Suklestėjo nelegalūs turgeliai (papildyta)

Miegamųjų rajonų gyventojai vis dažniau apsiperka ne tik artimiausioje parduotuvėje, bet ir šalia jos susiformavusiame nelegaliame turgelyje. Pirkėjai sako, kad čia pigiau, o ir produktai šviežesni.

Bijo tik policijos

Greta "Iki" parduotuvės prie Čečėnijos aikštės veikia ne tik legalus turgus su stoginėmis ir šaldikliais. Čia pat, greta mokesčius mokančių prekybininkų, savo vietą  rado ir vadinamieji nelegalai. Savame darže užaugintais krapais ir svogūnais prekiaujančios močiutės, miškus iššukavęs jaunimas su uogų krepšiais, apsukrūs vyrukai, siūlantys netikras "Gucci" ir "Versace" rankines bei basutes už kelias dešimtis litų.

Tokios apsipirkimo vietos tapo itin populiarios sunkmečiu, kai parduotuvių nustatytos kainos tapo įkandamos ne visiems kauniečiams.

"Sėdime, prekiaujame, kol neateis policija ir visų neišvaikys, – atsiduso nelegali prekybininkė Genovaitė. – Rūpinuosi ne tik prekę įsiūlyti, bet ir nuolat turiu žvalgytis, ar iš už kampo neišnirs policininkai."

Kalniečių gyventoja Genovaitė prie parduotuvės prekiauja mėlynėmis. Per sezoną pavyksta uždirbti apie 500 litų, iš kurių iki žiemos neišleidžiamas nė centas – visi pinigai taupomi mokesčiams už šildymą sumokėti.

"Ne iš gero gyvenimo čia atsiradau, nebeturėjau išeities, kaupėsi skolos, teko ieškoti sprendimo", – priežastį nurodė pensininkė Genovaitė.

Jai, kaip ir šalia jos sutūpusiems kitiems nelegaliems prekybininkams, ne kartą yra tekę mokėti 50 litų baudą, tačiau dažniau jos pavyksta išvengti.

"Pirmasis pamatęs sušunka, kad ateina policija, visas prekes paliekame ir bėgame kaip šuniukai", – kaip apie linksmą nuotykį šypsodamasi pasakojo Genovaitė.

Perka nuolatiniai klientai

Du ūkininkai – Roma Urbonienė iš Kėdainių rajono ir Vilmantas Liutkus iš Jonavos rajono – agurkais ir pomidorais čia prekiauja legaliai. Jie dalijasi mėnesinį 100 litų mokestį perpus ir ant vieno prekystalio sudeda dviejuose skirtinguose ūkiuose užaugintas daržoves.

"Vienam tokį mokestį mokėti brangoka, bet kai kartu mokame, galima ir uždirbti", – kraudama agurkus į maišelį išrankiai pirkėjai kalbėjo R.Urbonienė.

Šiomis dienomis klientų daržovių prekiautojams netrūksta, nes, pavyzdžiui, agurkus jie siūlo po 2,5 lito. Daugelyje parduotuvių žalumynai kainuoja brangiau.

"Užjaučiu tuos, kurie ryte ateina kuo anksčiau, kad užsiimtų vietą. Išsipirkę šį plotelį galime būti ramūs, kad niekas neužims", – didžiavosi V.Liutkus. Jis sako, kad nelegaliai prekiaujant patiriama daug streso, juolab kad tikrintojai ateina kiekvieną savaitę, sukeldami turgelyje didelę sumaištį.

R.Urbonienė ir V.Liutkus daugelį savo pirkėjų pažįsta, nes Kalniečių ir Eigulių mikrorajonų gyventojai čia apsiperka nuolat.

Prekybininkų teigimu, šiomis dienomis itin paklausūs žirniai, svogūnai, kopūstai, česnakai ir visos kitos ekologiškai užaugintos daržovės.

Vilioja šviežumas ir kaina

Kasdien į šią turgavietę ateinanti pensininkė Genovaitė Vandienė parduotuvėse perka tik tai, ko negali rasti prie jos.

"Šiandien įsigijau kiaušinių, baltos duonos, – praskleidusi pintinę kalbėjo G.Vandienė. – Dar turiu litą kitą ir daržovėms."

Paklausta, kodėl lankosi turgelyje, moteris pasiūlė apsidairyti ir retoriškai klausė, ar gali būti geresnė aplinka apsipirkti?

"Parduotuvės lentynose visos prekės suneštos iš sandėlio, kuriame nežinia kiek laiko pratūnojo, o čia viskas šviežia, dar šįryt nuskinta. Galima atidžiau apžiūrėti prekes, išsirinkti geriausiai tinkančią. Parduotuvėse man per tamsu ir nepatogiai sudėtos prekės", – kalbėjo G.Vandienė.

Daugiausia pirkėjų į turgelį ateina rytais, todėl prekybininkai skuba išdėlioti prekes 7 val. ryte. Paprastai prekiaujama iki vidurdienio, jeigu yra klientų, pardavėjai neišsiskirsto ir iki 15 val.

Uždirba tik duonai

Sukilėlių pr. gyventoja Regina Agurkienė pabunda anksčiau nei kiti šeimos nariai ir, susidėjusi prekes į savąjį golfą, traukia į turgelį.

"Vargstu, prekiauju, bet šiemet nelabai gerai sekasi, – skundėsi R.Agurkienė. – Žmonės tikriausiai pinigų neturi arba patys prisiuogauja." Moteris siūlo pirkti mėlynių, voveraičių, kurių miškuose pririnko jos vaikai ir anūkai.

V.Landsbergio gatvės gyventoja Ana Ževžekovienė į turgelį atneša tai, ką užaugina savo kukliame darže.

Ant nedidelio prekystalio tvarkingai išdėliojusi salotas, krapus, rūgštynes ir petražoles moteris laukia šeimininkių, kurias galėtų sudominti šie žalumynai.

"Jeigu būna vietos, pasistatau staliuką ir prekiauju. Kartais tenka įsikurti nelabai patogioje vietoje. Policijos nebijau. Čia tik keletą litų teuždirbu, ką iš manęs atims?" – kalbėjo A.Ževžekovienė.

Paklausūs pieno produktai

Tris kartus per savaitę prie Čečėnijos aikštės atvažiuoja ir ūkininko Jurgio Pažėros specialus autobusiukas, kuriame įrengti keli šaldikliai. Juose pirkėjų laukia į plastikinius butelius supiltas pienas, suslėgta varškė ir grietinės indeliai.

"Parduodame viską, – trynė rankas ūkininko sūnus Žydrūnas. – Mūsų pienas grynas, neapdirbtas, nusistovi gera dalis grietinės, todėl ir perka žmonės."

Kita priežastis – produktai kainuoja gerokai pigiau negu parduotuvėje. Už litrą pieno prašoma 1,7 lito, o puslitris grietinės kainuoja 5 litus.

Pažėroms konkurenciją šioje aikštelėje kartais sudaro Žemės ūkio akademijos mokomojo ūkio darbuotojai, kauniečiams taip pat siūlantys kokybiškų ir pigių pieno produktų.

"Turime 50 karvių, visas atidžiai prižiūrime, stengiamės gaminti gerą produktą, – kalbėjo Ž.Pažėra. – Tėvai ėmėsi šios veiklos, kai aš buvau dar vaikas, ir niekada neatsisakė ūkio."

Kamuoja baimė įkliūti

Nelegali prekyvietė susiformavo ir prie "Girstupio" prekybos centro. Automobilių stovėjimo aikštelėje prie prekių vežimėliams skirtos stoginės kasdien galima pastebėti nuo vieno iki keliolikos nelegalių prekybininkų.

"Nefotografuokite, nerašykite, nes manęs ir taip jau trys teismai laukia, geriau pirkite marškinėlius arba basutes, paremkite", – kalbėjo jaunas vyras, ant aikštelės grindinio išrikiavęs moteriškų batelių poras ir drabužius.

Netrukus prie žurnalistų prisistatė ir jo bendras, atokesnėje aikštelės vietoje stebėjęs aplinką bei vidutinio amžiaus čigonė. Įtarius žvilgsnius įrėmę nelegalūs prekybininkai reikalavo palikti juos ramybėje.

"Galvojate, kad iš gero gyvenimo kepame saulėje ir maldaujame žmonių ką nors nupirkti? Gal geriau būtų, jeigu eitume vogti? Jeigu negalime išgyventi, bandome kažkaip suktis", – kalbėjo Marija prisistačiusi moteris.

Į nelegalią prekyvietę ji atnešė sodo gėlių, serbentų, svogūnų laiškų ir krapų. Tikisi, kad pavyks uždirbti bent kelias dešimtis litų.


Šiame straipsnyje: nelegali prekyba

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių