauskas. Senoviniais drabužiais apsirengęs A.Žiurauskas ne tik pats aukojo seniesiems lietuvių dievams, bėrė druską į aukure besiplaikstančią ugnį, bet kvietė kartu tai daryti naujųjų laikų Hanzos sąjungai vadovaujantį Liubeko merą Berndą Saxe, šiųmetės šventės šeimininką Pernu merą Romeką Kosenkranius ir R.Mikaitį.

Pasak A.Žiurausko, pagoniška tema pasirinkta neatsitiktinai. Šventė vyksta ypatingu laiku: ką tik atšvęstos Rasos, o birželio 29-ąją pagal senąsias lietuvių tradicijas švenčiama Perkūno šventė.

Vilioja atvykti

Didžiulėje palapinėje įsikūrusi Kauno delegacija tiek estus, tiek svečius iš kitų valstybių kvietė įsijausti į viduramžių dvasią, persirengti to laiko drabužiais ir įsiamžinti nuotraukoje. "Tai nieko nekainuoja", – gyrė siūlomą paslaugą A.Žiurauskas.

Čia pat svečiai galėjo angliškai, vokiškai ir rusiškai daugiau sužinoti apie Kauną, nes palapinėje įrengta fotoateljė atliko ir turizmo informacijos centro funkciją. Buvo dalijami informaciniai leidiniai, kaip atvykti į Kauną, kur mieste apsistoti ir ką veikti. Prekybininkai domėjosi, kaip įmanoma sudalyvauti kitąmet vyksiančioje šventėje Kaune su savo dirbiniais.

Patraukli buvo ir dar viena kauniečių siūloma pramoga – specialios šventės monetos, kurias čia pat kaldino kalvis. Vienoje monetos pusėje įspaudžiamas "Hanza Kaunas 2011" ženklas, kitoje pusėje – Pernu šventės simbolika.

Kauno palapinę per keturias dienas trukusią šventę ne kartą aplankė pats Liubeko mero ir kiti aukščiausi organizacijos pareigūnai, kitų miestų delegacijos, į Pernu atvažiavę svečiai iš estijos ir kitų šalių.

Perėmė šventės vėliavą

Ne pirmus metus tarptautinėse Hanzos šventėse rengiami ekonomikos forumai. Šiemet Pernu pasirinko temą "Hanza+turizmas=Hanza turizmas?“, nes šis miestas ir Estija tikrai turėjo kuo pasigirti. Turistų srautai čia tikrai pavydėtini.

Neabejojama, kad kitąmet gegužę į Kaune vyksiančią šventę atvyks apie kelis tūkstančius šventės dalyvių ir svečių.

"Kol kas naujųjų laikų Hanzos sąjungos prezidentas Liubeko meras B.Saxe patenkintas mūsų pasirengimu kitąmet vyksiančiai šventei", – džiaugėsi D.Rumšas. Organizacijos vadovybė neabejoja, kad Kaunas puikiai pasirengs šventei ir pritrauks daugiau miestų delegacijų už Pernu. Tuo buvo galima įsitikinti stebint Hanos sąjungau priklausančių miestų delegatų posėdį, kuriam šventę ir jos koncepciją pristatė A.Žiurauskas. Panašų pranešimą jis skaitė pranešimą ir Hanzos judėjime dalyvaujančių menininkų posėdyje.

"Kitąmet prie Kauno pilies bus skirta vieta menininkų parodai po atviru dangumi. Kviečiame, kad jie atvyktų dvi savaites prieš šventę, dalyvautų plenere, o paskui eksponuotų savo darbus", – pasakojo šventės Kaune meno vadovas.

Be rimtų posėdžių, Pernu tarptautinėje Hanzos miestų šventėje vyko nemažai koncertų, kultūrinių renginių. Sennųjų amatų kaimelis buvo gan kuklus, tačiau sulaukė ypatingo dėmesio. Akį džiugino tai, kad estai mielai leid viską išbandyti vaikams ir nebandė nuo jų atsitverti.

Hanzos sąjungos miestai prisistatė savo palapinėse. Sekmadienį Pernu meras R.Kosenkranius, Estijos kultūros ministrė Laine Jänes ir Liubeko meras B.Saxe šventės vėliavą iškilmingai perdavė Kauno delegacijos vadovui vicemerui R.Mikaičiui. Taip oficialiai užbaigta šventė Pernu, o Kaunas jau tapo 2011-ųjų šventės šeimininku.

Į šį renginį nuo scenos pakvietė ne tik R.Mikaitis, bet ir patys estai bei Liubeko meras.

„Pasistengsime, kad būtų dar geriau!“ – tvirtai pasiryžęs D.Rumšas ir visa komanda, kuri jau intensyviai ruošiasi tarptautiniam renginiu. Šventės globėja – Prezidentė Dalia Grybauskaitė.


Šiame straipsnyje: Hanzos šventėhanza dienos

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • E. Stancikas: gerbiantis kitą, nesmurtauja
  E. Stancikas: gerbiantis kitą, nesmurtauja

  „Kauno vyrai už visuomenę be smurto!“ Kauno apskrities vyrų krizių centro organizuota visuomenės sąmoningumo didinimo akcija tęsiasi ir dar vieno pilietiško vyro interviu. Aktorius ir kultūros vadybininkas – taip save pristato ...

  1
 • Kauniečius šildė maltiečių sriuba
  Kauniečius šildė maltiečių sriuba

  Kalėdinio miestelio atidarymo šventės sūkuryje atsirado vietos atjautai. Jau 10 metų vykstanti akcija „Maltiečių sriuba“ abejingų nepalieka. Skelbiama, kad šiemetinėje akcijoje siekiama surinkti 250 tūkst. eurų. ...

 • Įsisuka kalėdinė karuselė Rotušės aikštėje
  Įsisuka kalėdinė karuselė Rotušės aikštėje

  Šeštadienį paskelbtas oficialus kalėdinio miestelio Rotušės aikštėje atidarymas. ...

 • Stiprybei negalios paliestųjų – socialinė akcija
  Stiprybei negalios paliestųjų – socialinė akcija

  Minint tarptautinę žmonių su negalia dieną, gruodžio 3-iąją, kauniečiai Rotušės aikštėje įgyvendino iniciatyvą „Aš ir tu – tai mes!“. ...

  2
 • „Megos“ atidarymas – lyg mažos Kalėdos
  „Megos“ atidarymas – lyg mažos Kalėdos

  Po metus trukusių plėtros darbų, tapusi didžiausiu prekybos ir laisvalaikio centru Vidurio Lietuvoje, „Mega“ lankytojus pasitiko dovanomis, žaidimais, koncertais. ...

  15
 • A. Palionis: turi užaugti karta, nepatyrusi smurto
  A. Palionis: turi užaugti karta, nepatyrusi smurto

  Andrius Palionis, aktyvus kaunietis, Kauno miesto savivaldybės tarybos narys ir visuomeninės organizacijos „Vieningas Kaunas“ direktorius taip pat prisijungė prie visuomenės sąmoningumo didinimo akcijos „Kauno vyrai už visuomenę be smu...

  13
 • Gyvenimą žydams dovanoję lietuviai
  Gyvenimą žydams dovanoję lietuviai

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė šiemet apdovanojo 46 piliečius Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, vokiečių okupacijos metais gelbėjusius žydus. Tik du jų gelbėtojai sulaukė šių dienų, o kitų apdovanojimus atsiėmė jų vaikai. Tarp ...

  4
 • Apreiškimo Švč. Dievo Motinai katedra: pradžių pradžia
  Apreiškimo Švč. Dievo Motinai katedra: pradžių pradžia

  Šiandien Ramybės parko pietinėje dalyje, šalia Kristaus Prisikėlimo cerkvės, stovi Apreiškimo Švč.Dievo Motinai katedra. Jos istorija siekia XX a. ketvirtąjį dešimtmetį: šventovė pašventinta ir atidaryt...

 • Studentai prisidėjo prie iniciatyvos budėti pėsčiųjų perėjose
  Studentai prisidėjo prie iniciatyvos budėti pėsčiųjų perėjose

  Siekiant prisidėti prie vaikų saugumo keliuose, visą šią savaitę Kauno technikos kolegijos studentai rytais, pusvalandį prieš pasidedant pamokoms, budėjo prie ugdymo įstaigos mokyklos-darželio „Rūtelė“ esančios pėsčiųj...

  2
 • Rakto į sėkmę ieškotų tradicijų ir inovacijų dermėje
  Rakto į sėkmę ieškotų tradicijų ir inovacijų dermėje

  Teatro režisierius, aktorius ir pedagogas Gytis Padegimas įsitikinęs, kad Kaune tradicijos puikiai dera su naujovėmis, ir dėl to miestas gali būti įdomus labai plačiam žmonių ratui. Pokalbis su projekto „Kaun...

  1
Daugiau straipsnių