Studijuojantys Amerikos lietuviai praktikuotis grįžta į Lietuvą

Pasisemti praktinės patirties į Lietuvą jau atkeliavo įvairių specialybių studentai: menų, medicinos, ekonomikos ir kitų sričių būsimi specialistai. Jiems teks dirbti 8 savaites Vilniuje ir Kaune, įvairiose valstybinėse įstaigose ir nevyriausybinėse organizacijose, meno kolektyvuose bei ligoninėse.

Kaip teigė VDU projekto koordinatorė Vida Bagdanavičienė, projekto tikslas – nors trumpam grąžinti išeivijos jaunimą į Lietuvą, siekiama mainų su Amerikos ir Kanados universitetais. Kaip sekasi praktikuotis Lietuvoje, pasiteiravome pačių studentų.

Vienas jų – Linas Vaitkus. Vaikinas Klivlendo (JAV) universitete ketvirtus metus studijuoja meninę skulptūrą ir fotografiją. Antrą kartą praktiką Lietuvoje atliekantis Linas teigė, kad čia ji yra naudinga. „Lietuvoje studentų atliekami darbai gerokai skiriasi nuo tos, kurią atlikau Amerikoje. Čia daugiau popierizmo, lengviau pasiekti informaciją iš įvairių archyvų. Man patinka istorija, o čia jos galiu gauti tikrai daug. Labai norėčiau nuotraukose ar dokumentuose ką nors surasi apie savo gimines“, – su užsidegimu vylėsi Linas. Jis pabrėžė, kad atlikus praktiką Lietuvoje, lengviau gauti darbą Amerikoje, mat čia studentas įgyja daugiau patirties, sukaupia nemažai žinių apie archyvus. Šiuo metu Linas darbuojasi Lietuvių išeivijos institute, o vėliau žinias gilins Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

Paklaustas, ar po sėkmingos praktikos nekyla minčių grįžti į Lietuvą, vaikinas mįslingai nusišypso: „Kas žino, galbūt baigsiu studijas Amerikoje ir grįšiu į Lietuvą, nes Klivlende nelengva surasti gerą darbą. Be to, neatsisakyčiau vienoje iš Lietuvos aukštųjų mokyklų studijuoti magistrantūrą“, - apie ateitį svarstė studentas.

Studentė Daina Fischer viename Čikagos universitete studijuoja vokalą, ji – operos solistė. Šiuo metu Daina svarsto, kaip įgytus kreditus už atliktą praktiką Lietuvoje paversti į tuos, kuriuos užskaitytų jos universitetas. „Aukštoji mokykla gali atsižvelgti į Lietuvoje per vasarą įgytas žinias, bet gali to ir nepadaryti. Viskas priklausys nuo to, kaip įrodysi atliktos praktikos kokybę“, – teigė Daina.

Apie grįžimą į senelių gimtinę užsimena ir Daina: „Man patinka Lietuvoje, galbūt norėčiau čia grįžti, gyventi ir dirbti, nes lietuviai myli ir gerbia meną, muziką. Amerikoje viskas yra laikoma verslu, todėl dažnai pamirštamos pamatinės vertybės. Tuo tarpu Lietuvoje yra daugiau galimybių tapti operos soliste“, - tikino studentė.

Trečias kalbintas studentas – Andrius Novakas. Čikagoje, Ilinojaus universitete, penktakursis studijuoja muzikos vadybą. Šiuo metu praktiką atlieka Kauno valstybinėje filharmonijoje, kur groja su orkestru. Pasiteiravus, kaip vertina įgyjamą patirtį Lietuvoje, Andrius aiškina: „Lietuvoje yra daug daugiau laisvės, Amerikoje man sakydavo: tu tik sėdėk ir žiūrėk, nieko neliesk ir nedaryk. Kokia nauda iš tokios praktikos? Pusę dienos sėdėti ir žiūrėti yra tuščiai praleistas laikas, o Lietuvoje galiu groti su visais, todėl manau, kad atliksiu puikią praktiką“, - įsitikinęs studentas.

Stažuotojų programa veikia nuo 2005 metų. Šio projekto sumanytojai, JAV lietuvių bendrijos vykdomajai vicepirmininkei Birutei Bublienei kilo idėja pagilinti studentų profesinį žodyną. Deja, išeivijos studentų lietuvių kalba tėra šnekamoji. Pirmaisiais metais į Lietuvą atvyko vos keli studentai, šiais metais jų – per 50, o norą buvo pareiškę daugiau nei 150. 2010-aisiais Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) remia lietuvių išeivijos studentus, atvykstančius į Lietuvą atlikti profesinės praktikos.


Šiame straipsnyje: praktikaišeiviaistudentai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių