Stojančios statybos graso nuostoliais pirkėjams

Sąstingis nekilnojamojo turto rinkoje žada ne tik mažėjančias būsto kainas, pardavėjų siūlomas nuolaidas ir akcijas, bet ir stringančius gyvenamųjų namų statybų projektus. Pasigirdus kalboms apie stojančias gyvenamųjų namų statybas sostinėje, portalas vilniausdiena.lt domėjosi, kas laukia žmonių, jau nusipirkusių tokius butus.

Nors statybų šurmulys sostinėje akivaizdžiai rimsta, nė viena nekilnojamojo turto bendrovė portalui vilniausdiena.lt neprisipažino ketinanti stabdyti pradėtus projektus ar mažinti numatytų statybų apimtis.

„YIT Būsto“ direktorius Algimantas Nekrašius portalui teigė, kad artimiausiais metais Vilniuje bus perkama iki 3 tūkst. butų vietoj anksčiau buvusių 6 tūkst. „Rinka sumažės, bet nemirs“, - tikino pašnekovas.

Vis dėlto portalo redakciją jau pasiekė žinios apie stabdomus nekilnojamojo turto projektus sostinėje. Žmonės, ketinę įsigyti būstus tokiuose objektuose, turėtų būti atidesni ir kuo greičiau kreiptis dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo, - perspėja teisininkai.

Daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalą „Fabijoniškių ložė“ vystančio generalinio rangovo UAB „Mažosios statybos“ atstovas portalui pripažino, kad jų projektas vėluos kelis mėnesius. Pašnekovo teigimu, bankai atsisakė finansuoti pradėtas statybas, todėl šiek tiek užtruko naujo investuotojo paieškos. „Vėluosime kelis mėnesius, todėl visiems žmonėms bus išmokėtos kompensacijos už terminų pažeidimą arba, jei bus pageidaujančiųjų, grąžinti sumokėti pinigai“, - pasakojo UAB „Mažosios statybos“ atstovas.

Portalo kalbintas advokatų profesinės bendrijos „ADLEX“ advokatas Linas Jakas teigė, kad žmonės, sudarę prelimiarias nekilnojamo turto pirkimo pardavimo sutartis su bendrovėmis, kurios dėl finansinių sunkumų ar kitokių priežasčių sustabdo objekto statybą, gali vienašališkai atsisakyti preliminarios sutarties ir reikalauti nuostolių dėl netinkamo ikisutartinius santykius reglamentuojančių susitarimų vykdymo atlyginimo.

Potencialus pirkėjas, prieš priimdamas sprendimą vienašališkai nutraukti preliminarią sutartį, turi būti tikras, kad statybos bendrovė tikrai per preliminarioje sutartyje numatytus terminus nesugebės laiku ir tinkamai įvykdyti savo prisiimtų įsipareigojimų - pastatyti bei perleisti butą, sudarant minėtų nekilnojamo turto objektų pagrindines pirkimo-pardavimo sutartis.

„Žmogui, kuris ryžtasi nutraukti preliminarią sutartį, kai statybos bendrovė jau yra atsidūrusi kritinėje finansinėje situacijoje ir dėl to nebegali vykdyti savo įsipareigojimų, dažniausiai būna labai sunku atgauti pagal preliminarią sutartį sumokėtas pinigų sumas ir realiai išsireikalauti patirtus nuostolius. Tokios bendrovės paparasčiauiai neturi lėšų tokių reikalavimų patenkinimui, o visas turimas turtas dažniausiai būna įkeistas komerciniams bankams, kurie turi pirmumo teisę tenkinti savo kreditorinius reikalavimus“, - atkreipia dėmesį advokatas.

L. Jakas nurodė ir kitą galimybę, kaip galėtų elgtis žmogus, atsidūręs situacijoje, kai statybos bendrovė nebegali vykdyti savo įsipareigojimų. „Galima būtų reikalauti sudaryti nebaigtos statybos objeto (pvz. buto) pirkimo-pardavimo sutartį, o buto statybas užsibaigti savo jėgomis, pasitelkiant kitus rangovus“, - sakė advokatas.

„Tokia galimybe pasinaudoti būtų tikslinga tada, kai, įvertinus statybos bendrovės finansinę būklę, akivaizdu, kad ji nesugebės grąžinti pagal preliminarią sutartį žmogaus sumokėtų sumų ir nesugebės atlyginti nuostolių“, - pataria teisininkas.

Jo teigimu, asmeniui, kuris įsigytų nebaigtos statybos objektą, bent iš dalies būtų kompensuojami jo teisėti lūkesčiai už suderintą kainą įsigyti gyvenamąjį bustą. Dėl likusios statybos bendrovės neįvykdytų įsipareigojimų dalies būtų galima bandyti reikšti turtinį reikalavimą dėl nuostolių atlyginimo.

Paprastai nuostoliai gali būti lygūs skirtumui tarp suderintos statybos bendrovės neįvykdytų įsipareigojimų vertės ir pinigų sumos, kuri būtų reikalinga įgyvendinti statybos objekto užbaigimui.

Advokatas L. Jakas pataria potencialiems pirkėjams ateityje, prieš sudarant preliminarias sutartis, įvertinti statytojo finansinę būklę, jau įgyvendintus ar išvystytus projektus. Jei yra reikalinga, teisininkas taip pat pataria reikalauti statytojo užtikrinti prievolių vykdymą ar pirkėjo galimų nuostolių atsiradimą tam tikro dydžio pirkėjui tinkamo banko garantija.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių