„Tamiflu“: tiesiog vaistas ar virusui pritaikytas produktas?

Vaistus nuo gripo viruso sukūrė anksčiau nei dantis iššiepęs pasirodė pats kiaulių gripas. Šis gandas viešojoje erdvėje sukėlė diskusijų laviną esą tie patys farmacininkai kuria ir virusus, ir vaistus nuo jo.

Vaistų nerasi su žiburiu

Panašu, kad įvairiais būdais skleidžiama panika dėl pandeminio gripo pasiekė savo - vaistinės iššluotos, o vaistų ieškome lyg gyventume praėjusio amžiaus pradžioje. Kas turtingesnis, turi daugiau pažinčių - tam pasisekė.

Pasak „Eurovaistinės“ Komunikacijos vadybininkės Lauros Kalvelytės - Murinienės, ketvirtadienį bendrovės vaistinėse „Tamiflu“ jau buvo galima rasti. Vaisto trūkumą „Eurovaistinės“ pajuto praėjusios savaitės viduryje. Trečiadienį 241 šiam tinklui priklausančiai vaistinei buvo paskirstyta 1 tūkst. „Tamiflu“ pakuočių.

„Vienai vaistinei atiteko vidutiniškai po 4 pakuotes. Didžiosios vaistinės gavo daugiau pakuočių, mažosios - mažiau. Vaistus perkame tiesiai iš gamintojo. Pastebime, kad „Tamiflu“ poreikis nesumažėjęs, todėl stengiamės pasirūpinti vaisto atsargomis“, - aiškino „Eurovaistinės“ atstovė.

Paklausta dėl nemažos „Tamiflu“ kainos, L.Kalvelytė - Murinienė atrėmė, kad prekybinis vaistui taikomas antkainis nėra didelis.

„Mes jokiu būdu nepiktnaudžiaujame padėtimi ir dirbtinai vaisto dėl išaugusios jo paklausos nebranginame. Anksčiau iš gamintojo pirkome pakuotę už 80-90 litų, mūsų antkainis siekia 11-15 procentų, dar prisideda 21 procento PVM, todėl ir išeina tokia galutinė kaina“, - tvirtino vaistinių tinklo atstovė.

Iš pradžių vaistas nuo gripo kainavo 128 litus. Šiuo metu "Eurovaistinėse" pakuotė "Tamiflu" kainuoja 104,27 lito.

"Camelia" vaistinių tinklas nuo spalio 1 iki lapkričio 25 dienos pardavė 2,5 tūkst. vaisto pakuočių.

Pasak bendrovės "Nemuno vaistinė", valdančios "Camelia" vaistines, generalinės direktorės Aušros Budrikienės, ne visose tinklo vaistinėse galima gauti "Tamiflu".

"Kadangi šių vaistų tiekimas į rinką nėra pastovus, ir vaistai greitai išperkami, ne visuomet ir ne visose mūsų vaistinėse jų galima įsigyti. Penktadienį planuojame gauti naują šių medikamentų siuntą ir stengsimės, kad šeštadienį šių vaistų būtų galima rasti visose vaistinėse", - žadėjo A.Budrikienė.

"Camelia" vaistinėse "Tamiflu" suspensija su nuolaidų kortele kainuoja apie 108 Lt, "Tamiflu" kapsulės - apie 110 Lt.

Biologinis ginklas?

Rusijos žiniasklaida drąsiai pliekia Vakarų farmacijos gigantus esą šie sukūrė tobulą biologinį ginklą - virusą. Viešojoje erdvėje vis drąsiau diskutuojama, kad veiksmo filmų apie neaiškios kilmės virusus, išžudančius didžiąją dalį žmonijos, švelnesnis scenarijaus variantas kartojasi ir realiame pasaulyje.

Interneto vartotojams kyla klausimas, kodėl apie tai, kad kiaulių gripo virusas pasklis po visą pasaulį, buvo žinoma dar 2006 metais. Kodėl, kai šiuo gripu, vėliau pavadintu A (H1N1), dar niekas nesirgo, buvo sukurti keli vaistai jam gydyti? „Relenza“ ir „Tamiflu“ pavadinimus, ko gero, jau žino net vaikai.

Keista ir tai, kaip farmacininkų pasiūlytas vaistas atitiko kiaulių gripo viruso tipą ir potipį. Infektologai neleis sumeluoti - gripo virusas linkęs mutuoti, todėl iš anksto žinoti jo tipą - beveik neįmanoma.

40 metų infektologijoje dirbantis kaunietis profesorius Alvydas Laiškonis linkęs nedramatizuoti situacijos ir spekuliacijas biologinio ginklo klausimais vertina atsargiai: „Sukurti naują gripo virusą - be galo didžiulis darbas. Reikia milijoninių investicijų, o vakcina ir vaistai nuo viruso tikrai neatpirks to“, - įsitikinęs infektologas.

Anot jo, Vakarų valstybės yra pasirašiusios Paryžiaus konvenciją, kurioje pažymima, kad niekas neturi teisės kurti biologinį ginklą. „Nemanau, kad kuri nors farmacijos kompanija norės rizikuoti savo reputacija ir skubiai pasididinti pelną, kurdama virusus“, - tvirtino A.Laiškonis.

Jis pridūrė, kad tokias kalbas esą virusą kažkas sukūrė specialiai, siekdamas gero uždarbio, paskatino nemaža „Tamiflu“ ir „Relenza“ kaina.

Pirma vaistas - paskui virusas

A.Laiškonis pasakojo, kad paprastai vaistai kuriami 10-15 metų. „Visiems farmacininkams svarbiausia - sustabdyti viruso dauginimąsi. Koks bebus gripo virusas - jis turi tą patį veikimo mechanizmą. Į kūną jis patenka per nosies gleivinę. Todėl ir kuriami plataus spektro vaistai, kurie gali stabdyti įvairius virusus. Juk ir „Tamiflu“ buvo kuriamas ne specialiai kiaulių gripui, o apskritai gripui stabdyti. Preparatas skiriamas ir sezoniniam gripui gydyti“, - tvirtina infektologas.

Jis priduria, kad po kelių metų atslinkus kitam virusui, „Tamiflu“ tiks ir jam gydyti.

Farmacijos pramonės įmonių asociacijos prezidentas Albertas Bertulis gynėsi, teigdamas, kad kurti virusus farmacijos kompanijoms būtų tiesiog neetiška.

„Neslėpsiu - kiaulių gripas ir vaistų poreikis padidins vaistinių pelnus, tačiau čia gi ne kokia marketinginė akcija, siekiant pelno naudotis situacija. Vaistinės stengiasi, kad vaistų netrūktų. Niekas gi neplanavo, kad vaistų trūks, o rezervai nebuvo kaupiami“, - tvirtino A.Bertulis.

Vaistus perka net sveiki

Įsisiūbavus gripo epidemijai, kasdien į Kauno medicinos universiteto klinikas ir II-ąją klinikinę ligoninę kreipiasi apie 100 kauniečių, kurie pajuto gripo simptomus. Maždaug pusei pacientų nustatomas gripas. Patys farmacininkai neneigia, kad vaistų nuperkama daugiau nei yra pačių sergančiųjų.

Naujienų agentūra „Reuters“ spalio viduryje rašė, kad „Tamiflu“ gaminanti Šveicarijos kompanija „Roche“ paskelbė, jog trečiąjį metų ketvirtį dėl išaugusio „Tamiflu“ poreikio, kompanijos pardavimai padidėjo 10 procentų. Šveicarai jau dabar prognozuoja, kad kitąmet šios farmacijos kompanijos pelnas turėtų būti didesnis nei 2009 metais.

Ir nedarbas, ir gripas

Bedarbis 27-erių kaunietis Arūnas prieš kelias dienas pasijuto blogai - skaudėjo galvą, pykino, pradėjo kilti temperatūra. Kol jaunas vyras susirengė į Kauno klinikų priimamąjį, jo temperatūra jau buvo pakilusi iki 39 laipsnių.

„Priimamajame dar buvo gausybė žmonių, šiaip ne taip gydytojas mane priėmė, peršvietė plaučius, rado kažkokių dėmių, išrašė antibiotikų ir dar vaistų nuo gripo. Tačiau į ligoninę neguldė. Deja, šeimoje situacija tokia, kad daugiau kaip 120 litų vaistams neturėjau - darbą praradau prieš gerą pusmetį, o naujo rasti nesiseka. Negana to, kad krizė, tai dar ir tas gripas prisikabino“, - piktinosi laišką atsiuntęs portalo skaitytojas.

Jam pasisekė - jis turėjo gerų draugų, kurie nupirko „Relenza“ vaistų. „Keista, tačiau įkvėpęs vaistų, gerai pasijutau jau po kelių valandų. Atrodo, kad vaistą kūrę farmacininkai žinojo, kokio tipo bus virusas ir kaip jį sudoroti“, - stebėjosi kaunietis.

Uždarytos beveik visos mokyklos

Dėl gripo epidemijos viena po kitos pradėjo užsidarinėti Kauno pradinės ir vidurinės mokyklos. Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis, ketvirtadienį pamokų nebuvo 67-iose miesto mokyklose, iš viso jų - 79.

Vaikų lopšeliai-darželiai kol kas dirba visi. Kai kuriuose dėl sumažėjusio lankomumo apjungtos grupės.

Kas yra „Tamiflu“?

„Tamiflu“ - tai vaistinis preparatas, kurio sudėtyje yra veikliosios medžiagos oseltamiviro.

Vaistas skirtas suaugusiems ir vaikams gripui gydyti arba gripo profilaktikai:

2002 m. birželio 20 d. Europos Komisija bendrovei „Roche Registration Limited“ suteikė visoje Europos Sąjungoje galiojančią „Tamiflu“ rinkodaros teisę. Rinkodaros teisė atnaujinta 2007 m. birželio 20 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių